Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: HZS Zlínského kraje

Za úhyn malých ryb platili zemědělci pokutu. Unikla jim silážní šťáva

  • 0
Česká inspekce životního prostředí uložila pokutu 140 tisíc korun společnosti Agropodnik Košetice. Z areálu firmy na Pelhřimovsku v červnu unikly silážní šťávy do potoka a ohrozily populaci vranky obecné, chráněného rybího druhu. Zemědělský podnik chybu uznal a pokutu uhradil.

Závadné látky se do přírody dostaly z porušeného kanalizačního potrubí mezi silážními žlaby a přečerpávací jímkou. Znečistily dva potoky v délce přibližně 700 a 150 metrů.

„Došlo k závažnému poškození významného krajinného prvku, protože byly změněny chemické vlastnosti vody a zásadním způsobem ohrožena a oslabena stabilizační funkce obou vodních toků,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

„Společnost porušila svou povinnost i tím, že nevybudovala a tedy ani neprovozovala odpovídající kontrolní systém pro zjišťování úniku silážních šťáv z kanalizačního potrubí,“ konstatoval Panský.

Únikem silážních šťáv nejvíce utrpěla populace zvláště chráněného druhu zde žijící vranky obecné. To je malá rybka žijící pod kameny potoků a řek. V Česku je řazena na takzvaný červený seznam zranitelných druhů.

„Byla to nezaviněná havárie, která vznikla zborcením stěny kanalizačního potrubí. Látky pak prosákly do dešťové kanalizace a dostaly se do potoka,“ přiznal chybu předseda představenstva zemědělského podniku Zdeněk Duffek.

Proti pokutě se firma neodvolala, uhradila ji. I když se jejímu předsedovi zdála až příliš vysoká. „Ve srovnání s případem, kdy se v Praze do vodovodu dostanou fekálie, se prakticky žádné škody nestaly,“ tvrdí Duffek. „Ale k havárii došlo a odvolání by nejspíš nemělo smysl,“ podotkl.

Jak dodal, podobná událost by se v podniku už stát neměla. „Přijali jsme opatření, která inspektoři navrhovali,“ dodal Zdeněk Duffek.