Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Primář vyléčil postřelenou ženu koňakem. Kulku měla v těle do smrti

  17:49
V třebíčské nemocnici půjde k zemi pavilon z dob císaře pána. Je to vůbec nejstarší část nemocnice. Budova pamatuje i praktiky svérázného primáře Jaroslava Bakeše, jehož léčebné postupy by se dnes už neujaly. Nemocniční areál následně přijde i o socialistický panelák. Nahradí je moderní budova.
Starý pavilon A býval od roku 1902 chloubou Třebíče. Fotografie je z roku 1910.

Starý pavilon A býval od roku 1902 chloubou Třebíče. Fotografie je z roku 1910. | foto: Archiv Nemocnice Třebíč, Hana Jakubcová,  MF DNES

Bude to hektické období, až za pár měsíců začne demolice pavilonu A třebíčské nemocnice. Tam, kde jsou dnes ARO, urologie nebo částečně gynekologie, nastoupí dělníci a bagry, stovky tun suti budou vyvážet nákladní auta. „Áčko“ se začne vystěhovávat v srpnu. Všechna oddělení se provizorně rozestěhují do všech pavilonů po areálu nemocnice.

Budova A sloužila plných 113 let, dělníci ji dokončili 23. září 1902 a 1. ledna 1903 došlo k oficiálnímu otevření. Položila základ Nemocnici Třebíč, která se postupně rozrostla do podoby, jak ji známe dnes.

V roce 1902 to byl parádní objekt se štuky, který dostal název Všeobecná veřejná nemocnice císaře Františka Josefa I. Na projektu se podíleli místní stavitelé Rajmund Wolf a Josef Herzán. Stavba trvala dva roky.

„Prvními zaměstnanci byli tři lékaři a 12 řádových sester františkánek. Dnes má krajská Nemocnice Třebíč přes 900 zaměstnanců. První sanitkou byl jeden kočár, který přivážel nemocné,“ říká Eva Truhlářová, ve špitále má na starosti správu majetku.

Ředitel byl kritizován za výlety na lov supů i tuleňů

Začínalo se při kapacitě 60 lůžek. Prvním primářem a ředitelem byl chirurg Jaroslav Bakeš. Později přešel do Brna, kde se proslavil jako dobrý odborník a operatér. Jenže v Třebíči byl trochu trnem v oku představitelům města, které bylo investorem stavby špitálu: kritizovali ho za nehumánní přístup k chudým pacientům.

A taky kvůli absencím. Miloval lov, jezdil na supy do Řecka, na jeleny a zubry na Kavkaz, na mrože, tuleně a medvědy do Arktidy.

Špitálem za jeho dlouhou existenci prošly statisíce pacientů. V nedávné době například Ivan Martin Jirous, Jiří Pecha či Oldřich Navrátil. Tomu se zde narodila dcera.

„V úplných počátcích se zde léčili zejména majetní lidé. Z chudých sem přijali jen ty, kteří měli speciální potvrzení z úřadu, že jsou nemajetní. Pokud se tři měsíce nelepšili, dala nemocnice zprávu rodině, aby si je vzala domů,“ přidala dobový detail Truhlářová.

Děti se tu na počátku 20. století léčily výjimečně, porody se odbývaly v domácnostech. Roku 1921 byla velká finanční krize, která vyvrcholila snahou třebíčskou nemocnici zavřít. To se podařilo odvrátit.

Tři kulky a dlouhá cesta do špitálu bryčkou, vlakem i po svých

Staniční sestra Pavla Kučerová napsala diplomovou práci o historii třebíčské nemocnice. Přidala do ní zajímavost, která dobře ilustruje, jak se léčilo krátce po otevření.

„V počátcích se o dopravu nemocných lidé starali sami. Obtížnou cestu musela přetrpět jedna z prvních pacientek nemocnice, než se jí dostalo ošetření. Jmenovala se Anežka Vokounová, narodila se roku 1885. Na posvícenské zábavě v Rapoticích odmítla svého nápadníka a ten ji napadl s revolverem v ruce,“ uvádí Kučerová.

Vystřelil na ni a třikrát ji zasáhl. Kulky skončily v rameni, vedle srdce a v plicích. Zraněnou dívku zabalili do vlňáků a odvezli na bryčce do Náměště, kde jí lékař vyňal dva náboje. Vlakem ji pak doprovodil do Třebíče, z nádraží musela pěšky do nemocnice.

Doktor Bakeš ji ošetřil, náboj v těle ponechal, domníval se, že by vynětí uspíšilo dívčinu smrt. Absolvovala operaci, dva týdny ležela nakloněná hlavou dolů a dostávala pouze koňak po lžičkách. Domů se vrátila za půl roku. „Až do své smrti v roce 1971 paní Vokounová nosila třetí kulku v těle,“ píše Kučerová.

Kromě Bakeše se v počátcích existence špitálu na jeho rozvoji podepsal doktor Stanislav Kostlivý. V roce 1919 přešel do Bratislavy a položil základy slovenské chirurgie.

Střílna ve věžičce pavilonu i děravý panelák

Historická budova má věžičku. Patřila k nemocniční kapli, kterou v 50. letech zrušili. Vznikl místo ní veliký pokoj oddělení ortopedie, kam se vešlo až osm lůžek. Bývaly na něm ženy po složitých operacích. V současnosti je tam urologie.

Ve věžičce jsou střílny vybudované těsně před druhou světovou válkou. „Měly sloužit k obraně vlasti,“ říká Eva Truhlářová. Podle jejích slov bude snaha kupoli věžičky sejmout a neporušit ji. Pokud se to podaří, mohla by pak být vystavená někde v areálu nemocnice.

Kapitola sama pro sebe je pavilon CH, panelák, kde je dnes třeba chirurgie. I ten půjde po dokončení nové budovy k zemi.

„Panelák je z roku 1985. Už když ho dostavěli, jsem říkala, že mu nedávám víc jak 30 let. Měla jsem pravdu,“ směje se Truhlářová.

V roce 1985 přišla obrovská bouřka a série deštivých dnů, která městu přinesla jednu z největších povodní. „Měla jsem jako sestra službu na oddělení v posledním patře paneláku. Vodu, co kapala ze stropů, jsme tam chytali do kbelíků. Stavba nebyla udělaná pořádně a s přibývajícími roky se to projevovalo čím dál víc.“

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava rozšíří parkovací zóny. Dojíždějící jsou nám ukradení, řekl radní

18. dubna 2024  15:07

Jihlava od května rozšíří kontroverzní nový systém parkování do dalších dvou oblastí v okolí ulic U...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Jihlava prodá bývalé kasárny zpět armádě. Nesmí tu být cizí vojsko, volá SPD

25. dubna 2024  9:22

Jihlava prodá část bývalého pístovského vojenského areálu ministerstvu obrany. Armáda chce z...

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...