Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První zmínka o Třebíči je i po sedmi staletích v perfektním stavu

  6:03aktualizováno  6:03
Vzácnosti nevyčíslitelné hodnoty schraňují pracovníci třebíčského archivu. Kromě nejstarších listin třeba znaková práva Rouchovan, Náměště a Mohelna. Cennosti z trezorů pro MF DNES vytáhla zástupkyně ředitele Jitka Padrnosová.

Ve speciálním trezoru uchovává třebíčský archiv tento skvost z roku 1277 - nejstarší písemnou zmínku o městě. Dvě pečetě jsou z včelího vosku. Oválná je opatská a kulatá konventní s vyobrazenou postavou sedící Panny Marie. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Včely, díky nimž je pečetní vosk na té listině v třebíčském archivu, bzučely před více než sedmi stovkami let. Možná létaly v blízkosti ovce, z jejíž kůže potom vznikl pergamen v roce 1277.

Z těchto dávných materiálů se skládá jedna z perel třebíčského archivu - tamní nejstarší dokument. I po více než sedmi staletích je ve skvělém stavu. "V té listině je první zmínka o Třebíči jako o městě," popsala Jitka Padrnosová.

Text je psán duběnkovým inkoustem na pergamenu, což je speciálním způsobem vyčiněná kůže. Dvě pečetě jsou z včelího vosku. Oválná je opatská a kulatá konventní s vyobrazenou postavou sedící Panny Marie.

"Protože samotný klášter byl už od svého vzniku pod patronátem Panny Marie. Bazilika - původně zasvěcená pravděpodobně Nanebevzetí či Narození Panny Marie - byla postavena až kolem poloviny třináctého století. V dřívějších dobách užívali třebíčští benediktini dřevěný kostelík svatého Benedikta," doplnila Jitka Padrnosová.

Pergamen z roku 1277 nepůsobí honosným dojmem, vlastně má celkem strohou podobu. Listinu vydal opat Martin, který v textu povolal zpět z vyhnanství měšťana Hermanna. Jeho dům osvobodili od daní a poplatků. Tedy s výjimkou poplatku odváděného klášteru.

Podle Jitky Padrnosové vydrží tato cennost klidně dalších 700 let, když se s ní bude zacházet jako doposud. Obavy má spíše o některé dokumenty, které putují do archivů v současnosti. Záznamy totiž často blednou na nekvalitním papíru a stávají se nečitelnými. Ještě horší je to s dokumenty ve fóliích, protože se jejich text otiskuje na plastový obal.

V archivu se najde i falzum privilegia. Pochází ze 16. století

S otazníky se archivářka dívá i na elektronickou archivaci. Zástupci počítačových firem totiž garantují uchovávání pouze v řádech desítek let. "My to ale potřebujeme mít zaručeno na stovky let," upozornila Jitka Padrnosová. Podobný pohled má i ředitelka jihlavského okresního archivu Renata Pisková.

Další cenností třebíčského archivu je znakové privilegium pro Rouchovany, které vydal v roce 1486 uherský král Matyáš Korvín. Obec byla tehdy slavnostně povýšena na městečko s vlastním znakem a právem dvou výročních trhů. Znak obsahuje na zeleném poli snop a ruku držící pod klasy srp.

Fotogalerie

"Takových znakových privilegií není mnoho. Nejstarší dochované z českého prostředí bylo v roce 1416 vydáno pro Slavkov," vysvětlila Jitka Padrnosová.

Pečeť u rouchovanského privilegia je z červeně obarveného vosku. Je v ní otisknutý Korvínův erb a znaky zemí, které byly součástí Uher. Na rouchovanském pergamenu jsou drobné stopy po plísni dokazující, že někdy v daleké minulosti nebyl právě ideálně uložen.

Perlou archivu je rovněž znakové právo Mohelna, které udělil král Zikmund. Původní listina pocházela z roku 1417. V Třebíči mají uložené falzum ze šestnáctého století s původní pečetí.

I Náměšť nad Oslavou má v třebíčském archivu znakové privilegium. To pochází z roku 1628. Císař Ferdinand II. tehdy Náměšť povýšil na městečko a udělil jí městský znak s vyobrazenou hrdličkou.

Další znakové privilegium vydané v roce 1492 pro Moravské Budějovice už není uložené v Třebíči. Je přímo "doma" v Budějovicích.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hrozilo, že most spadne. Nečekaně tak zavřel hlavní tah u Ždírce

Nepříjemné překvapení si Ředitelství silnic a dálnic nachystalo řidičům, kteří pro své cesty využívají hlavní silniční tepnu číslo 34 u Ždírce nad Doubravou....  celý článek

Požár auta v pražské ulici Petrohradská (21.4.2017).
Vyšetřovatelé od hasičů odhalili na Vysočině žháře i lháře

Vyšetřovatelé požárů na Vysočině dokázali v posledních letech „rozlousknout“ i docela složité případy. Mimo jiné usvědčili lháře i žháře. Zajímavé a poučné...  celý článek

(Ilustrační snímek)
PŘEHLED: Kandidátky do voleb 2017 pro Kraj Vysočina

Podívejte se na kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 20. a 21. října 2017. Postupně budeme přinášet aktualizované volební kandidátky...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.