Krajta kobercová se plazila po lese na Pelhřimovsku. | foto: HZS Kraje Vysočina

V lese na Vysočině našli krajtu. Škrtič nyní čeká na pána v útulku

  • 0
Na hada původem ze severní Austrálie či Papuy Nové Guiney lze narazit i v lese na Vysočině. Své by o tom mohl vyprávět dělník, který začátkem tohoto týdne při práci v lese na Pelhřimovsku objevil krajtu kobercovou.

Svůj objev nahlásil na tísňovou linku a na místo nedaleko Bělského Dvora okamžitě vyrazila jednotka profesionálních hasičů z Humpolce. „Hada hasiči bezpečně odchytili a odvezli ho do jihlavské zoologické zahrady k identifikaci,“ oznámila mluvčí hasičů Petra Musilová.

V ZOO následně zjistili, že se jedná o krajtu kobercovou. „Jedovatý není, patří mezi škrtiče. Člověka by ale určitě neuškrtil, naopak nějaké menší hlodavce úplně bez problémů,“ uvedla ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

Krajtu hasiči odchytili a odvezli ji do jihlavské zoo.

Podle ní má dospělá krajta kobercová kolem dvou a půl metru, přičemž někteří jedinci mohou dorůst až do délky přes tři metry.

„Proto je potřeba mít dostatečně velké terárium. Ovšem jinak není na chov nikterak náročná, vhodná je i pro začátečníky,“ doplnila s tím, že pořízení takového hada stojí kolem tisíce až patnácti set korun.

Každopádně v jihlavské zoo o „hadího nalezence“ nijak zvlášť nestojí. „Je pravda, že eminentní zájem o ni nemáme, ale to neznamená, že u nás nakonec neskončí. Nicméně nyní ji převezeme do pístovského útulku,“ prozradila Kubíková.

Exotická zvířata nejsou výjimkou

Tam už o nalezené krajtě vědí a jsou na ni dostatečně připravení. „Nebojte, v kanceláři ji mít nebudu,“ smál se vedoucí městského útulku pro opuštěná zvířata v Jihlavě na Pístově Aleš Toman.

Většinou se tady pracovníci starají hlavně o psy, ale výjimkou nejsou právě ani exotičtější druhy. „Zrovna nedávno jsme tu měli obrovského sklípkana, potom leguána zeleného a agamu vousatou. Všechno jsou to teplomilná zvířata, takže teď když jsme se dozvěděli, že k nám přivezou krajtu, jsme si s kolegy dělali legraci, že globální oteplování evidentně postupuje k Vysočině,“ hlásil se smíchem Toman.

Majitel krajty má nyní čtyři měsíce na to, aby se o svého zvířecího miláčka v Jihlavě přihlásil. „Nový zákoník říká, že čtyři měsíce jsou lhůta, v níž zvíře pořád patří majiteli. Předtím to bylo půl roku,“ vysvětlil vedoucí pístovského útulku.