Diskuze

Nastává bod zlomu. Třebíčské vysoké škole velmi reálně hrozí zánik

Politiky na třebíčské radnici čeká v červnu jedno z nejsložitějších rozhodování za poslední roky. Pokud řeknou ne, bude to znamenat pozvolný, dvouletý zánik místní vysoké školy. Jestli souhlasně kývnou, školu si radnice vezme pod sebe i s finančním jištěním.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LP

Podle mne se o žádné složité rozhodování nejedná. Prostě zrušit a hotovo. Bude to ku prospěchu českomoravskoslezskému školství, když tato "škola" zanikne. Včera bylo pozdě. Nikdy vzniknout neměla, omyl pravicové minulosti.

1 0
možnosti
LN

Kuprospěchu školství? A jak to tomu vašemu školství prospěje? Podle mého názoru je třeba podporovat vzdělávání co nejširšího okruhu obyvatel a jak pak vzdělání využijí nebo nevyužíjí v praxi, už je čistě jejich věc. Neustále někdo namítá, že v populaci je jenom 15 % vysokoškolsky vzdělatelného obyvatelstva, ale dle mého názoru se má vzdělávat ten, kdo o to má zájem a až praxe ukáže, kdo do těch 15 % patří a kdo ne - já bych to rozhodovat nechtěl, nejsem totiž pán Bůh resp. Papazian. Vysokoškolský titul totiž dnes není patent na rozum, jak si asi myslíte a je tomu tak dobře.

0 0
možnosti
TK

Další z VŠ, která (když se nabízeli dotace) musela být rychle postavená. Prachy došly a teď už to sám majitel neutáhne...

1 1
možnosti
TH

Za prvé - nabízelY se TY dotace a za druhé - škola tu byla již dávno, než nějaké dotace vůbec dorazily. Původní záměr byl jasný, vytvořit odborníky s VŠ vzděláním v oblasti informatiky, kteří by našli uplatnění zejména pro činnost Dukovan a firem na JEDU napojených. To, že informatické obory nedostaly akreditaci a defacto skončily je věc jiná. Zkuste odborníky v IT donutit, aby dojížděli denně do Třebíče a učili zde.

2 1
možnosti
RC

Kdyz nabizela tato skola nejake veci z IT, tak se to dalo pochopit, to je docela vyuzitelne. Ale kolik studentu se muze hlasit na kulturněhistorická studia a udržitelný rozvoj regionu a krajiny?? A kolik se jich tim muze realne zivit? Takze pokud se tam neprihlasi nekdo, kdo potrebuje nejakou VS, bez ohledu na obor (typicky nekdo ze statni spravy, policie, apod.), tak neni divu, ze je studentu malo.

Osobne by mi prislo logictejsi, kdyby napriklad Masarykova univerzita nabizela nejaky studijni program, ktery by se dal absolvovat v Trebici, at jiz cely, nebo z vetsi casti.

Nikdy jsem moc nechapal soucasny stav, kdy je skoro v kazdem okresnim meste vysoka skola nebo nejaka pobocka. Ano, ma to vyhody pro studenty - snizi se jim naklady na studium, ale z globalniho hlediska je to docela neefektivni vyuziti zdroju.

Napriklad je absurdni, kdyz na Slovensku ve meste, ktere ma 5000 obyvatel - Sladkovicovo, je vysoka skola, ze ktere maji pak politicti prominenti tituly (treba Hasek). Takovou skolu nemohou uzivit lokalni studenti a stejne za ni musi cestovat. V trebicskem okrese muze byt v jednom populacnim rocniku cca 2000 deti (potencialnich studentu), ale je vcelku pochopitelne, ze naprosta vetsina z nich pujde na nejakou renomovanou verejnou vysokou skolu. Do Brna, nebo Ceskych Budejovic to neni tak daleko.

1 0
možnosti
HK

V tomto státě je opravdu převis vysokých škol at veřejných tak soukromých, takže často jejich absolventi nejsou schopnií plnit úkoly v dané profesi.

0 1
možnosti