Zámek Jemnice

Zámek Jemnice | foto: ARCHIV, MF DNES

Cyriaci se zabydlí v Jemnici, na zámku se postarají o válečné veterány

  • 2
Zámek v Jemnici konečně najde smysluplné využití. Město v úterý podepíše nájemní smlouvu s mezinárodním řádem Křižovníků s červeným srdcem. Nevyužívaný zámek dostane řád na padesát let, od roku 2015 tu cyriaci chtějí postupně rozjíždět provoz sanatoria pro válečné veterány.

"Na otázku, co město pronájmem získá, odpovím jednoduše: Objekt bude využívaný, bude se do něj investovat, zvýší se zaměstnanost, přibudou v Jemnici návštěvníci, kteří přijedou za klienty sanatoria. To není o penězích, kolik dostaneme z pronájmu, to je o těchto hodnotách," konstatoval starosta Jemnice Miloslav Nevěčný. Nechtěl ale specifikovat, jaké jsou finanční podmínky pronájmu.

Generální převor řádu Jiří Stanislav avizuje, že by prý z jemnického zámku mohlo být časem v Evropě naprosto ojedinělé zařízení pro válečné veterány. Nejdříve by byla kapacita do devadesáti klientů, přístavbou pak lze získat další prostory.

"Nejsou to vzdušné zámky, to je realita. Chceme zde ubytovávat válečné veterány, klidně i s manželkami. Dále tu chceme zřídit interaktivní válečné muzeum, ve kterém budou mít možnost zapojit se taky klienti. Muzeum má návštěvníkům přiblížit první a druhou světovou válku, ale slušně a konečně na základě reálných historických faktů. Zejména nechceme opomenout naše piloty," prozradil Stanislav.

Komu konkrétně bude zařízení sloužit? "Budou sem jezdit vojáci po misi na rekreaci. Dále zde budou mladší a starší váleční veteráni žít. A vznikne specifické centrum pro armádní doktory a zdravotní sestry. Chceme pro ně například pořádat kurzy řidičů, oslovíme firmy v okolí, doufáme, že nám vyjdou vstříc," podotkl převor.

Jiří Stanislav se údajně podobnou myšlenkou zabýval dlouhá léta, ale neměl vhodný objekt. Až prý díky senátorovi Vítězslavu Jonášovi, který se mu o Jemnici zmínil, přišel konkrétní nápad zařízení pro veterány umístit zrovna sem.

Musí sehnat stamiliony

Cyriaci budou muset do rozsáhlého objektu stejně tak rozsáhle investovat, aby zde mohli provozovat avizované sanatorium. Určitě stamiliony korun.

"Budeme shánět granty, nabídneme zařízení k využití jak Severoatlantické alianci, tak Evropské unii. S jedním francouzským plukovníkem jsme se pídili, zda něco podobného v Evropě funguje, ale našli jsme pouze malá sanatoria. Toto bude opravdu velké a pořádné. Ponese vizi proevropanství, budeme hledat, co nás spojuje, ne rozděluje," slibuje Stanislav.

Cyriaci podle jeho slov počítají se zřízením asi dvacítky pracovních míst v údržbě, kuchyni a podobně. Jemnice a Jemnicko mají pro řád dobrý potenciál, je tu čisté a klidné prostředí, malebná krajina, dobrá dopravní dostupnost. Zámek i okolí jsou v rozumném stavu, k zámku patří park.

Zámek spravovala do roku 1993 armáda, pak jej převedla na město. Od té doby se Jemničtí marně pokoušeli pro historický objekt nalézt využití, postupně se objevila asi desítka zájemců o koupi, z té ale vždy nakonec sešlo.

Řád Křižovníků s červeným srdcem byl podle Stanislava nejdříve občanským sdružením, které počátkem 90. let vzniklo na základech řádu, který kdysi zrušil císař Josef II. Jak říká, je to otevřená, křesťanská nezávislá organizace.