Úspěšný australský vinař a developer Josef Chromý se zastavil ve Žďáře nad...

Úspěšný australský vinař a developer Josef Chromý se zastavil ve Žďáře nad Sázavou, kde žil před emigrací. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Světový vinař z Tasmánie pojmenoval nejlepší ročníky po „svém“ Žďáru

  • 3
Po dvou letech znovu zavítal na žďárskou radnici australský byznysmen Josef Chromý. Řezník, vinař a také developer, který v devatenácti letech utekl před komunisty do Rakouska a následně do Austrálie, kde se na ostrově Tasmánie z emigranta bez peněz postupně vypracoval v obdivovaného selfmademana.

„Ve Žďáře nad Sázavou jsem se setkal s vedením města, potkal jsem se i s rodinou a příbuznými. Pojedeme také do Prahy, Mikulova a do Vídně,“ řekl 84letý Josef Chromý při setkání s novináři.

Josef Chromý

  • Narodil se 18. prosince 1930 v Novém Veselí, rodina se brzy přestěhovala do Žďáru.
  • Vyučený řezník a uzenář utekl z komunistického Československa v 19 letech přes Rakousko.
  • Usadil se v australské Tasmánii, kde začal podnikat. Vybudoval firmu Blue Ribbon na zpracování masa, založil investiční skupinu JAC, provozuje vinice.
  • Je vdovec, roku 1954 se oženil s holandskou emigrantkou Adou, žije ve městě Launceston.

V Austrálii začínal vystudovaný řeznický mistr úplně od nuly - jako dělník v továrně na azbest, ale pak se vrátil ke svému řemeslu. A postupně vybudoval špičkovou značku Blue Ribbon, přičemž na jeho uzeninách si pochutnávali i Japonci.

„Vybudoval celý zpracovatelský řetězec - od farem až po kožedělnictví. Firma postupně vyrostla v největšího zpracovatele masa v Tasmánii,“ připomněl Chromého příbuzný Vít Filipenský.

Přesto nakonec Blue Ribbon prodal. V nejlepším - když měl obrat 80 milionů dolarů ročně a zaměstnával 530 lidí - se rozhodl pro úplně jiný obor. A tak se v 63 letech místo zaslouženého odpočinku naplno pustil do svého koníčku a pozdvihl upadající tasmánské vinařství.

Jeho chardonnay získalo před třemi roky světové ocenění

Proto při svých občasných cestách do Česka propaguje i svá vína. A rozhodně nejde o levnou a bezejmennou produkci.

Vždyť jeho Chardonnay 2011 získalo v roce 2013 nejvyšší cenu v soutěži Decanter World Wine Awards. „Jen v naší kategorii bylo asi 900 vzorků odrůdy Chardonnay a víno hodnotilo 219 porotců z 52 zemí. Byla to první taková cena pro Austrálii,“ připomněl Chromý.

Na svůj původ nikdy nezapomněl, proto etikety jeho vín zdobí dvouocasý lev a svoje řady označil Pepik, Josef Chromy a nejvyšší řadu z nejlepších ročníků pojmenoval ZDAR podle svého domovského města.

„Naše vinařství neustále roste, víno pěstujeme na šedesáti hektarech a také zpracováváme hrozny menších vinařů z okolí. Hrozny v Austrálii zrají kvůli teplu rychleji než u nás na ostrově, kde máme pozdější sklizeň, ale o to má naše víno lepší vlastnosti,“ uvedl Chromý a pochválil také českou produkci. „Kvalita českých vín se neustále zlepšuje.“

Když před dvěma roky na Staré radnici přebíral čestné občanství, bylo znát, jakou mu ocenění udělalo radost.

Do města, kde prožil celé dětství i mládí, se rodák z Nového Veselí rád vrací i jako respektovaná osobnost, která večeřela s britskou královnou a jejíž vína si oblíbil bývalý americký prezident Bill Clinton.

Investoval do realit, nemocnice i zábavního parku

Kdo ví, co by dnes Josefu Chromému řekli někdejší spolužáci, kteří se mu, když se v Praze učil na řeznického mistra, smáli, že je usmrkanec ze Žďáru. Dnes už tuhle příhodu dává jeden z nejrespektovanějších australských podnikatelů k dobru jako historkou z mládí.

Vinařství je však jen asi třetina byznysu Josefa Chromého. Po prodeji masokombinátu se začal zajímat také o reality. Investoval například do zchátralé nemocnice a vybudoval z ní hotelový komplex Charles.

Před dvanácti roky prodělal mozkovou příhodu, kvůli které se dva roky učil znovu mluvit. „Tehdy jsem jenom mumlal, učil jsem se pohybovat rty a jazykem. Lépe se mi vyjadřuje anglicky, ale česky všechno rozumím,“ vysvětluje Chromý.

Až ve svých osmdesáti letech se rozhodl odejít do důchodu, neustále však spřádá další plány, na kterých se podílí i dva Češi. V top managementu jeho firmy je i Petr Kříž ze Žďáru a Jan Pešl z Brna.

„V Hobartu a Launcestonu máme sedm míst, kde připravujeme pozemky, celkem asi 1 600 stavebních parcel,“ prozradil Chromý. „A také jsme otevřeli zábavní park Penny Royal, který ukazuje také historii Tasmánie,“ dodal.

27. června 2016