Martin Foltýn (vlevo) a Roman Motičák u soudu v Jihlavě.

Martin Foltýn (vlevo) a Roman Motičák u soudu v Jihlavě. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Bývalý elitní policista Foltýn dostal tři roky vězení za vydírání

  • 2
Okresní soud v Jihlavě opět vyřkl rozsudek nad trojicí obžalovanou z vydírání veterináře z Vysočiny. Bývalý brněnský elitní policista Martin Foltýn dostal tři roky vězení, Roman Motičák pět roků nepodmíněně a Zdeněk Zapletal byl zproštěn viny.

Vydírání veterináře doprovázely výhružné anonymní dopisy, loupež a útoky, jež vygradovaly zapálením dveří domu, kde poškozený žil s rodinou. Vše se odehrávalo na pokyn strůjce Motičáka v roce 2011 (více o případu čtěte zde).

Foltýn a útoky

Co stojí v obžalobě:

  • Při prvním útoku měl být Foltýn u toho, když podnikatele pod smyšlenou záminkou utracení psa odvezli neznámí lidé na odlehlé místo, kde mu přelepili části těla a obličeje lepicí páskou a mučili ho.
  • V druhém případě měl Foltýn dát poškozenému do schránky výhružné dopisy a kolem domu rozmístit granáty.
  • A ve třetím útoku pak byl bývalý policista přistižen, když zapálil vchodové dveře rodinného domu poškozeného.

Soudce Zdeněk Chalupa potvrdil loňský verdikt, proti kterému si tehdy podal odvolání státní zástupce Ivo Novák. Vyšší instance v Brně souhlasila s jeho důvody, případ se tak vrátil do Jihlavy.

Soud nyní Foltýnovi potvrdil tři léta ve věznici s dozorem. Motičák dostal znovu pět let odnětí svobody ve věznici s ostrahou. I Zapletal byl opět viny zproštěný pro nedostatek důkazů.

Foltýnovi s Motičákem soud uložil zaplatit poškozenému necelých sedm tisíc korun za vzniklou újmu na domě. A za nemajetkovou újmu 50 tisíc korun. Veterinář přitom původně požadoval půl milionu i vzhledem k problémům, které jemu a celé jeho rodině útoky způsobily.

Proti verdiktu se státní zástupce odvolal

Státní zástupce se proti rozhodnutí jihlavského soudu na místě odvolal. Poškozený si podal odvolání kvůli výši náhrady škody. Obhájce Foltýna Radek Ondruš si ponechal lhůtu na odvolání.

"Soud naznačil, že mu brněnský soud nedal žádný návod, proto rozhodl tak, jak to cítil on," řekl k rozsudku státní zástupce Ivo Novák.

Soudce vysvětlil, že nemohl akceptovat pachové stopy jako důvěryhodné důkazy. "Policejní orgány v jejich zajišťování postupovaly nedůsledně," uvedl. Pachová stopa se sice nalezla na dopise, ale už ne na granátech, které byly při jednom z útoků použity, nebo na klice dveří u domu poškozeného.

Proto si na rozdíl od státního zástupce soudce myslí, že Foltýna, který útoky vykonával, nelze stoprocentně usvědčit ze všech tří žalovaných skutků, což právě státní zástupce chtěl.

Bývalému policistovi Novák navrhoval sedm až osm let odnětí svobody. Stejně tak Motičákovi. Zapletal měl být podle obžaloby vydírání nápomocen tím, že vezl Foltýna autem při posledním útoku. Státní zástupce požadoval pro Zapletala dva až dva a půl roku s odkladem na tři až čtyři roky.

Ke zpochybnění důležitosti pachových stop státní zástupce konstatoval: "Já ty stopy za osamocené nepovažuji. Domnívám se, že ve spojení s dalšími důkazy je nepochybné, že i za těmi prvními dvěma útoky stojí obžalovaný Motičák a Foltýn."