Hejtman Jiří Běhounek (uprostřed) možná přenechá křeslo hejtmana Vladimíru Novotnému (vpravo). K tomu může ČSSD pomoci tradiční podpora od komunistické partaje s Janem Slámečkou (vlevo).

Hejtman Jiří Běhounek (uprostřed) možná přenechá křeslo hejtmana Vladimíru Novotnému (vpravo). K tomu může ČSSD pomoci tradiční podpora od komunistické partaje s Janem Slámečkou (vlevo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Doba po Běhounkovi. ČSSD začíná lovit nového hejtmana

  • 2
V sociální demokracii na Vysočině se pouhých deset měsíců po krajských volbách hýbou ledy. Hejtman Jiří Běhounek povede ČSSD do parlamentních voleb a sociální demokraté zvažují jméno jeho nástupce v čele kraje. Bude to jeho náměstek Vladimír Novotný, či Libor Joukl?

Jiří Běhounek má našlápnuto do poslanecké lavice. A přestává být jisté, že ho v Jihlavě nahradí za hejtmanským stolem Vladimír Novotný, který stojí už pátým rokem v jeho stínu na místě náměstka.

Přitom Novotný byl loni na kandidátce ČSSD i v míře voličské přízně hned za vítězným Běhounkem.

Krajský předseda ČSSD Zdeněk Chlád vždy hovořil jasně, když vyjadřoval podporu Běhounkovi. V případě Novotného dosazení na místo hejtmana nemluví zdaleka tak jednoznačně.

"Máme sedmnáct krajských zastupitelů a každý z nich by to mohl být," uvedl Chlád s tím, že i Novotného si umí jako hejtmana představit. "Povedeme o tom jednání v rámci ČSSD," dodal krajský šéf sociální demokracie.

Sám Vladimír Novotný ve čtvrtek řekl, že o tématu nástupnictví s hejtmanem ještě vůbec nemluvil. Běhounka rozhodně podporuje v jeho poslanecké kandidatuře a je vnitřně připraven ho v čele Vysočiny nahradit.

"Už v roce 2004 jsem byl připraven jít do boje jako lídr krajské kandidátky. Bylo to v době, která nebyla příznivá sociální demokracii. Připraven jsem i teď, ale fakt jsem o tom ještě nepřemýšlel," sdělil Novotný.

Vedení ČSSD zatím předběžně počítá s tím, že Běhounek by se po velmi pravděpodobném zvolení poslancem rozhodl, kterou ze dvou důležitých funkcí si nechá a kterou opustí.

Podle vnitrostranické směrnice na to bude mít půl roku. Jenže hejtman si zatím nechává otevřené všechny možnosti a nechce se jako nestraník příliš svazovat. Až po výsledku voleb řekne, jak bude postupovat.

Možná je tedy i varianta, že by byl zároveň poslanec i hejtman jako jeho kolega Michal Hašek z jižní Moravy.  Nebo se může stát, že nakonec bude jenom poslanec, nebo dál pouze hejtman.

"Vše vyhodnotím podle měřítka, co přinese největší prospěch Vysočině," plánuje Jiří Běhounek.

Předseda Chlád doufá, že hejtman bude respektovat vnitřní předpisy ČSSD. "Dělal to vždycky. Neumím si představit, když bude poslancem, že by funkci hejtmana zastával tak jako teď, kdy toho stíhá strašně moc. On není člověk, který by něco dělal napůl," dodal Chlád.

Na hejtmanství má Běhounek kromě Novotného i druhého "pětiletého" náměstka Libora Joukla. I ten by připadal v úvahu jako čekatel na uvolněné hejtmanské křeslo.

"Já bych nepředbíhal, ještě hodně vody uteče. Zatím není ani rozpuštěná Sněmovna," sdělil Joukl. A stejně jako Novotný řekl, že o případné náhradě Běhounka nepřemýšlí. "Myslím, že by byli i jiní adepti," poznamenal.

Krajský šéf opoziční ODS Miloš Vystrčil pokládá za rozumné, aby člověk nedělal poslance a zároveň hejtmana, přestože někteří politici takové slučování volí.

ČSSD automaticky předpokládá, že jakoukoliv změnu si prosadí díky tiché podpoře komunistů. KSČM se zatím za pět let na kraji ani jednou sociální demokracii nevzepřela. Komunisté tradičně schválí vše, co si ČSSD přeje.