(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Brodské diabetiky pohlídá podkožní čip, lékaři díky němu vylepší léčbu

  • 0
Havlíčkobrodská nemocnice koupila nové přístroje, které pomohou pacientům s těžším stupněm cukrovky. Lékaři jim vkládají pod kůži miniaturní čipy s vysílačkou, které sbírají důležitá data a předávají je na počítač. Pomocí získaných dat pak lékaři mohou upravit pacientům léčbu.

Takzvaný glykemický holter už díky brodské nemocnici vyzkoušeli čtyři pacienti. Kromě diabetologického pracoviště interního oddělení brodské nemocnice se tento přístroj používá už jen v Jihlavě a na specializovaných pracovištích fakultních nemocnic.

Nemocnice tyto monitorovací přístroje nakoupila dva. Skládají se ze dvou částí, z miniaturního měřiče a vysílače a z přijímače velikosti mobilního telefonu. Měřič s vysílačem nosí pacient týden pod kůží. Přijímač musí nosit neustále při sobě do vzdálenosti 1,5 metru od vysílače, do kterého se odesílají naměřené údaje.

Hladinu cukru měří přístroj každých pět minut

"Při zahájení aplikujeme pacientovi zavaděčem velikosti silnější jehly do podkoží břicha miniaturní měřič a vysílač, který je přelepen krycím materiálem s průhledným okénkem. Zhruba po pěti minutách měří hladinu cukru v podkoží a vysílá bezdrátově její hodnoty do přijímače," popsala vedoucí diabetologického pracoviště Eva Pěkná.

Údaje na přijímači kontroluje ošetřující lékař, podle naměřených hodnot upravuje léčbu.

"Na první kontrolu přichází pacient po dvou dnech, kdy děláme první úpravy v léčbě. Na ukončení měření se dostaví po dalších pěti dnech, kdy mu z podkoží měřič s vysílačem vyjmeme. Výsledky z přijímače vyhodnotí počítač a navrhneme úpravy léčby," přiblížila Pěkná.

Jak dodala, první zkušenosti s přístrojem jsou velmi dobré. "U všech pacientů zatím pomohl najít slabá místa v léčbě i režimu, snížit počet hypoglykemií a snížit i parametry dlouhodobé kompenzace."

Pacientům hradí přístroj čtyřikrát ročně pojišťovna

Zavedení přístroje za zhruba 25 tisíc korun a jeho propůjčení pacientům se špatně kompenzovanou cukrovkou 1. typu je vesměs bezplatné.

"Výkon hradí pacientům sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP a Allianz," uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo. Pacienti těchto pojišťoven mohou přístroj využít čtyřikrát ročně po dobu jednoho týdne.

S přístrojem se na diabetologickém pracovišti mohou seznámit i lékaři připravující se na atestace a mladí medici. Oddělení opakovaně splnilo podmínky pro získání prvního stupně akreditace, což mu umožnilo začínající lékaře školit i poskytovat specializační praxe před atestací.