Radek Jaroš vyrazil na Elbrus i se svojí partnerkou.

Radek Jaroš vyrazil na Elbrus i se svojí partnerkou. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Jarošovu expedici na Elbrus zbrzdila nafta i bouře na Černém moři

  • 0
Celkem čtyři dny zpoždění nabral u Černého moře novoměstský dobrodruh Radek Jaroš při expedici na Elbrus, který je jeho dalším cílem při snaze zdolat nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Na nejvyšší horu Kavkazu ležící na hranicích Evropy a Asie zamířil 3. září z domu na kole.

K moři sice čtyřčlenná skupinka s doprovodným vozidlem v zádech dorazila po 1 900 kilometrech i přes všechny peripetie včas, ale tam se cesta zadrhla.

„Dva dny jsme čekali na trajekt a navíc se plavba přes Černé moře protáhla na dvojnásobek. Ve středu ráno jsme se nalodili v Oděse a teprve v neděli v poledne jsme vystoupili z lodi,“ hlásil Jaroš z gruzínského přístavu Batumi.

Důvody? „Dlouhé hodiny jsme například strávili přečerpáváním nafty, navíc bylo hnusné počasí, u gruzínských břehů jsme čekali v bouřce, zřejmě nás nechtěli kvůli počasí ani pustit do přístavu,“ uvedl cestovatel.

Původně měl Jaroš v plánu dojet se svojí partnerkou Olgou Růžičkovou a dvěma kamarády až pod „kopec“ na kolech. Teď však budou muset zrychlit a některé úseky přejedou autem.

Na lodi jako v základním táboře pod osmitisícovkou

V Gruzii mají nového průvodce, horolezce Sosu, protože řidič dodávky, fotograf a servisman v jedné osobě Tomáš Pojezný se u moře obrátil a zamířil domů.

„Další plán budeme ještě řešit. Kola jsme v Batumi zatím naložili na auto a první gruzínskou etapu se vezeme. Zároveň nechceme takovou krásnou zemi proletět s vyplazeným jazykem jako při etapovém závodě,“ uvažuje Jaroš.

Na lodi si prý připadal jako v základním táboře pod osmitisícovkou v Himálaji. „Taky jsme byli limitovaní prostorem a žili jsme od jídla k jídlu. Jen jeden den svítilo sluníčko a byli jsme na palubě,“ líčí horolezec. Výstup na Elbrus plánuje začátkem října.