Náměstek vysočinského hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) je zároveň předsedou...

Náměstek vysočinského hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) je zároveň předsedou správní rady Správy železniční dopravní cesty. | foto: Kraj Vysočina

Vedení Kraje Vysočina stíhá řídit správní rady národních společností

  • 2
Politici z čela Kraje Vysočina i jihlavské radnice podali svá majetková přiznání za loňský rok. V oblasti vedlejších příjmů vynikají hlavně ti z hejtmanství. Druhé funkční období v řízení Vysočiny jim otevřelo cestu do slušně placených křesel v Praze.

S nadsázkou se dá říct, že jihlavské hejtmanství je trampolínou, z níž se skáče až do Prahy. Sociální demokraté z vedení kraje totiž dosáhli na velmi vysoké „celostátní“ posty ve významných firmách. Loni za ně dostali statisíce korun.

Jen zasvěcení třeba dosud věděli, že náměstek hejtmana Vladimír Novotný je zároveň předsedou správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Tedy jakýmsi spoluvládcem nad kolejemi od Aše až po Břeclav. Za tuto práci inkasoval 467 tisíc korun.

Dalších 80 tisíc dostal ke svému platu na hejtmanství za místo v představenstvu žďárské společnosti Satt a za politickou práci na tamní radnici. Kromě vedlejších příjmů má i čtvrtmilionový úvěr na auto a 409 tisíc jako úvěr ze stavebního spoření.

Díky své funkci na SŽDC prý ale nemůže zařizovat výhody záměrům na Vysočině, které by vylepšily kolejovou síť v kraji. „Jsem zodpovědný za řízení a hospodaření celé té organizace. To je v rozporu s tím, abych tlačil na nějakou protekci pro Vysočinu,“ popsal Novotný.

Odměna za snižování odměn

V SŽDC se prý mimo jiné podílel na tom, aby se u této státní organizace přeseklo napojení na různé advokátní kanceláře. „To jsme okamžitě zarazili,“ uvedl Novotný. Také se zaměřil na odměňování manažerů.

„Abychom ho snížili na určitou normu,“ dodal předseda správní rady. Novotného na SŽDC zaměstnává i snižování výdajů na provoz celé organizace.

A také velký úkol převzetí majetku od Českých drah. „Vypořádáváme to, co nevypořádala bývalá správní rada. Aby se to dalo dohromady a mohlo fungovat,“ dodal Vladimír Novotný.

Náměstek hejtmana Novotný je absolventem Vysoké školy zemědělské, fakulty provozně ekonomické. Dříve pracoval ve VZP a na kraji má na starosti finance.

Mimochodem není to tak dávno, co ve správní radě SŽDC zasedal i další náměstek hejtmana, Libor Joukl. Funkce zabírá Novotnému údajně hodně času, někdy zve kolegy k jednání i na Vysočinu.

Milion v Jihlavě, milion v Praze

Předsedou správní rady je i hejtman Jiří Běhounek. Ten toto místo zastává ve VZP, která je se šesti miliony klientů největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Běhounek za to loni pobral 319 tisíc korun.

Co v přiznáních uvedli další radní

  • Petr Krčál - úvěr na pořízení vozu 158 tisíc korun
  • Martin Hyský - odměna za druhou funkci radního Jihlavy 56 tisíc korun
  • Zdeněk Chlád - půjčka na auto 160 tisíc korun
  • Marie Kružíková - důchod 157 tisíc korun

Za funkci hejtmana dostal přes milion korun za rok a další milion mu přišel na účet za místo poslance. Hejtman řekl předminulý týden prezidentu Zemanovi, že jeden z platů dává na charitu. Necelého půl milionu si vydělal i jako lékař.

V oblasti vedlejších příjmů dříve vynikal i již zmíněný Běhounkův náměstek Joukl. Loni ale patřil mezi svými kolegy spíše k průměru. Pobral 120 tisíc za členství ve výboru pro audit společnosti ČD Cargo.

S tím se pojí jedna drobná nepřesnost, ale úsměvná. Joukl do svého přiznání zapomněl napsat poslední písmeno ve slově audit, takže z toho vyšel výbor pro AUDI. Přitom on sám rád řídí volkswagen.

A co se v takovém výboru pro audit řeší? Prý je to podobné, co na kraji dělá finanční a kontrolní výbor. „Třeba se posuzovala šrotace starých vozů, ekonomická stránka různých druhů jejich likvidace,“ přiblížil Joukl. Výbor audituje také před schválením uzávěrky hospodaření.

Jsou to pouze trafiky, míní zástupci opozice

V čem ale náměstek dlouhodobě vyniká, je výška jeho hypotéky na dům. Loni byla na úrovni 8,2 milionu korun. Libor Joukl dříve podnikal. Hypotéky mají i jeho kolegové z krajské vlády, Martin Hyský (3,1 milionu) a Zdeněk Chlád (1,4 milionu).

A při svém pracovním vytížení je Joukl stále i asistentem poslance Pavla Antonína (ČSSD). Za to měl loni 25 tisíc. „To není o penězích, ale o provázanosti kraje se Sněmovnou a o informačních tocích. Jako asistent mám přístup na některá jednání. Nemusím čekat na bráně, jestli mě tam vezme nějaký poslanec,“ uvedl Joukl.

Asistentem zůstává i přesto, že o provázanost kraje se Sněmovnou se stará přímo hejtman, který je i poslancem. Krajský opoziční zastupitel Ota Benc (ODS) míní, že funkce sociálních demokratů jsou politické trafiky za určité služby.

„To je evidentní. Nevím třeba, jaký je pan Novotný odborník na drážní dopravu jako předseda správní rady SŽDC. A souběh funkcí hejtmana a poslance je téměř neřešitelný, aniž by se jedna z těch funkcí šidila,“ uvedl Benc.

Aktivní byl loni i krajský radní Petr Piňos, který má v regionální vládě na starosti multikulturní spolupráci a neziskový sektor. Vedle toho si vydělal 418 tisíc korun čistého jako starosta Budišova na Třebíčsku.