Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Černovice lákají doktora na benefity. Slibují mu peníze, nebo parcelu

  • 3
Parcelu pro rodinný domek za jedinou korunu, nebo jednorázovou odměnu ve výši čtvrt milionu korun. I to nabízejí Černovice na Pelhřimovsku doktorovi, který by ve městě převzal opuštěnou praxi. Místní postrádají také pediatra.

Mít obvodního lékaře ve svém městě se mnohým jeví jako samozřejmost. Pro občany Černovic na Pelhřimovsku jde však spíš o výsadu. Město, v němž žije více než 1 500 lidí, se totiž potýká s nedostatkem doktorů. Už více než rok zde nemá stálou ordinaci ani jeden lékař.

Lidé tak za ošetřením musí dojíždět. Jako například Hana Borkovcová, která kvůli léčení musí absolvovat cesty k lékaři do dvacet kilometrů vzdáleného Pelhřimova.

„Momentálně nemám žádného lékaře. Svou kartu mám dočasně na interním oddělení pelhřimovské nemocnice. Nemám k dispozici auto, proto je pro mne celá záležitost s absencí lékaře velmi obtížná,“ komentuje nelehkou situaci.

Tíží ji však i fakt, že kromě praktického lékaře postrádají Černovice také pediatra a lékárnu. Dětský lékař ve městě neordinuje už rok. „Jsme malý obvod, tudíž se nelze divit. I dětského specialistu vytrvale hledáme,“ krčí rameny nad nedostatkem lékářů starosta Jan Brožek.

Reakcí vedení města na nezájem lékařů o tuto lokalitu bylo nastavení nadstandardních benefitů, které mají potenciální zájemce nalákat. Minulý měsíc se na nich shodli černovičtí zastupitelé.

Uchazeči se z druhého výběrového řízení stáhli

Budoucí praktický nebo dětský lékař se tak může ve městě těšit například na jednorázový příspěvek ve výši 250 tisíc korun, pětiletou úhradu nájemného za ordinaci v plné výši, parcelu pro stavbu rodinného domu za symbolickou jednu korunu, nebo pětiletý pronájem obecního bytu taktéž za pouhou korunu.

Aby si lékař mohl jednu z těchto výhod vybrat, musí v Černovicích vykonávat praxi po dobu pěti let a odordinovat minimálně 15 hodin týdně. Město doufá, že na tuto nabídku už dokáže nějakého doktora přilákat. Předchozí standardní pokusy totiž selhaly.

První výběrové řízení proběhlo už ke konci loňského roku a další pokus podnikla radnice o půl roku později. „Do výběrového řízení se nějací zájemci přihlásili, ale svou přihlášku stáhli před ukončením řízení,“ dodává starosta.

„Obesíláme Českou lékařskou komoru, naše nabídka je vyvěšena i na stránkách Kraje Vysočina a podávali jsme inzerci v různých lékařských časopisech,“ dokládá Brožek další snahu města sehnat lékaře.

Kritickou situaci chvíli pomáhala řešit pelhřimovská nemocnice. Poté co koncem roku ukončila praxi doktorka Musilové, která odešla do dlouho odkládaného důchodu, poslal špitál na její místo dočasnou výpomoc.

„Byli jsme požádáni o pomoc a spolupráci s dočasným zajištěním praktického lékaře v Černovicích. I přesto, že tento postup není běžnou praxí, rozhodli jsme se prosbě vyhovět a na určitý čas se uvolnila lékařka Křivohlavá,“ nastiňuje situaci Petra Černo, tisková mluvčí nemocnice.

Ordinace jsou v dosahu

Krátkodobá výpomoc trvala až do konce září tohoto roku. „Od samého počátku bylo domluveno, že se město bude intenzivně snažit zajistit tuto službu novým lékařem, který posléze zcela převezme zmiňovanou ambulanci. Prioritou nemocnice je především zajistit chod jednotlivých oddělení, péči o hospitalizované pacienty, a rozhodně se aktuálně nepotýká s nadbytkem lékařů,“ opodstatňuje Černo jen časově omezenou výpomoc.

Podle ní současná situace v Černovicích poukazuje na nezvratnou skutečnost stárnutí populace a nedostatek odborných lékařů.

„Mladí absolventi jsou vábeni zahraničím, které nabízí nesrovnatelně lepší podmínky oproti České republice. Myslím, že nás čekají ještě horší časy,“ obává se starosta Brožek. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) však situace ve městě není nikterak tragická.

„Pro obyvatele Černovic jsou služby praktického lékaře v odpovídající dojezdové vzdálenosti, a to celkem u 25 poskytovatelů zdravotního ošetření. Nikdo nedokáže zaručit, že lékař bude mít ordinaci v každé obci v ČR,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Odvolává se přitom na nařízení vlády, podle něhož by měl být lékař v dojezdové vzdálenosti, která nepřesáhne 35 minut. Vláda totiž nařizuje dojezdovou vzdálenost pětatřiceti minut.