Diskuze

Za pět let nám může chybět 270 dělníků a vývojářů, varuje ředitel Žďas

Žďárské strojírny a slévárny stojí před velkým kontraktem s čínskou ocelárnou. Víc než ruské sankce trápí firmu nedostatek kvalifikovaných lidí. Proto chce Žďas převzít pod svá křídla učiliště. I o tom mluví v rozhovoru ředitel podniku Miroslav Šabart. Žďas je pro jeho rodinu tradiční zaměstnavatel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JS

Naši kapitáni průmyslu za 25 let nepochopili,

1./ že pracovní síla je to nejcennější, co ve fabrice mají, 2./ že za blbého ředitele mohou pracovat jeho náměstci, ale za strojního zámečníka zaskočí brigádník těžko, 3./ že personální odbor není místo pro odloženinky atp., 4./ že jim odbornou sílu "na míru" žádná státní škola nedodá, kdyby se rozkrájela, ... 5. viz příspěvek p. ZBYŇKA NOVÁKA zde, na této diskuzi.

A to, prosím, v Čechách, kde si stačí dojet pro rozumy do Zlína, kde stále ještě najdete pamětníky Baťovych metod personální práce. O tom, že by se za některým z jeho dnešních personalistů dalo zajet, nemluvě.

Inu, ME SME ME!

Nebo je to TAKŇÁKJINAKSOUŠKYASOUZI, TAKŇÁKNOVĚ, ŽEÁNO?!

0 0
možnosti
LH

Nejen nízké platy odrazují mladé od prace pro podobně firmy ,ale i pozdní odchod do důchodu,kdy poctivě pracující je v šedesáti ztrhany a zaměstnavatel ho muze propustit par led před důchodem,když už se ho dožije.

0 0
možnosti
OU
MM

Jo, dneska mají podnikatelé představu, že vyučené odborníky jim musí dodat stát a ještě bědují, že jich mají málo. Dřív bylo naprosto běžné, že i nevelké podniky měly učně, učňovské dílny, mistry odborného výcviku atd. a učňové střídavě chodili do  školy a na praxi. Dnes se podnikům do ničeho takového nechce investovat (naříkat že nemají dostatek odborně zdatných pracovníků ale umějí).

0 0
možnosti
MM

Páni podnikatelé mají představu ideálního pracovníka: věk 18 - 20 let, desetiletá praxe a špičková odbornost, ,znalost několika světových jazyků a časová flexibilita (tzn. že pokud už nebude v práci, tak bude číhat, jestli mu nezazvoní telefon, aby přišel na přesčas). Pokud se k tomu všemu smíří s myšlenkou, že je "řadový pobíječ much" a čtrnáct papouchů měsíčně je pro něho královská odměna, tak může z fleku nastoupit.

6 0
možnosti
JK

Celá šaráda ohledně nedostatku kvalifikovaných sil je snaha o zjednodušení dovozů levnější pracovní síly. Nic víc za tím není. Jen neochota zaplatit.

3 0
možnosti
PN

Přesně. Jakmile firma začne řvát, že nemůže sehnat lidi, tak to znamená jediné: "Našim zaměstnancům přestává stačit 12 000 hrubého. Dovolte nám natahat sem Ukrajince, ti za ty peníze makat budou."

0 0
možnosti
ZN

Jsem Mechanik-Seřizovač CNC strojů. Do firmy jsem nastupoval ihned po ukončení studia. Měl jsem od prváku až do čtvrťáku jejich stipendium dle prospěchu (hodilo to asi 70.000 Kč za čtyři roky při uvázání se na 5 let). Na praxi i v létě na brigádu jsem chodil na sice starší CNC ale bylo to to, co jsem chtěl dělat. Po škole jsem za měsíc nastoupil a hodili mě na dost starou horizontku před GO (asi ze 70. let). Nástupní plat 11.000 Kč hrubého na tři směny + povinně jednu sobotu. Argument že dohoda o pracovišti zněla jinak byl: jdi si kam chceš ale počítej s tím že vrátíš stipendium. Peníze jsem měl všechny tak jsem šel. Po třech letech jsem se vrátil a nástup 9.000 Kč a ještě větší krumpl. Vydržel jsem dva měsíce. 

Za chvíli se tam stejně nikdo česky nedomluví. Slováky a poláky nepočítaně a do toho "gangy" z Rumunska a Bulharska.

Fotka u FRUA je dost pěkná reklama. Nejnovější stroj na fabrice (2010?) jinak všechno pěkný muzeum. Tam se nikdo nic nenaučí aby pak třeba mohl jít za štěstím jinam.

Až odejdou strejčci do důchodu tak poslední zhasne. Z mého ročníku nás odmaturovalo 62 a dodnes ve firmě vydrželi 2. Nastupovalo nás 35.

8 0
možnosti
MC

Naprostý souhlas. Dnes je český folklor v továrnách, že kdo má na sobě montérky, tak je obyčejná špína. Z toho vyvozuji, že nejdůležitější osoby na firmě jsou uklízečka a vrátný. Tedy hned po THP "pracovnících".

3 0
možnosti
JJ

Nevím, ale myslím, že například mladoboleslavská škovágen o zaměstnance takovou nouzi nemá. Čímpak to asi je, pane řediteli?

3 1
možnosti
JJ

Poradím: Není to tím, že tam dělají auta, ale výši mzdy. Za 16 000 hrubého kvalitní pacovník k mání není.

8 0
možnosti

Bohužel má pravdu. Celý náš vzdělávací systém nás stojí obrovské peníze, podporuje mnohaleté flákání lidí, kteří už dávno mohli makat a výsledkem celého systému jsou prakticky nepoužitelní lidé, kteří mají akorát jakýsi papír a sebevědomí až v oblacích, Je potřeba snížit daně a vzdělávání z velké části převést ze státu přímo pod soukromé firmy. Vzdělávací systém a skutečné potřeby firem se dnes zásadně rozcházejí.

0 3
možnosti

Nemyslím si, že na dělníka je potřeba nějaké vzdělání, buď je šikovný a chce makat nebo ne. V Jihlavě Bosch a Lighting nouzi o lidi nemají a to mají přísné vstupní testy, prostě platí o polovinu víc, takže kdejaká parta z okresu Žďár radši pojede spolu autem do té Jihlavy.

6 0
možnosti

Na Žďársku jsou strašně nízké platy, takže mladí šikovní utečou jinam. Navíc fabrik je tam víc (Cooper, Hettich), takže lidi nejsou, už teď si vozí Slováky.

1 1
možnosti
JN

Tak zkuste vzít pár špičkových odborníků z UJAKu a podobných vzdělávacích center. Těch je na trhu dostatek. S tím použitím to už možná bude horší. ;-(

4 1
možnosti