Diskuze

Stromy rozdělily Helenín na dva tábory. Jeden chce kácet, druhý ne

Mezi obyvateli jihlavské okrajové části Helenín to vře. Důvodem sváru je zhruba sedm desítek stromů. Obyvatelé nové zástavby je považují za nemocné a nebezpečné a chtějí je nechat vykácet, starousedlíci se tomu brání. Odborný posudek však dává za pravdu spíše první skupině.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lidi jsou dneska posedli bezpecnosti a preventivne nici vsechno, co se jim zda "nekontrolovatelne". Aleje kolem silnic, protoze oni chteji preci jezdit rychle a ne davat pozor. Zdrave stromy, protoze ty nevydelavaji a je lepsi tam neco postavit, anebo protoze "co kdyby nahodou"

Bohuzel jeste nepochopili, ze vse se zkratka planovat a kontrolovat neda... jednou se to lidstvu vymsti, pokud se teda nevzpamatuje

1 0
možnosti

Článek poměrně dobře vystihuje situaci. Zbývá dodat, že helenínští obyvatelé mají již jednu velmi špatnou zkušenost s kácením stromů, a to z roku 2007, kdy bylo pokáceno více než 100 stromů z helenínského lesoparku. Tento razantní zásah mimo jiné způsobil snížení odolnosti zbylých stromů vůči větrům. Pan primátor má pravdu, že je třeba formulovat budoucí podobu lesoparku. Tedy, aby město neprodleně vydiskutovalo s občany smysluplnou koncepci rozvoje lesoparku,  ne styl hospodaření, "strom za strom". Bez širokého konsensu nedojde k nápravě vyhrocených vztahů mezi některými obyvateli dosud klidného Helenína.

1 0
možnosti

Do stromu a hlavy politika vidět není. Ale to, že strom má zelené listí ještě neznamená, že je zdravý. Nezřídka, zejména v ulicích kde se v zimě solí, kde povrch chodníků je skoro až ke kmenu stromu bývá již hnilobami zasažen kořenový systém.

Řešení by asi bylo začít postupně stromy měnit, podle toho, jak dožívají. A zároveň se o nové výsadby pořádně starat.

První se dá realizovat, druhé prakticky ne, protože dát nějakou korunu do mladé výsadby aby kvalitně rostla je téměř neprosaditelné.

0 0
možnosti