Tržnice zabere plochu v proluce mezi parkem a Dvořákovou ulicí.

Tržnice zabere plochu v proluce mezi parkem a Dvořákovou ulicí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

K Mahlerovu parku v centru Jihlavy se vrátí tržnice

  • 1
Na místě bývalé židovské synagogy v Jihlavě bývala dlouhé roky městská tržnice. Tu nahradil park s tematikou osobnosti Gustava Mahlera. Od října se však v těsném sousedství znovu otevřou stánky.

Na tom plácku se roky obchodovalo s kdečím. Se zeleninou, ovocem i levnou asijskou elektronikou a oděvy. Pak přece jen místo, kde před válkou stávala židovská synagoga, dostalo důstojnější podobu se sochou skladatele Gustava Mahlera. Park na jejím místě v Benešově ulici nahradil nevzhlednou tržnici.

Už od října by se ale mělo tržiště do lokality znovu vrátit. Farmářská tržnice vyroste v sousedství parku - v proluce mezi parkem a Dvořákovou ulicí, na místě ruiny bývalého domu.

"Chtěli bychom tržnici otevřít během října, nebo nejpozději ke konci roku," prozradil majitel pozemku Miroslav Partl. "Bude to krytá tržnice s dřevěnou střešní konstrukcí, její plocha bude dlážděná," popsal podnikatel.

Dělníci už v proluce vyklidili zbytky původního domu a nyní směrem do parku staví novou kamennou zeď, která bude tržnici od parku částečně oddělovat.

Žádný textil ani elektronika

O nabídce tržnice má Partl jasno. "Měli by v ní prvovýrobci, převážně z Vysočiny, nabízet produkty zdejšího zemědělství. Náplní by měla navázat na to, co se dříve na staré tržnici, která byla hned vedle, prodávalo," uvedl Partl.

A vyloučil, že by tam nabízeli svůj sortiment i prodejci levného textilu. "To v žádném případě, tržnice bude určená pouze pro výpěstky," řekl Partl. Zájemců o prodejní plochu prý má dost. "Už se ozvalo poměrně dost lidí, zájem je velký," dodal podnikatel.

O záměru už vědí i úředníci. "Tržnice se v této lokalitě připravuje," potvrdil vedoucí odboru úřadu územního plánování Tomáš Lakomý.

Za Snahou se prodej neujal

Stánkaři se se svým sortimentem po zrušení tržnice v Benešově ulici přesunuli nejprve na oplocenou plochu v proluce za Snahou.

Tam se ale prodej neujal a nyní už stánkaři druhým rokem výpěstky nabízí na Masarykově náměstí.

Vedení radnice také původně uvažovalo, že usadí prodejní stánky do Věžní ulice. Tak se ale nakonec nestalo.

Služby města Jihlavy (SMJ), které městkou tržnici na náměstí provozují, nejsou z nové soukromé tržnice nadšení. "Je to pro nás překvapení. Samozřejmě to pro nás bude znamenat konkurenci," sdělil mluvčí SMJ Martin Málek s tím, že pak bude na zamyšlenou, zda bude mít smysl dál provozovat i tržnici na náměstí.

"Přitom si myslím, že Masarykovo náměstí je ideální místo pro tržnici. Kam jinam umístit městskou tržnici než na náměstí," dodal Málek, který je zároveň městským radním.

Ať se nesníží atraktivita parku, obává se archivář

Na prostranství parku dohlíží socha Gustava Mahlera. Za jeho zády se buduje

Nápad otevřít vedle parku Gustava Mahlera tržnici se příliš nezamlouvá ani bývalému jihlavskému archiváři Ladislavu Vilímkovi, který byl velkým stoupencem proměny tržnice v dnešní park.

Ten se obává, aby kulisa tržiště a nepořádek z něj nesnížily atraktivitu Mahlerova parku.

"Park má být klidným místem, je to jakási oáza, která má důstojnost, a když si vedle představím provoz tržnice, co se tam na ní všechno odbývá a ten nepořádek z ní, to se mi moc nelíbí. Pokud ale bude za zdí, tak s tím nemám problém," řekl Vilímek.

Majitel pozemku v proluce vedle parku měl přitom původně plány jiné. V místě chtěl vystavět nový patrový dům ve stylu Tančícího domu v Praze. "Od výstavby domu jsme ustoupili z důvodu nezájmu o nebytové prostory v centru města," zdůvodnil přehodnocení plánů Partl.