Majitele první jihlavské pivotéky U Zeleného muže Aleš Poul hodlá nabídku

Majitele první jihlavské pivotéky U Zeleného muže Aleš Poul hodlá nabídku rozšířit až na 300 druhů piv. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Černá piva se hodí ke sladkým jídlům, radí šéf první jihlavské pivotéky

  • 6
Jihlavští pivaři uvítali o prázdninách nedaleko brány Matky Boží "svůj" obchod. Stala se jím první pivotéka U Zeleného muže. Nabízí zatím sto druhů piv, třeba z belgických klášterů či až ze Skotska a Norska. Samozřejmostí jsou i malinová, jahodová či borůvková piva.

"Mým cílem je postupně rozšířit nabídku na 300 druhů," říká Aleš Poul, majitel pivotéky.

Donedávna prodával elektroniku ve velkém řetězci. Pak si všiml, že v některých městech se vedle vinoték objevují i pivotéky. "A tak jsem si řekl, že taky zkusím nabídnout výběr z mnoha druhů," popisuje.

Prodává lahve, které se ve velkých obchodech obvykle neobjevují. Třeba i nejsilnější belgické pivo Belzebuth s obsahem alkoholu 13 %. Dvě a půl deci tohoto "čerta" stojí 64 korun.

Poul nabízí i dražší lahve. Zřejmě nejvíc stojí třetinka ze vzdáleného Skotska, ta je za 219 korun.

"Některá naše speciální vánoční piva, třeba osmnáctky, působí až moc agresivně. Jako bych si do něj dal panáka vodky. Já tu mám speciály ze zahraničí, které mají tu sílu umně skrytou v těle piva," popisuje Aleš Poul.

Piva ve stylu šampaňského

V regálech má i štíhlé lahve připomínající sekty na silvestrovskou oslavu. "Jsou to piva z Belgie ve stylu šampaňského, trochu voňavější a víc okysličené. A při otevření opravdu bouchají," přibližuje sedmatřicetiletý muž. Jejich cena se blíží až na dvě stokoruny.

Majitele první jihlavské pivotéky U Zeleného muže Aleš Poul hodlá nabídku rozšířit až na 300 druhů piv.

Poul nabízí i dárková balení, se kterými mu pomáhá manželka. V podniku plánuje pořádat i výstavy. Ta první už začala, jde o soubor sportovních fotografií Tomáše Blažka.

Podle Poula přeje současná doba menším pivovarům. "Pomáhá jim nekvalita některých větších provozů, které dělají europiva jen na kšeft," míní prodejce.

A radí svým zákazníkům na první poslech neobvyklé kombinace. Třeba to, že sladší černá piva se hodí k sladkým jídlům.

A ukazuje i na regál s klášterními speciály. "Na světě je jen sedm klášterních pivovarů, které mohou nabízet trapistická piva. Na výrobě se tam už po staletí podílejí mniši. Jsou to raritní piva, většinou velmi silná," dodává Aleš Poul, který má v nabídce i produkci želivského kláštera a dalších pivovarů z Vysočiny.

A jaký má majitel pivotéky vztah k vínu? "Čím víc poznávám pestrost chutí piv, tím můj vztah k vínu slábne."