Třebíčská teplárna na biomasu Západ

Třebíčská teplárna na biomasu Západ | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Třebíči sice topí levně, ale trápí je prach a zápach z teplárny

  • 2
Velmi levné centrální vytápění zůstane v Třebíči i příští rok. Někteří občané, místo aby si úspory pochvalovali, mají proti teplárně na biomasu výhrady. Skládka biomasy se občas sama vznítí a lidé si stěžují, že zapáchá a práší se z ní.

"I v roce 2014 ponecháme cenu 392 korun za jeden gigajoule bez daně. Pokud bude DPH patnáct procent, zaplatí domácnosti v Třebíči za teplo opět 450,80 korun za gigajoule," uvedl šéf Třebíčské tepelné společnosti (TTS) Richard Horký.

Město z Vysočiny tak nadále figuruje mezi nejlevnějšími v republice, co se centrálních dodávek tepla týče. Průměr v Česku je víc než 500 korun za gigajoule bez daně.

Poté, co nedávno oznámily mírné zdražení svého odpadního tepla pro příští rok dosud zřejmě nejlevnější východočeské Elektrárny Opatovice, které vytápějí Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, se Třebíč dostává na jejich cenovou úroveň. Opatovice spalují hnědé uhlí.

Inspektor: Je to něco za něco

Soukromá společnost TTS energo vytápí druhé největší město Vysočiny energií z biomasy. To je v tuzemsku neobvyklé. Jde především o dřevní štěpku a slámu. Čas od času se teplárna ovšem dostává do potíží právě kvůli materiálu, kterým přikládá do svých kotlů.

Skládka biomasy na okraji města v Rafaelově ulici ve čtvrti Hájek se někdy místy samovznítí. Lidé z blízkých paneláků si stěžují i na prach. A při určitém počasí na nepříjemný zápach hald, jak se "živý" materiál rozkládá.

"Vyjíždím do Třebíče na pravidelné kontroly nebo kvůli podnětům občanů. Poslední byl letos na podzim, ale není to nic trvalého. Když to shrnu, řekl bych, že Třebíčáci prostě někdy platí tuto daň za velmi příznivou cenu tepla. Je to něco za něco," uvedl inspektor Jiří Lacina z havlíčkobrodské pobočky České inspekce životního prostředí.

Sdělil, že dosud nenaměřil překročení nějakých limitů. Skládka biomasy je z jeho pohledu v rámci daných možností provozována únosným způsobem.

"Při tomto typu paliva k drobným ložiskům zahoření může docházet. Společnost TTS dělá, co může, aby bylo potíží co nejmíň. Obsluha hned likviduje doutnající ložiska. Mezi hromadami štěpky se dodržují manipulační cesty. V létě tam zase zápolili se zdrojem zápachu z rozkládající se dřevní hmoty," řekl.

Nedá se větrat, stěžují si někteří

Nepříjemný a vtíravý. Tak vnímá za určitých klimatických podmínek právě pach rozkládající se biomasy například jedna z pracovnic benzinky u Penny Marketu. "V létě v parnu se ani nedají nechat otevřené dveře do prodejny," řekla.

Sám Horký přiznává občasné potíže. Naposledy jedno místo skládky podle jeho slov doutnalo 14. října tohoto roku. Muselo se hasit.

Vedoucího třebíčského odboru životního prostředí Pavla Vosátku zase nedávno přišel upozornit jeden z obyvatel Hájku, že se z teplárny šíří prach.

"Nevím, čím to je, odlučovače na komínu fungují dobře. Úředníci, co to kontrolují, tam nemůžou být přítomní čtyřiadvacet hodin denně. Je tam každou chvíli něco," konstatoval Vosátka.

"Podle mě prach není z komína kotelny, ale ze strojů, co jednou za čas zpracovávají navezenou kulatinu. Jak začnou, úplně se ztrácejí v oblacích jemných pilin. Stačí, aby foukl správný vítr, a je toho po okolí plno. Taky se mi zdá, že hromady biomasy doutnají docela často," říká muž, který má kancelář v jednom z paneláků v ulici Manželů Curieových. Díky výhledu z okna má areál kotelny a skládky jako na dlani.

Že přikládáme pneumatiky? Nesmysl

Inspektor Lacina upozorňuje, že letos je relativní klid. Nejproblematičtější byly roky 2011 a 2012. Před dvěma lety řešil sérii petic od obyvatel Hájku. Loni zase častěji biomasa doutnala. Samotná TTS připouští, že krizový byl hlavně rok 2012.

"Bereme dřevní štěpku od Lesů České republiky. Jenže ty pozastavily kvůli problémům s tendry těžbu na několik měsíců. Nebyl přísun materiálu. Potom se situace vyjasnila, odstartovaly lesní těžby a začala se rychle navážet štěpka. V teplém počasí docházelo k častému samovzněcování. Letos důkladně kontrolujeme každý kamion. Co se nám nezdá, posíláme zpět," prohlásil Horký.

A jak je to s tím prachem? Richard Horký jednoznačně odmítá, že by to mohlo mít něco společného s komínem teplárny v Rafaelově ulici. Odlučovače podle něj fungují spolehlivě a vypouštějí mnohonásobně méně emisí, než je norma.

"Už jsem slyšel dokonce fámu, že přikládáme pneumatiky. Ale to je naprostý nesmysl. Třebíč je obecně poměrně prašná lokalita," naznačil jiné zdroje Horký.

Inspektor Lacina říká, že možným řešením by bylo skládku biomasy odsunout jinam. Na to ale Horký reagoval, že o tom neuvažuje.

"Problémy tam nejsou zas tak zásadní a pravidelné. Odsunutí skládky by z hlediska manipulace s topivem prodražilo cenu tepla o desítky korun na gigajoule. TTS přitom i v budoucnu za stávajících podmínek plánuje zůstat na nízkých cenách," dodal Horký.

Společnost TTS vytápí Třebíč biomasou přes deset let. Každý rok se připojují noví odběratelé z řad domácností, podniků i městských zařízení.