Města na Vysočině reagují na žádosti o odškodnění kvůli pádům na chodníku různě, některá většině vyhoví, jinde dr lidé odškodnění nedočkají. Ilustrační foto

Města na Vysočině reagují na žádosti o odškodnění kvůli pádům na chodníku různě, některá většině vyhoví, jinde dr lidé odškodnění nedočkají. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Brodští váhají s bolestným za úraz na ledě a vymlouvají se na bezdomovce

  • 2
Když Jitka Domkářová uklouzla v Havlíčkově Brodě na neuklizeném chodníku a utrpěla zlomeninu zápěstí, obrátila se na město, majitele chodníku, se žádostí o odškodnění. Podle nového chodníkového zákona na to měla při zdravotní újmě právo. Ale ani po tři čtvrtě roce se peněz, vysvětlení, ani omluvy nedočkala.

"Se zástupci města i Technických služeb jsem jednala několikrát, dokonce i na osobní schůzce. Řekli mi, že v žádném případě nikoho neodškodní. Představitelé radnice byli s plánem zimní údržby spokojeni, ani je nezajímalo, jestli chodník byl, nebo nebyl dostatečně uklizen," popisuje dnes jednání města.

"Pochopila bych, kdyby to alespoň prověřovali. Ale oni se prostě rozhodli, že žádné odškodnění nebude, a přes to nejede vlak. Ředitel Technických služeb a tajemník mi řekli, že pokud by mi nějaké peníze vyplatili, začali by se jim hlásit bezdomovci a že by navíc město ztratilo image," dodala Jitka Domkářová.

Vrcholem bylo, když jí Technické služby vzkázaly, že "nepřizpůsobila chůzi stavu chodníku". Podobně jako Jitka Domkářová loni dopadla zhruba polovina z více než dvou stovek lidí, kteří se v kraji zranili na chodníku.

I když je za škody a újmy na zdraví podle nového chodníkového zákona zodpovědný jeho majitel, tedy většinou města a obce, až příliš často se poškození žádných peněz nedočkají. A to i přesto, že jsou všechna pojištěna.

Zajímavé je, jak postupují jednotlivá města a pojišťovny. Pokud se v zimě zraníte na špatně udržovaném městském chodníku, můžete žádat odškodnění. Ale pozor, záleží na městě, kde se vám úraz stane.

V jedněch městech vyplatí odškodnění bez průtahů všem, v jiných vůbec nikomu. Záleží jen na ochotě úředníků, představitelů měst a Technických služeb uznat svou chybu a vyjít obyvatelům vstříc.

Třeba v Třebíči nebo Havlíčkově Brodě máte už předem jistotu, že nedostanete ani korunu. Naopak v Jihlavě nebo Žďáru nad Sázavou je pravděpodobnost odškodnění hodně vysoká.

V zákoně si našli ta správná slova. A žádosti odmítají

Vedení Havlíčkova Brodu si dokázalo v zákoně najít ta správná slova, podle nichž může smést ze stolu všechny žádosti. V zákoně se totiž píše, že vlastník chodníku odpovídá za škodu jen tehdy, nepokusil-li se všemi prostředky závadu vzniklou povětrnostními vlivy zmírnit.

"Úrazy, které byly městu nahlášeny, se všechny staly na úsecích, na kterých je a v dané době byla zimní údržba prováděna. Závady ve schůdnosti způsobené povětrnostními vlivy a jejich důsledky byly tedy zmírňovány," vysvětlil prostřednictvím mluvčí Aleny Doležalové tajemník havlíčkobrodské radnice Václav Stejskal. Že Technické služby chodník prohrnuly ráno a v osm večer byl už dávno zasypaný, nehraje roli.

"Nárok na náhradu by vznikl pouze na chodníku, na kterém by nebyly důsledky povětrnostních vlivů zmírňovány vůbec," dodal. Odškodnění se tak v Brodě nedočkal nikdo ze 14 lidí, kteří se na městských chodnících v zimě zranili.

Podobně šalamounsky jdou na věc v Třebíči. Tam na zasněžených nebo kluzkých chodnících utrpělo zranění 40 lidí. Odškodnění se taktéž nedočká nikdo. "Vzhledem ke dlouhé lhůtě na zimní údržbu až 50 dnů u nově udržovaných chodníků nebylo dosud ze strany města ani pojišťovny vyhověno nikomu," prozradil vedoucí odboru komunálních služeb Alois Krčál.

Ve Žďáru nad Sázavou vyhověli všem lidem

Veškeré žádosti o odškodnění naopak uspokojili ve Žďáru nad Sázavou. Peněz se tak dočkalo dvanáct lidí. A i Jihlava odškodnila téměř všechny ze 75 lidí, kteří se na chodnících zranili. Magistrát ale zároveň varuje, že podmínky pro odškodnění zpřísní. S platností chodníkového zákona počet žádostí stoupl z obvyklých šesti až osmi (více o změnách v Jihlavě najdete ZDE).

"Neupíráme nikomu nárok na odškodnění, pokud škodu utrpěl. Nelze ale vyplácet odškodné za úrazy, které se nestaly nebo byly nahlášeny jako úrazy na chodníku města, ale staly se jinde. Úřad to bude důsledně prověřovat," konstatoval primátor Jaroslav Vymazal.

Vhodné bude, aby poškozený měl svědka události. Tím může být i přivolaný policista nebo osoba ze záchranky, která na místě události poskytovala pomoc, vhodné je mít i lékařskou zprávu. "Pokud se v žádostech o odškodnění opakují stále stejná jména nebo se v seznamu objevují jména tří čtyř lidí z jedné rodiny, je důslednější prověřování na místě," řekl Ján Tinka, vedoucí jihlavského odboru dopravy.

Menší města pak posuzují každý případ zvlášť. V několika případech mohou odškodnění přiznat, v dalších už třeba nikoliv. Důležité je dodat veškeré dokumenty a lékařské zprávy. Vhodné je rovněž pořídit na místě úrazu okamžitě fotografie, třeba i mobilním telefonem, a s žádostí o odškodnění neotálet.

Pro města není odškodnění likvidační záležitost. Obvykle se jedná o sumy v tisících či desetitisících korun. A hlavně z účtu města vůbec nejdou. Peníze vyplácejí pojišťovny. Všechny bez výjimky mají sjednané všeobecné pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu v řádech stovek tisíc až milionů podle velikosti města.