Stezka začíná v Brtnici, kde mohou návštěvníci zajít do rodného domu architekta Josefa Hoffmanna.

Stezka začíná v Brtnici, kde mohou návštěvníci zajít do rodného domu architekta Josefa Hoffmanna. | foto: Archiv Moravské galerie v Brně

Vydejte se Po stopách moderny. Stezka míří do Brtnice, Jihlavy i Brna

  • 0
Zajímá vás architektura a rádi se podíváte i do historie? Pak se vydejte na společnou česko-rakouskou poznávací stezku, která má sedm zastavení. Poznáte, jak žili a pracovali významní evropští představitelé moderny.

Díky nové kulturní a poznávací stezce se můžete vydat z Brtnice u Jihlavy až do Vídně nebo naopak. Novým fenoménem cestovního ruchu se totiž stávají návštěvy domů, spojených s významnými osobnostmi, které v nich žily nebo působily.

Tato myšlenka vedla Moravskou galerii v Brně ke spolupráci s Rakouským muzeem užitého a současného umění. Společně teď představují mezinárodní kulturní a muzejní poznávací stezku po stopách kulturního dědictví jižní Moravy a severovýchodního Rakouska první poloviny dvacátého století.

Kulturní stezka Po stopách moderny

"Období moderního směru zanechalo stopy jak v České republice, tak i Rakousku, a bylo nasnadě vytvořit stezku právě po těchto stopách," zmiňuje Rainald Franz z Rakouského muzea užitého a současného umění.

Jednotlivá zastavení představí tvorbu umělců a nabídnou také možnost nahlédnout do jejich soukromí a poznat místa, kde žili a pracovali. Do projektu se na české straně zatím zapojilo sedm objektů.

V Brně se tak zájemci mohou zastavit ve vile architekta Dušana Jurkoviče, u památníku Leoše Janáčka, ve Vile Tugendhat nebo v Kabinetu Josefa Hoffmanna v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Stezka začíná právě osobou architekta Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy, kde návštěvníci mohou obdivovat jeho rodný dům.

O místech na stezce

Milovníci architektury a historie mohou navštívit třeba tyto objekty:

Jurkovičova vila

Vila Tugendhat

Dům Gustava Mahlera

Hoffmannův dům v Brtnici
Jedná se o rodný dům slavného vídeňského architekta a designéra Josefa Hoffmanna, jenž žil v letech 1870-1956. Objekt stojí na brtnickém náměstí a je zde stálá expozice z díla Hoffmanna. Jeho otec byl ve městě také vážený, stál celých 36 let v čele Brtnice.

Jurkovičova vila v Brně
Pozemek pro stavbu svého rodinného domu zakoupil architekt Jurkovič na začátku září roku 1905. Parcela zasahovala až k nynější Šmejkalově ulici a její značnou část architekt později prodal. Jurkovič s manželkou a třemi syny obývali dům stojící v Žabovřeskách do roku 1919. Tehdy jej i s okolními pozemky prodal a přestěhoval se do Bratislavy. Vila je přístupná veřejnosti.

Vila Tugendhat v Brně
Dům manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929-1930, navržený architektem Ludwigem Miesem van der Rohem, je památkou moderní architektury. Ta je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě
V domě ve Znojemské ulici si můžete prohlédnout expozici o slavném hudebním skladateli. Mahlerova rodina přišla do Jihlavy v roce 1860 a usadila se zde. Bernard Mahler, Gustavův otec, získal v roce 1861 povolení k prodeji alkoholu a postupně i právo výčepu piva, kořalky, vína, výroby esencí, octa a sladkých likérů. Ve dvorním traktu zřídil vinopalnu a v přízemí otevřel výčep. Nyní je v domě kromě expozice také kavárna.