Dlouhý zobák je pro lov ryb dobře uzpůsobený.

Dlouhý zobák je pro lov ryb dobře uzpůsobený. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Čáp si na Třebíčsku pochutnával na rybě, druhové spíš čekají v teple

  • 0
Stejně jako si letos dává na čas jarní počasí, nehrnou se do Česka zatím ani čápi a další stěhovaví ptáci z jižních zimovišť. Fotograf MF DNES přesto zachytil na Třebíčsku čápa bílého na lovu. Není ale vyloučeno, že to byl pták, který na jih vůbec neodtáhl.

Ornitologové potvrzují, že za zdržení příletu tažných ptáků může dost netypická zima.

"Je nenormální, že je u nás v republice touto dobou tak málo čápů. Ti už by tu měli být," řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. "Přílet ptáků obecně je hodně zpožděný kvůli počasí, kvůli přetrvávajícímu chladu," dodal.

Každoročně se do naší země vrací 900 až tisíc párů čápů.

V celé zemi se však vyskytují i čápi, kteří v Česku už několik zim po sobě zůstávají. Čáp zachycený fotografem MF DNES na Třebíčsku tak může být i ptákem, který se v Česku zdržoval celou zimu.

Ti, kteří se rozhodnou přes zimu zůstat, obývají lokality s hojností potravy i přes zimu a komíny, které jsou funkční a hřejí. 

"Mají mnohem větší šanci tu zimu přežít. Pokud není vysoká sněhová pokrývka, čáp se dovede krmit ledasčím, snáz si najde potravu než třeba vlaštovky, které loví létající hmyz, a ten nelétá, když je teplota kolem bodu mrazu," dodal ornitolog.

Když se jim počasí nelíbí, přiletí jen "na otočku"

A jak tažní ptáci, třeba právě čápi, na jihu poznají, že je ve střední Evropě už jarní počasí?

"Než vylétnou z Afriky, zvlášť jižní, tak to ptáci nepoznají. Ale v jižní Evropě to poznají. Je skutečně zdokumentované, že veliké množství vlaštovek je v jižní Evropě a čekají, až se dál na sever počasí spraví," řekl Vermouzek.

Podle něj navíc pro některé druhy tažných ptáků není problém "průzkumným letem" ověřit, jak na tom počasí ve střední Evropě je. "Přiletí se podívat a když zjistí, že to ještě není ono, mohou se vrátit na jih," dodal ornitolog.