Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Nový investor zacloumá s platy. V Bystřici zaměstná až pět set lidí

  • 3
Firma mířící do Bystřice nad Pernštejnem sice začne vyrábět až za rok, ale už nyní školí své první zaměstnance. Čeká se, že dravý investor rozhýbe mzdovou politiku velkých zaměstnavatelů.

Základní kámen nového závodu v bystřické průmyslové zóně teprve poklepají, ale nadnárodní gigant Cooper-Standard Automotive už začal ambiciózní náborovou kampaň. Během tří let zaměstná až pět set lidí, v první fázi přijme zhruba dvě stovky zaměstnanců.

„První lidé už nastoupili. Do bystřického závodu nepůjde nikdo, kdo neprojde půlročním proškolením ve Žďáře nad Sázavou,“ říká obchodní ředitel Cooperu Jan Barák.

Cooper vyroste na etapy

Nadnárodní společnost Cooper-Standard Automotive v bystřické průmyslové zóně získala tři hektary pozemků a usiluje o dalších pět. Výstavba bude mít několik etap, do tří let firma vytvoří až 500 pracovních míst. Spuštění výroby v první hale by mělo začít v polovině roku 2017. Cooper hledá vysoce kvalifikované technické pracovníky i velké množství operátorů s běžnou kvalifikací.

Cooper-Standard (původně pod názvem Siebe Controls) vyrábí už sedmnáct let komponenty do automobilů ve žďárské průmyslové zóně. Místní závod se postupně rozrostl až na tisíc zaměstnanců, firma už obratem 3,5 miliardy korun dohnala i mnohem větší Žďas.

Jenže závod v Jamské ulici už nemá kam růst. „Žďár nad Sázavou není připraven v nejbližších dvou až třech letech absorbovat žádného velkého investora, nemá připravenou průmyslovou zónu,“ vysvětluje ředitel Jan Barák, proč se rozhodli využít volné pozemky v Bystřici.

Podle plánů by tam měla být první etapa stavebně dokončena ještě letos, výroba brzdových a palivových vedení a jejich komponentů pro automobilový průmysl se rozjede v polovině příštího roku.

Operátorům výroby nabízí firma po plném zapracování 20 tisíc korun měsíčně, seřizovačům/údržbářům 30 tisíc a například programátorům CNC strojů 46 tisíc korun. Nástupní platy jsou zhruba o čtvrtinu nižší.

„Abychom byli nejlepší na trhu, potřebujeme nejlepší lidi. K tomu jim musíme vytvořit nejlepší podmínky. Myslím, že svoje lidi ve Žďáře platíme nejlépe mezi místními podniky. Platové podmínky v Bystřici budou stejné, už máme odezvy, že bude určitý tlak na trhu práce v Bystřici,“ tvrdí ředitel Barák. Cooperu už se schází životopisy od zaměstnanců jiných bystřických firem.

Největším zaměstnavatelem přímo ve městě je v současnosti výrobce nástrojů Wera Werk, který dává práci asi 600 lidem.

Vedení Bystřice si libuje, že příchodem Cooperu klesne nezaměstnanost a pomůže to vyřešit situaci v mikroregionu po uzavření uranového dolu v nedaleké Dolní Rožínce, ke kterému dojde příští rok. O práci v dole přijde v první vlně kolem tří set lidí.

„Otevření firmy termínově koresponduje s uzavřením dolů. Navíc se v Bystřici vytvoří konkurenční prostředí mezi firmami, věřím, že to posílí výplaty zaměstnanců,“ reaguje starosta Karel Pačiska.

Nezaměstnanost klesá

Podle červnových statistik Úřadu práce se nezaměstnanost v Bystřici pohybuje na úrovni 6,2 procenta, což je nejméně za poslední roky.

Podle Pačisky však dojíždí až tisíc lidí z města za prací do Kuřimi, Veverské Bítýšky, Velké Bíteše a dalších míst. „Tito lidé budou mít šanci pracovat doma,“ poukazuje.

Zastupitelé v první fázi prodali Cooperu tři hektary pozemků, firma však potřebuje dalších pět hektarů.

Bystřický závod bude úzce spolupracovat s tím žďárským, který v koncernu patří do divize Fluid. „Nový závod bude jednak dodávat komponenty pro žďárský závod, které dnes nakupujeme od dodavatelů v zahraničí, a také bude vyrábět zcela nové produkty pro automobilky,“ uvedl Jan Barák.

Tuzemská vláda příchod investora do Bystřice podpořila. „Na základě útlumu uranové těžby jsme dostali dotaci 17 milionů korun na průmyslovou zónu, k tomu musíme přidat jednu čtvrtinu a dofinancujeme posílení sítí,“ počítá starosta.

Vedení Cooperu ještě čeká na vyřešení státních pobídek. „My už jsme svoje podmínky splnili,“ hlásí ředitel.