Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Do parlamentu se chce znovu vrátit šestice poslanců z Vysočiny

  • 1
Vysočina měla v posledním volebním období ve Sněmovně deset zástupců, šest z nich se rozhodlo svůj post obhajovat. Jsou mezi nimi tři sociální demokraté, dvě občanské demokratky a jeden komunista.

Kdo byl poslancem v letech 2010-13

Kandidují znovu

Pavel Antonín (ČSSD)

Karel Černý (ČSSD)

Jana Fischerová (ODS)

Pavel Kováčik (KSČM)

Miroslava Němcová (ODS, kandiduje v Praze)

Petr Zgarba (ČSSD, od října 2012)

Nekandidují

Ladislav Jirků (TOP 09)

František Bublan (ČSSD, do října 2012, pak senátor)

Josef Novotný (VV)

Aleš Roztočil (TOP 09)

Marie Rusová (KSČM)

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Jedním z těch, kdo usilují o návrat do Sněmovny, je havlíčkobrodský lékař Pavel Antonín (ČSSD). Jak bude stíhat práci poslance a primáře, kdyby byl zvolen?

"Pokud budu zvolen, mám jasno. Když vidím možné rozložení sil ve Sněmovně, nemyslím si, že bude možné poskládat pevnou konzistentní vládu třeba jen ze zástupců jedné strany," uvedl Antonín.

"Pokud patová situace potrvá, je možné, že Poslanecká sněmovna zase předčasně skončí. Proto se v žádném případě nevzdám svého nynějšího zaměstnání a opět se pokusím skloubit funkci poslance s prací lékaře havlíčkobrodské nemocnice," dodal Antonín.

Svou pozici bude obhajovat také další sociální demokrat Karel Černý. "Pokud nebudu zvolen, využil bych toho, že je mým velkým koníčkem psaní. Zabývám se literaturou faktu, věnoval bych se tomu profesionálně. Zajímá mě období 1. světové války, první republiky a 2. světové války. Rovněž tak místopis obcí tady u nás na Vysočině," řekl Černý.

Do Sněmovny se chce opět prosadit také Petr Zgarba (ČSSD). Ten byl ve Sněmovně kratší dobu, protože v roce 2012 nahradil Františka Bublana, který se stal senátorem. Letos ho v předvolební kampani ale provází aféra, kterou dosud nevysvětlil (více o kauze čtěte zde).

Občanská demokratka Miroslava Němcová má také jasný cíl. Že by se do Sněmovny nedostala, si nepřipouští. Novinkou je, že nekandiduje na Vysočině, ale je lídryní pražské kandidátky. "Jsem si jistá, že ODS uspěje a já také," řekla.

Němcová by restaurovala starý nábytek

Kdyby Němcová nezískala hlasy, nezoufala by si. Prohlásila, že by ji bavilo i restaurování nábytku. "Až nebudu poslankyní, najdu si něco, co mě udrží v aktivitě. Něco se naučím," naznačila dříve bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Olympijská vítězka ve střelbě ze vzduchovky na hrách v Pekingu 2008 Kateřina
Lidé hlasují v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. (25. října 2013)
Lidé přicházejí do volební místnosti v Radčicích na Liberecku. (25. října 2013)
V Srbicích na Teplicku přiléhá volební místnost k místní restauraci. Obecní

Na fotogalerii se podívejte zde

Do politiky přišla z vlastního knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou. To už jí nepatří.

"Obchod nemám již několik let. Nemohla jsem se knihkupectví věnovat naplno, aby vypadalo podle mých představ. Mělo dobré jméno a nechtěla jsem, aby šlo s úrovní dolů. Prostě, na dvou židlích sedět nelze," řekla Miroslava Němcová.

Do Sněmovny by se mohla vrátit i Jana Fischerová (ODS) a Pavel Kováčik (KSČM).

Sedět na jedné nebo dvou židlích? To se budou muset rozhodovat v případě premiérového zvolení do parlamentu třeba i primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS), hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) nebo primátorův náměstek František Zelníček (ČSSD).