Celníci otevírají na Vysočině první pálenice. (Ilustrační foto)

Celníci otevírají na Vysočině první pálenice. (Ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Celníci otevírají na Vysočině první pálenice. Ovoce ale ničí sucho

  • 0
Letošní úroda ovoce vhodného k výrobě pálenky bude ovlivněná nynějším suchem a střídáním počasí. Třeba zahrádkáře z Jihlavy postihla nedávná bouřka. Na Třebíčsku už celníci odplombovali destilační zařízení ve Starči a Nových Syrovicích.

Stejně tak učiní příští týden v úterý například ve Velkém Beranově na Jihlavsku a do příštího pátku v Pacově na Pelhřimovsku.

Majitelé pálenic se shodují, že panuje sucho, výkyvy teplot i počasí a v poslední době také vítr. Úroda se bude lišit region od regionu, pěstitel od pěstitele. Někde zjara pomrzla, jinde padaly kroupy.

Například Josef Benda z Jihlavy, který vede tamní územní sdružení Českého svazu zahrádkářů, je spíše skeptický.

Zákon a pálení

  • Zákon o lihu říká, že je pěstitel oprávněn dát si vyrobit v jednom roce z vlastní dodané suroviny nejvýše třicet litrů stoprocentního alkoholu. A to i v případě, že se na vypěstování ovoce podílely osoby, které tvoří s pěstitelem společnou domácnost.
  • Výsledný destilát se nesmí dál prodávat.
  • Na výrobu pálenky se hodí dobře zralé až přezrálé a zdravé ovoce bez hniloby, plísní a nečistot. Letní ovoce kvasí tři až šest týdnů, záleží na okolní teplotě. Pozdní ovoce kvasí osm až dvanáct týdnů i déle.

"Mám zahradu v Hruškových Dvorech. Bouřka s vichrem z počátku týdne mě připravila o krásnou švestku, která byla úplně obsypaná. Mohlo z ní být až šest litrů kořalky, ale nebude nic," posteskl si Benda.

Pokud podle něho nezačne pršet, ovoce z obsypaných stromů opadá. Navíc po nedávných prudkých změnách počasí praská a tím se znehodnocuje.

"Najdou se tací, co přijdou pod třešeň, smetou, co spadlo, i když je ovoce shnilé, a jedou s tím do palírny. Kvalitní pálenka je ale pouze z pěkného, zdravého výpěstku," upozornil zkušený zahrádkář.

Martin Čech provozuje pěstitelskou pálenici ve Starči. Ve středu vypálil první várku, byly to shodou okolností loňské švestky, které zákazník nestihl na jaře vypálit.

Hned potom následovaly třešně, má i hodně zakázek na pálení meruněk. "Tady je v okolí dost pěkných letních jablek, začínají hrušky, taky ryngle a špendlíky. Uvidíme, déšť by tomu dost pomohl," připustil Čech.

Loňská sezona byla pro jeho pálenici katastrofální, produkce pálenky zůstala na osmnácti procentech toho, co obvykle. "Třešní je zatím poměrně hodně," doplnil.

Josef Růžička, který provozuje pálenici v Nových Syrovicích, tedy v místě velmi blízko jihomoravského Znojemska, zrovna ve čtvrtek podepisoval celníkům papíry a chystal se uvést destilační zařízení do provozu.

"Už tu mám hodně zakázek na třešně a meruňky. Tady u nás toho na jaře dost pomrzlo. Loni byla úroda úplně mizerná, tak uvidíme co letos," řekl.

Řada pěstitelů z Jihlavy jezdí do pálenice ve Velkém Beranově. "Jsem ještě na dovolené, v úterý ale začnu pálit. Zatím lidé navážejí třešně a meruňky, co nakoupili na jižní Moravě," konstatoval majitel Jaroslav Tesař.

Vaňkovi mají pálenici v Pacově na Pelhřimovsku, tedy na pomezí tří krajů: Vysočiny, jižních a středních Čech. Odtud taky přijíždějí zákazníci. Loni tam měli na rozdíl od kolegů z Třebíčska sezonu dobrou.

"V tomto roce máme od lidí proměnlivé informace. Někdo má stromy plné ovoce a jiný zhola nic. Začneme pálit příští pátek, už tam máme jedny zapomenuté loňské švestky a potom samozřejmě třešně. Jakou budeme mít sezonu, to budeme schopni odhadnout na konci srpna, až jak se vyvine suché počasí," zmínili Vaňkovi.

Běžní spotřebitelé na Vysočině mají domácí pálenku v oblibě. "Drobní pěstitelé hodně počítají. Vyplatí se jim trocha námahy se sběrem ovoce, když vědí, že za litr padesátiprocentního destilátu zaplatí například u nás 139 korun včetně všech poplatků a daně," podotkl výrobce Martin Čech.