Vila stojí v Jihlavě na Lesnově na krásném klidném místě. Podle projektu spolku Mezi stromy by se bývalé sídlo jihlavské Správy městských lesů (na snímku) zbouralo a na jeho místě by vyrostla nová budova hospice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vysočina vyhlíží svůj první hospic. Stát by mohl v jihlavské Tivoli

  • 0
V místech bývalé výletní restaurace Tivoli v Jihlavě by mohl být první kamenný hospic na Vysočině. V Česku jsou už jen dva kraje, které toto zařízení nemají. Vila do loňska sloužila jako sídlo Správy městských lesů.

Je to vila na kraji města na jednom z nejhezčích míst v Jihlavě – na Lesnově. Hned vedle stojí domov pro seniory.

V bývalém areálu Tivoli ještě do loňska sídlilo ředitelství Správy městských lesů (SML). Vilu v ulici Pod Rozhlednou dostalo do pronájmu v roce 1995. „V té době šlo o poměrně vybydlený objekt po bývalém Okresním podniku sociálních služeb, který zanikl začátkem devadesátých let,“ popsal šéf SML Václav Kodet.

Po rozsáhlé rekonstrukci se vila stala ředitelstvím správy. Na konci loňského roku se ale vedení městských lesů přestěhovalo do svého areálu v Rantířovské ulici. A ukončilo nájemní vztah ve vile, která patří městu.

Sousedé nechtějí sociální byty

Objekt je už osmý měsíc prázdný a vedení magistrátu hledá jeho další využití. „Prověřuje se tam možnost zřízení kamenného hospice. Je to ale běh na dlouhou trať,“ říká náměstek primátora Jaromír Kalina.

Vysočina je s Karlovarským krajem jediná bez kamenného hospice. Na jeho zřízení v Lesnově by se muselo domluvit vedení jihlavské radnice s hejtmanstvím a se současnými poskytovateli péče o umírající.

V městské majetkové komisi se zatím shodli na tom, že vila by měla sloužit konkrétnímu účelu.

Správa městských lesů už má v Jihlavě jiné sídlo.

Náměstka Kalinu už navštívili někteří lidé z Lesnova s obavami, aby se z vily nestalo sociální bydlení. Podle Kaliny by bylo nejkorektnější vypsat výběrové řízení na budoucí využití. Je ale možné, že město bude nějaký čas vilu rezervovat, pokud se najde shoda na hospici.

„Jednou z možností zůstává využití ze strany města některou z jeho společností nebo organizací. Další z možností je prodej, ale to až v okamžiku, kdy bude rozhodnuto, že město objekt nevyužije,“ konstatoval vedoucí majetkového odboru radnice Petr Štěpán. Magistrát zatím nemá zpracované ocenění vily.

„V případě prodeje objektu předpokládám, že by se prodala celá nemovitost i se zahradou,“ dodal Štěpán.

Radní Krčál z kraje: Kamenný hospic je na diskusi

Podle vedení kraje je otázka formy budoucí hospicové péče otevřená. O možnosti v Lesnově už slyšel krajský radní Petr Krčál. „Bude to otázkou diskuse. V současnosti jsme projednali takzvané terénní hospice. A rozjeli jsme ve všech okresech poměrně rozsáhlý projekt mobilních hospiců i s lékařskou službou,“ uvedl.

Každý z projektů bude stát 30 milionů. Vysočina podle něj není centralizovaná jako jiné kraje. „Kamenný hospic může mít velké problémy, tak jako je mají všechny ostatní hospice, včetně Rajhradu u Brna. Tam chybí klienti a provoz toho hospice je otázka čtyřiceti milionů při kapacitě třiceti klientů,“ popsal Krčál.

Podle něj by bylo jedině dobře, kdyby hospic provozoval magistrát. „Pokud to bude nějaké sdružení, tak bude žádat o příspěvek ze sítě sociálních služeb,“ dodal radní.

Kdo si to může dovolit?

Třeba domácí hospic si však může dovolit jen některá rodina. Někdo z blízkých totiž musí být doma připraven pečovat o nemocného 24 hodin a to bývá problém, když chodí do zaměstnání. Pak lidé využívají kamenný hospic třeba v Chrudimi či Rajhradu za hranicemi kraje.

„To není ideální, lidé to pak mají daleko na dojíždění. Kamenný hospic určitě jednou bude, Vysočina ho jednoznačně potřebuje,“ popsal Petr Havlíček, ředitel sdružení Domácí hospic Vysočina.

Ideální stav pro rozlehlou Vysočinu by bylo podle něj čtyři až pět malých hospiců. A ne jeden větší s více lůžky. „Samozřejmě je velice lákavá i možnost jednoho hospice. Určitě by pokryl tu mezeru, která je v této oblasti. Pozitivní už je jen to, že se o tom přemýšlí a mluví,“ popsal ředitel, který Lesnov zná.

Se šéfem tamního domova pro seniory plánuje spolupráci. Řada penzistů se už cítí v Lesnově jako doma a raději by strávili poslední chvíle tam než v nemocnici.

Oblíbené Tivoli nejen u Říma

A místo kdysi zvané Tivoli? Už za první republiky to byla hlavní budova ozdravovny s restaurací, což dokládají dobové pohlednice. Kdysi do těch míst chodili lidé do letního areálu s restaurací a penzionem, který měl sezonu od května do září.

Stoly pro hosty tam byly rozestavené přímo mezi vysokými jehličnany. „Ano, bylo to tam,“ říká sběratel pohlednic a znalec staré Jihlavy Václav Žádný.

Na zadní straně jedné z černobílých pohlednic, kde je snímek vily jako ozdravovny, psala v první polovině minulého století svým příbuzným do Jaroměře Růžena Kučerová. „Jsem v ozdravovně Lesnov na čtrnáct dní od válečných invalidů.“

O historii vily se zajímal i Petr Štěpán, vedoucí majetkového odboru na radnici. „Mám informace, že objekt za první republiky sloužil jako výletní hostinec s ubytováním. Současná podoba mohla vzniknout také v uvedeném období,“ odhaduje Štěpán.

Mimochodem Tivoli je italské město nedaleko Říma, jen o něco lidnatější než Jihlava. Jsou tam unikátně krásné zahrady. Kdysi jezdili do Tivoli movití Římané, kteří si tam stavěli vily. Mířili tam i papežové a kardinálové.