Pavilon někdejšího infekčního oddělení jihlavské nemocnice. Je určen k demolici.

Pavilon někdejšího infekčního oddělení jihlavské nemocnice. Je určen k demolici. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemocnice zboří infekční pavilon, z něhož se pacienti dívali na hřbitov

  • 10
Hejtmanství připravuje demolici prázdné budovy v jihlavském špitálu. Pavilon, v němž v minulosti sídlilo infekční oddělení, byl vzorovou stavbou pro nemocnice v Africe. Jeho velká část však už roky nemá využití. Podle architekta Jaroslava Huňáčka je ale bourání objektu ze šedesátých let chybou.

Na celém Jihlavsku žijí tisíce lidí, kteří to tam důvěrně znají. Měli třeba spálu či jinou infekční nemoc a museli v tamních pokojích trávit dlouhé dny.

Když stáli u okna, dívali se na židovský hřbitov v sousedství a přáli si být co nejdříve doma.

Lékaři a sestry ve starém infekčním pavilonu pomáhali pacientům přes čtyřicet let. Nyní už sídlí v nových prostorách. A právě teď vrcholí plán, aby starý pavilon zmizel z mapy Jihlavy.

„K samotné demolici by mohlo dojít na přelomu dubna a května letošního roku. V současné době je pořizována projektová dokumentace pro odstranění stavby,“ uvedla mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

Kraj nechá plochu zatím volnou. O využití se jen spekuluje

Jinou budovu tam zatím kraj neplánuje stavět. Zůstane jen volná plocha, určená k dalšímu rozvoji nemocnice. Podle hejtmana Jiřího Běhounka se objevovali zájemci, kteří uvažovali o koupi pavilonu a jeho přestavbě. Spekulovalo se také o tom, že by tam mohl soukromý provozovatel otevřít centrum pro lidi s Alzheimerovou chorobou.

Další variantou, o níž se neoficiálně mluvilo, byla přestavba pavilonu na byty. „O bytech jsem ale já neslyšel,“ uvedl hejtman Běhounek. Ze všech plánů však sešlo. Po všech debatách situace nyní směřuje k příjezdu bagrů.

Budova - nyní určená k demolici - se začala stavět v roce 1961, infekční oddělení se tam zabydlelo v roce 1967. Kolem něj se pak stavěly další pavilony nové nemocnice, která postupně opouštěla prostory u autobusového nádraží.

Architekt se snaží zajímavou stavbu zachránit

Pro infekční pavilon jsou charakteristické dlouhé prosklené chodby. Podle architekta Jaroslava Huňáčka sloužil ve své době jako vzor i pro některé nemocnice v Africe, mimo jiné v Angole.

„Podle mého odhadu může stát ta demolice 15 milionů korun. Bylo by lepší ten pavilon zachovat,“ uvedl Jaroslav Huňáček. A podniká snahy na záchranu stavby. Dala by se podle něj využít třeba pro dlouhodobě nemocné pacienty nebo jinak v sociálních službách.

Tomu vyhovuje i nasměrování pokojů do klidnější části areálu. U jejich oken jsou dlouhé lodžie, na nichž kdysi stávali příbuzní pacientů. Přes sklo se vzájemně domlouvali se svými nemocnými rodinnými příslušníky. Aby se zabránilo nákaze, sestry vždy před návštěvními hodinami uzavřely okna i dveře na lodžie. Dnes jsou zde trsy uschlé trávy a koření tu již slabé stromky.

Pro ševce zatím nemocnice nové prostory nemá

„V současné době je v pavilonu nukleární medicína, pro kterou máme už nové prostory. Během několika týdnů by se měla přestěhovat,“ sdělila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

V pavilonu má ještě kancelář lékařská komora a část si pronajal švec, který tam provozuje opravnu obuvi. V areálu nemocnice podniká už léta a má tam síť zákazníků, proto by se nerad stěhoval daleko. „Pro toho zatím nové prostory nemáme,“ doplnila mluvčí nemocnice.

V roce 2000, kdy ještě nemocnice nepatřila kraji, se ve starém infekčním pavilonu zrekonstruovaly sklepy za státní peníze. Pak ale přestaly přicházet peníze z ministerstva zdravotnictví a obnova se zastavila. V roce 2007 chtělo bývalé vedení nemocnice pavilon opravit za 40 milionů korun. A to za pomoci peněz z norských fondů. Tehdy tam ještě sloužilo pacientům čtyřicet lůžek. I tento plán ale nakonec skončil v koši.