Výstava s názvem Co nám nosil Ježíšek v jihlavském Muzeu Vysočiny.

Výstava s názvem Co nám nosil Ježíšek v jihlavském Muzeu Vysočiny. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Výstava ukáže, co nám nosil Ježíšek před třiceti či padesáti lety

  • 0
Jihlavské Muzeum Vysočiny připravilo výstavu nazvanou Co nám nosil Ježíšek. Uvidíte například starý šicí stroj, hodinky, historické rádio, televizi či první kufříkový magnetofonový přehrávač. Dětem kdysi dělala radost i Rubikova kostka, hračky z plastu nebo digitální hry ze Sovětského svazu.

Pojďte nostalgicky zavzpomínat na to, jak jste sami před lety slavili vánoční svátky. Podívejte se, co nacházely pod stromečkem třeba vaše prababičky. Stačí zajít na výstavu do jihlavského Muzea Vysočiny.

"Je to jakýsi návrat do celého dvacátého století. V jednotlivých desetiletích přibližujeme rozmanitost, originalitu i nákladnost dárků pro děti i dospělé, které byly pro tu dobu typické," líčí Dana Oberreiterová, která expozici společně se svými kolegy připravovala.

Uvidíte například vyřezávaného houpacího koníka, starý šicí stroj, hodinky, dnes již historické rádio, televizi či první kufříkový magnetofonový přehrávač. Také se například z dobového poutače dozvíte, že nejlepší hudební nástroje najdete u Václava Meda ve Špitálské ulici v Jihlavě.

Ve vitrínách nechybí pohlednice, staré vánoční ozdoby, hodinky, tabatěrky, dámské kabelky či krajkové rukavičky. Děti, ale i dospělí mnohdy našli pod stromečkem i sáně či lyže. Některé prototypy jsou i na této výstavě.

Od domečků pro panenky po digitální hry

Žasnout budete nad důmyslností starých dětských hraček propracovaných do nejmenších detailů. Nechybí domeček pro panenky, nádobíčko, kočárky, autíčka, traktůrky či malované dřevěné kostky. V posledních dvou desetiletích mapujících dvacáté století jsou už na výstavě zastoupeny například puzzle, Rubikova kostka, hračky z plastu a digitální hry.

Co nám nosil Ježíšek

"Určitě stojí za povšimnutí také nejrůznější stavebnice. Mně osobně se asi nejvíc líbí panenka šilháček ve druhé vitríně, která má takový poťouchlý, veselý výraz," směje se Dana Oberreiterová.

Dobovou atmosféru dotváří tři interiéry domácností, které nastiňují, jak rodiny žily ve 20., 60. a 80. letech minulého století. Na informačních panelech jsou pak sestaveny střípky z historie. "Jsou to zajímavé, úsměvné i převratné události té doby oproštěné od negativních politických zpráv," dodává.

Exponáty do výstavy zapůjčilo například třebíčské a pardubické muzeum, Historický radioklub Československa v Třešti, ale mnohé vystavené předměty jsou rodinné klenoty pocházející ze soukromých archivů, sklepů, půd a šatníků některých jihlavských rodin.

Atmosféru svátků umocňují v předsálí výstavy květinových aranžmá od floristů z Jihlavy a obrázky dětí. Výstava bude v jihlavském Muzeu Vysočiny až do 8. ledna.