Komunisté měli po sečtení volebních výsledků důvod k úsměvům. Šéf strany na

Komunisté měli po sečtení volebních výsledků důvod k úsměvům. Šéf strany na Třebíčsku Josef Číž (vlevo) si připíjí s krajským předsedou Pavlem Kalabusem (uprostřed). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

ČSSD má na Vysočině dvě možnosti: může jít s komunisty, nebo lidovci

  • 1
Sociální demokraté coby vítěz voleb na Vysočině rozhodují o tom, kdo s kým bude v příštích čtyřech letech v kraji vládnout. Ještě o víkendu proběhly první telefonáty a byly rozeslány pozvánky na koaliční vyjednávání. To by podle šéfa ČSSD v kraji Zdeňka Chláda mělo začít ve středu.

Při pohledu na výsledky voleb se rýsují zejména dvě možné koalice. Tou první je pokračující spolupráce ČSSD s KSČM. Ti spolu před čtyřmi lety uzavřeli dohodu o spolupráci na Vysočině a komunisté vládu Jiřího Běhounka "tiše" podporovali.

"Tato dohoda platila na minulé volební období. Voliči teď rozdali karty nově. Jednat budeme se všemi stranami, které jsou v zastupitelstvu," uvedl lídr kandidátky sociální demokracie a dosavadní hejtman kraje Jiří Běhounek.

Komunisté a sociální demokraté spolu zatím komunikují telefonicky a připravují se na středeční osobní setkání.

Krajský šéf KSČM odmítá koalici s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL

"Předseda lidovců Bělobrádek by se asi propadl do pekla, kdyby s námi spolupracoval," uvedl krajský šéf KSČM Pavel Kalabus v narážce na to, že lidovci odmítají jakékoliv spojení s jeho stranou. Jako nejpřirozenější vidí Kalabus pokračování spolupráce s ČSSD.

"Možná ale na lepší úrovni než doposud. Záleží na sociálních demokratech, co nám nabídnou," uvedl Kalabus. A zatím nechce přiblížit, jestli jako lepší spolupráci vidí vstup komunistů do krajské vlády.

Ve hře je i koalice ČSSD s lidovci a sdružením Pro Vysočinu

Druhou variantou je koalice sociálních demokratů s lidovci a hnutím Pro Vysočinu. Lidovci skončili třetí a mají sedm křesel v zastupitelstvu.

"My jsme dopředu avizovali, že jsme ochotni jednat s kýmkoliv mimo nedemokratické strany, a k nim, bohužel, musíme počítat i KSČM. Takže s KSČM ne," řekla jednička na kandidátce KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

Zajímavostí je, že je stejně jako sociální demokrat Běhounek ortopedem. "Nemám vůbec dobrý pocit z výsledku zejména komunistů a vůbec z převahy levice," doplnil Kaňkovský.

Lídr koalice Pro Vysočinu Pavel Heřman podíl na vedení kraje neodmítá.

"Osobně by mi nevadila případná spolupráce s ČSSD a KDU-ČSL. Nevidím nějaký zásadní programový rozpor, problémy kraje jsou obecné a vnímáme je všichni, otázkou je jen seřadit je podle důležitosti," řekl po zveřejnění výsledků krajských voleb Pavel Heřman.

"Mantinely pro vyjednávání si budeme domlouvat v pondělí," doplnila Heřmana další úspěšná kandidátka sdružení Pro Vysočinu Marie Černá.

ODS a TOP 09 počítají s opoziční rolí

Pravicové strany TOP 09 a ODS nepočítají příliš s tím, že by je ČSSD přizvala do krajské vlády. "My jsme jasně deklarovali, že nepůjdeme do žádné koalice s komunisty. Začít vyjednávat musí ti, kdo ty volby vyhráli, ale předpokládáme, že budeme v opozici," řekl lídr TOP 09 Ladislav Jirků.

"Viděl bych ale jako nedobré, aby jedinou opoziční stranou v zastupitelstvu zůstala KSČM," naznačil Blažek, že se TOP 09 raději smíří s rolí opozice než jít do široké "duhové" koalice bez účasti komunistů.

"Budeme jednat se všemi a o programových cílech. Probereme otázky, jak si představují řešit školství, silnice, zdravotnictví. Když se podíváte na volební programy stran a hnutí na Vysočině, tak uvidíte, že jsou si velmi podobné," poznamenal lídr ČSSD Jiří Běhounek.

ODS spíše počítá s tím, že bude v opozici. "Pokud budeme osloveni, povolebního jednání se zúčastníme, ale spíše jsme vzhledem k našim výsledkům připraveni na opoziční roli," uvedl Ota Benc, který vedl kandidátku "modrých".