Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Většině obyvatel Vysočiny letos podraží voda, zlevní naopak teplo

  • 1
Život na Vysočině bude v letošním roce pro řadu lidí opět dražší. Zvyšují se zejména ceny vodného a stočného. Jsou však i komodity, které v některých místech Vysočiny zlevňují, zejména o teplo z plynových kotelen. Poplatky za svoz odpadů nebo jízdné v MHD se měnit nebudou.

Havlíčkův Brod a Třebíč - dvě města, která dělí zhruba šedesát kilometrů. Zároveň jde o dvě sídla, kde budou mít letos ceny tepelné energie zcela rozdílný pohyb. Zatímco v Brodě budou lidé za teplo v roce 2016 platit méně, v Třebíči se musejí připravit na zvýšení jeho ceny.

Vybrané ceny v roce 2016

Svoz komunálního odpadu

  • Havlíčkův Brod - 600 Kč/rok/osoba
  • Jihlava - 680 Kč/rok/osoba
  • Pelhřimov - 650 Kč/rok/osoba (děti do 15 let 325 Kč/rok/osoba)
  • Třebíč - 648 Kč/rok/osoba
  • Žďár n. S. - 580 Kč/rok/osoba

Tepelná energie

  • Havlíčkův Brod - předpokládaný pokles o 5 až 10 procent (v roce 2015 609 Kč za GJ)
  • Jihlava - 600 Kč za GJ
  • Pelhřimov - 711 Kč za GJ
  • Třebíč - 481,90 Kč za GJ
  • Žďár n. S. - dosud nezveřejněno (v roce 2015 495,70 Kč za GJ)

Vodné a stočné

  • Havlíčkův Brod - 69,39 Kč za m³
  • Jihlava - 87,71 Kč za m³
  • Pelhřimov - 69,95 Kč za m³
  • Třebíč - 87,49 Kč za m³
  • Žďár n. S. - 92,60 Kč za m³

Třebíčští doplácejí na mírné zimy posledních let, Brodští naopak mohou velebit klesající ceny plynu.

„V důsledku nadprůměrně teplých roků 2014 a zejména 2015 kalkulujeme od 1. ledna 2016 cenu tepla ve výši 481,90 koruny za gigajoule (GJ). To znamená, že se cena tepla v porovnání s rokem 2015 zvýší maximálně o 3,2 procenta,“ oznámil Richard Horký, ředitel společnosti TTS Energo, která zajišťuje rozvod tepla v Třebíči.

Na rozdíl od Havlíčkova Brodu totiž tato společnost k výrobě energie využívá spalování biomasy. A i když lidé v Třebíči budou muset oproti loňsku zaplatit víc, pořád mají nejlevnější teplo v kraji, alespoň co se týče pěti největších měst.„Patříme i k nejlevnějším místům v republice vůbec,“ upozorňuje Horký.

Jihlavanům i Broďákům pomůže klesající cena plynu

S mírným snížením jednotkové ceny pro příští rok počítají díky levnějšímu plynu také Jihlavské kotelny. „Včetně daně by měla činit 600 korun za GJ,“ uvedl jednatel Vladimír Nedvěd. Podle něj ale bude pro konečné vyúčtování důležité i to, zda bude naplněn plánovaný objem prodaného tepla, což ovlivňuje hlavně počasí.

Havlíčkobrodská městská firma Teplo HB počítá díky levnějšímu nákupu plynu s meziročním poklesem jednotkové ceny tepla o pět až deset procent, podle druhu kotelny.

Jednoznačně nejdražší tepelnou energii v regionu budou mít nadále v Pelhřimově, jehož obyvatelé budou v letošním roce platit 711 korun za GJ.

Cenu vody letos nezvýší jen Jihlava. Kvůli dotacím naposledy

Komoditou, jejíž cena s nadcházejícím rokem bude stoupat prakticky všude v kraji, je pitná voda. Jediným místem, kde nebudou muset lidé sáhnout hlouběji do peněženky, je Jihlavsko. Svaz vodovodů a kanalizací (SVAK) se rozhodl ponechat cenu 87,71 koruny za metr krychlový.

„Věřím, že pro řadu obyvatel to bude příjemná zpráva,“ uvedl předseda SVAK Roman Fabeš. Upozornil však, že do budoucna lidé musí s nárůstem ceny počítat.

„Zvyšování ceny totiž vyžadují pravidla pro použití dotací Evropské unie na budování nových vodovodů a kanalizací a především k rekonstrukcím stávajících čistíren a úpraven vod. Jednou z podmínek pro získání dotace je totiž závazek nárůstu cen vodného a stočného, který má zajistit, aby si nově vybudované stavby na sebe vydělaly a nebylo již třeba je do budoucna dotovat,“ osvětlil Fabeš.

Brodský VaK zůstává i po zdražení jedním z nejlevnějších v ČR

V ostatních velkých městech kraje se platby za vodné a stočné zvýší v řádech procent. V okrese Žďár nad Sázavou, který je nejdražším na Vysočině, se cena zvýší o tři procenta na 92,60 koruny za metr krychlový. Domácnostem v okrese Třebíč tato platba vzroste o dvě procenta na 87,49 koruny.

Nejlevnější vodu tradičně mají na Havlíčkobrodsku, kde za ni společně se stočným lidé budou platit 69,39 koruny za metr krychlový. „Je to možné díky přidruženým činnostem, které má firma mimo oblast vody. Ty tvoří dvě třetiny našeho zisku,“ vysvětlil Pavel Policar, předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod.

Ta má například aktivity ve fotovoltaice, zabývá se kogenerací a využitím energie z plynů v čistírnách odpadních vod, nabízí laboratorní služby, poskytuje výkopové a zemní práce, přeprodává vodárenský materiál, nově se pustila i do provozu úsporného veřejného osvětlení.

Odpady i jízdné v MHD zůstávají na úrovni loňského roku

Co se naopak nemění, jsou poplatky za svoz komunálního odpadu, které nechávají velké radnice na Vysočině na loňské úrovni. Roční platba na jednoho obyvatele se v pěti největších městech Vysočiny bude i v tomto roce pohybovat od 580 korun ve Žďáru nad Sázavou po 680 korun v Jihlavě.

„Obyvatelé si však tuto platbu mohou snížit o 70 korun, pokud se zapojí do programu na podporu třídění,“ upozornil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Letos tato motivační sleva činila 65 Kč, o jejím zvýšení rozhodli jihlavští zastupitelé na posledním zasedání. Do programu se v krajském městě zatím přihlásilo 10 tisíc lidí.

Kromě poplatků za odpad zůstávají v pěti největších městech Vysočiny nezměněné ceny jízdného v MHD i nájemné v městských bytech.