Celkový pohled na nový třebíčský akvapark.

Celkový pohled na nový třebíčský akvapark. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kontrola našla milionová pochybení při stavbě Laguny. Radnice to odmítá

  • 1
Kontrolní výbor třebíčského zastupitelstva našel nesrovnalosti při dostavbě plaveckého areálu Laguna. Nejvíce mu vadí, že změny za 12,3 milionu korun nebyly zahrnuty v soutěži. Koalice ale zprávu smetla ze stolu. Kontrolorům vytkla formu, jakou je zpráva napsaná.

Několik měsíců zkoumal kontrolní výbor zastupitelstva v Třebíči dokumenty k přestavbě plaveckého areálu Laguna na akvapark. Desítka členů výboru se jednomyslně shodla, že "průběh stavby nebyl v pořádku".

Vznikla rovněž kontrolní zpráva se seznamem výtek, kterou výbor doplnil tabulkou s upřesněním sporných částek. Podle výsledků kontroly špatně pracovali radniční úředníci, kteří neohlídali projektovou přípravu.

Kdo se podílel na stavbě Laguny

Dostavbu plaveckého areálu Laguna na akvapark provedla náměšťská společnost Outulný. Technický dozor vykonala firma ING System Třebíč. Projektantem byl AP-atelier z Brna. Všechny tři firmy se k celé věci nevyjádřily s tím, že o žádné zprávě kontrolního výboru nevědí. Dokud se s ní neseznámí, nemohou reagovat.

Třebíč dalo z rozpočtu na přestavbu Laguny přes 60 milionů korun. Akvapark otevíral loni v prosinci.

Projektant prý přitom udělal chyby. Najatý technický dozor zase nehájil důsledně zájmy investora, tedy města. A zhotovitelská firma nejasně kalkulovala některé částky.

"Byla to uspěchaná stavba, šitá horkou jehlou," shrnula kontrola.

Co vlastně ve zprávě vyplulo na povrch? Práce, které tvoří více než pětinu díla, vůbec nebyly předmětem soutěže. Dále se objevily vícepráce v hodnotě přes pět a půl milionu korun - ty jsou jiná kategorie. V minulosti k nim místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) uvedl, že na stavbách tohoto rozsahu nejsou ničím neobvyklým.

Předsedovi kontrolního výboru Petru Vašíčkovi (ČSSD) ale vadí zejména velký rozsah díla, který neprošel soutěží. "Během výstavby přišly stavební a technologické změny, které dosáhly částky 12,28 milionu korun, což je přes 21 procent z vysoutěžené ceny. Tím, že nebyly soutěženy, mohlo dojít k poškození ostatních účastníků výběrového řízení na zhotovitele i k poškození zadavatele, tedy města," vysvětlil Vašíček.

"Z této sumy byly práce ve výši 11,54 milionu korun oceněny jen na základě individuální kalkulace zhotovitelské firmy. Nebylo doloženo, jak se k nim dospělo," řekl šéf kontrolního výboru, profesí stavař.

"Dochází k netransparentnosti a možným spekulacím, kterým má výběrové řízení zabránit," doplnil Vašíček.

Kontrolní zpráva například uvádí, že chybí jednoznačné stanovisko, kdo vícepráce zavinil a proč vše hradí město, když ve smlouvě o dílo má tuto úhradu vyloučenou.

Další nesrovnalostí je podle zprávy fakt, že než se stavba soutěžila, tak do zadávací dokumentace nebyly promítnuty nové záměry města. V projektové dokumentaci jsou rozpory mezi výkresovou, textovou částí a zpracovaným rozpočtem.

Vedení města nezajímalo, co je špatně, ale jak je to napsáno

Koalice na třebíčské radnici ale tuto zprávu neakceptovala. Nezabývala se ovšem tím, co kontroloři vytýkají, ale napadla formu zprávy.

Koaliční politici v čele se starostou Pavlem Heřmanem (HZNR) i místostarostou Pavlem Pacalem vyhodnotili, že zpráva není kvalitní. Na pomoc jim přispěchal Daneš Burket (Pro Třebíč) i tajemnice městského úřadu Simeona Zikmundová. Podle ní je formulace zprávy tak vágní, že na ni nejde reagovat.

Neobsahuje odkazy na porušení zákonů a na konkrétní dokumenty, a tak se zprávou kvůli těmto pochybením nebude radnice zabývat, protože vlastně netuší, co je jí v kontrolním nálezu vytýkáno.

Radnice proto ani neodpověděla na dotaz MF DNES, zda se kýve židle pod vedoucím odboru majetku a investic Pavlem Krausem.

"Na základě nedokončené kontroly, která nepředložila žádný relevantní návrh, nelze stanovit nápravná opatření. Činnosti v rámci investic města je možné zlepšovat, ale konkrétním způsobem, na základě jednoznačně zjištěných a doložených nedostatků. Takové nedostatky ani pochybení úřadu, vedoucího odboru, ani jednotlivých referentů nebylo prokázáno," reagoval mluvčí radnice Ivan Přibík.

Předseda kontrolního výboru Petr Vašíček řekl, že nemá problém objemný balík doplňujících podkladů dodat.

Kontrola navrhla zlepšit přístup úředníků k městským zakázkám

U jednotlivých provedených změn chybí jejich podrobnější popis. Kontrolní výbor postrádal také technické porovnání mezi řešením původním a novým. Není uvedená informace, zda se jedná o chybu projektu, nebo požadovaný nadstandard, který zadalo město.

Jakou nápravu kontrolní výbor navrhl? Měla by se zlepšit úroveň přístupu radničních úředníků ke stavění za městské peníze.

Nezbytná je také kvalitní příprava projektové dokumentace a její kontrola při zpracování a po odevzdání. "Nebát se přizvat externí odborníky. Několik investovaných tisícikorun může ušetřit městu miliony u velkých staveb," doporučila kontrola.

Při přípravě stavby je nutné provádět důkladnější průzkumy staveniště. Najatý technický dozor má bránit zájmy investora, kontrolovat předanou projektovou dokumentaci stavby, hlídat a nechávat si zdůvodnit vícepráce, změny a odhalovat méněpráce.