V Polné se otevřela nová prohlídková trasa děkanským chrámem Nanebevzetí Panny Marie

V Polné se otevřela nová prohlídková trasa děkanským chrámem Nanebevzetí Panny Marie | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Polné otevřeli prohlídkovou trasu chrámem Nanebevzetí Panny Marie

  • 6
Na hradech a zámcích běžná věc. V kostelech, snad s výjimkou památek zařazených v UNESCO, naprostá výjimka. Až do uplynulého víkendu. V Polné se v sobotu otevřela unikátní prohlídková trasa děkanským chrámem Nanebevzetí Panny Marie. U otevření asistoval i kardinál Dominik Duka.

"Pracovně jí říkám 'první církevní muzeum na Vysočině a v Královéhradecké diecézi'," šťastně se usmíval starosta města Jindřich Skočdopole.

Aby ne, když právě městu dalo otevření chrámu obrovské úsilí. "Nápad se zrodil už roku 2001, kdy byl chrám zařazen do záchrany architektonického dědictví. Od té doby jsme nechali restaurovat snad úplně vše, co v něm je," popisuje starosta.

Jen v posledních dvou letech přišla obnova kostela na 42 milionů korun. Právě tato poslední etapa, při níž dostal kostel i novou střechu, fasádu, osvětlení nebo opravené sochy svatých Petra a Pavla, otevřela i dosud nepřístupné prostory. "Zázemí je nádherné, ale nebylo využité. Zřídit v něm prohlídkovou trasu byl vynikající nápad," hodnotí Skočdopole.

Pro Polnou bylo otevření kostela vskutku historickým momentem. Asistoval při něm dokonce kardinál Dominik Duka, který obnovu chrámu zaštiťoval ještě jako královéhradecký biskup v minulých letech.

"Krása zdejšího mariánského děkanského kostela mne zcela učarovala. To byl důvod, proč jsem sem jezdil jako hradecký biskup dvakrát třikrát do roka a mnohokrát jsem se tady stavil, když jsme jeli okolo. I v poslední době jsem rád pozoroval, jak ono dílo dál postupně roste. Myslím, že se to vše dobře povedlo," prohlásil.

Vystaveny jsou i cenné exponáty

Na prohlídkové trase mohou návštěvníci obdivovat spoustu věcí. Schodiště až do věže lemují informační panely popisující historii kostela i farnosti. Ve zvonici informují o vzniku a minulosti zvonu. "Je tam přístupný i byt zvoníka a vyhlídka," doplnil děkan polenské farnosti Zdeněk Krček.

Na balkonech a zejména pak v sálech na straně za oltářem jsou vystaveny cenné exponáty. Například celý jeden sál má tematiku smrti. Ve skleněných vitrínách je třeba cínová renesanční rakev, jsou tu náhrobky ze hřbitovů v okolí nebo část hrobky rodu Žejdliců.

"V audiovizuálním sále jsou barokní kulisy k hrám s církevní tematikou. V dalších místnostech jsou obrazy, plastiky, duchovní oděv i část chrámového pokladu. Další sál se věnuje hudbě, zpřístupněné jsou i varhany," popisuje další skvosty Krček.

Otevření kostela se účastnil i kardinál Duka

Polná si připomněla i kulaté výročí 770 let od svého založení

Časem se všechny exponáty budou vztahovat čistě jen k Polné. Zatím jsou některé obrazy a plastiky zapůjčené z okolních farností, protože polenské originály jsou stále ještě v restaurátorských dílnách.

Očekává se příliv turistů

Starosta Skočdopole si od otevření prohlídkové trasy slibuje přilákání dalších turistů. "Když vezmu, že v příštím roce otevřeme další opravenou židovskou synagogu a rabínský dům, nabídne Polná zajímavé věci včetně hradu a zámku. Který starosta by si pak nepřál, aby město navštívilo více turistů," poznamenal.

A podle kardinála Duky je otevření chrámu Nanebevzetí Panny Marie důležitou zprávou i pro samotnou církev. "Naším úkolem je otevření církve. Není to snadné, protože za komunismu se zakazovalo nechávat kostely otevřené a po roce 1989 se zas organizovalo vykrádání kostelů v takové míře, že nemá v historii obdoby. Nyní přistupujeme k tomu, aby se kostely mohly otevřít a aby se lidé mohli na vlastní oči přesvědčit, co je temno a co je cesta ke světlu," pravil.

Otevření prohlídkové trasy kostelem se v Polné uskutečnilo v rámci velkých víkendových slavností. Polná si zároveň připomněla kulaté výročí 770 let od svého založení. A konal se zde i historicky první sraz rodáků.