Markéta Irglová a Glen Hansard - Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou (27.

Markéta Irglová a Glen Hansard - Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou (27. července 2008) | foto: MF DNES

Do Náměšti přijede i Hansard s Irglovou, v neděli festival končí

  • 0
Letošní Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou už se blíží ke svému konci. Poslední možnost je navštívit je o tomto víkendu. Na hosty ale čeká překvapení. V pátek v zámecké zahradě zahraje i Glen Hansard a neplánovaně s ním vystoupí Markéta Irglová.

"Markéta ukončila své evropské turné dřív a Glen ji poprosil, ať za ním do Náměště přijede," potvrdil informaci manažer česko-irské dvojice Jiří Hejl.

Páteční a víkendový program festivalu

Celodenní vstupné stojí 400 korun, rodinná vstupenka vyjde na 800 Kč

Pátek 29. července

Tento den je pojmenován jako Den cest.

Od 17.30 hodin vystoupí postupně:
Lenka Lichtenberg (Kanada, Izrael),
Oquestrada (Portugalsko),
Glen Hansard (Irsko) a Markéta Irglová.

Sobota 30. července

První víkendový den má podtitul Cesty rozmanité.

Koncertovat se začne od 16:00:
Tomáš Klus,
Trojka Zuzany Homolovej (Slovensko),
Spirituál kvintet
Hradišťan.

Neděle 31. července

Přichází oslava dvacetiletého působení kapely Druhá tráva.

Od 17.00 budou postupně koncertovat:
Javory Beat,
Tim Eriksen (USA),
Charlie McCoy (USA),
oslavenci z Druhé trávy

V sobotu se v Náměšti nad Oslavou představí Tomáš Klus, Spirituál kvintet nebo Hradišťan a poslední festivalový den bude patřit hlavně kapele Druhá tráva, která přijede do Náměště slavit dvacet let své existence.

Poslední festivalové dny si mezi ostatními návštěvníky užívá i starosta města Vladimír Měrka. "Pro Náměšť jsou folkovky strašně moc," říká.  Festival je ve městě znát. U zámku i na náměstí se to od rána hemží lidmi. "Dopoledne se tu v některé dny nedalo ani projít," potvrdil starosta.

Součástí festivalu jsou také dílny

Na dvorku známé Galerie 12 rozbalili své náčiní kováři, keramici a tkalci a předvádějí návštěvníkům své umění. Zájemci si mohli sami vyzkoušet, jak se kuje ocel nebo tká látka na stavu.

Kusu kujné oceli se pod dohledem uměleckého kováře Pavla Tasovského zkušeně ujal i starosta města.

"Ukujeme hřebík, ten já dobře umím," těšil se na svou novou roli Měrka. Ohnal se kladivem a vytvořil ze špalíčku kovu placku, která se zatím hřebíku nepodobala. Pavel Tasovský s manželkou vesele přihlíželi a neobvyklý pohled zaujal i malíře Borise Kjulleněna, který hned musel nového kovářského mistra zvěčnit na papír.

"Zkušení kováři dokážou hřebík vytvarovat dokonce napoprvé," chlubí se Měrka svými znalostmi. Uznale pokývl hlavou směrem k Tasovskému a ostatním kovářům z dílny. Sám musel nechat svůj výtvor olizovat plameny třikrát. Výsledek ale stál za to.