Nové letouny L-159 na letecké základně v Náměšti nad Oslavou

Nové letouny L-159 na letecké základně v Náměšti nad Oslavou | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Bojíme se, co dalšího z letadel upadne, říkají lidé z okolí letecké základny

  • 0
Lidé žijící v okolí armádní letecké základny v Náměšti nad Oslavou už si zvykli na hluk, který letouny dělají. Nyní se však bojí, že se stane ještě něco horšího. V půli týdne totiž z nebe u Drnovic na Blanensku spadly dvě palivové nádrže, které odhodil pilot letounu L-159, který startoval právě z náměšťské základny.

A není to jediný incident, který vojsko v poslední době řeší. Od června musely v krajině třikrát nouzově přistát bitevní vrtulníky Mi-24. I ty sídlí v Náměšti.

Základnu v pátek navštívil ministr obrany Alexandr Vondra. "Zajímal se i o tyto události. Pohovořil s vojáky o problémech," zmínil se šéf tiskového odboru ministerstva obrany Jiří Grund.

Lidé jen kroutí hlavou. "Ministr si měl povykládat s námi. Co mu vojáci svěří. Nic. V armádě je pěkný bordel. A samotní vojáci jsou ve vzduchoprázdnu. Neví, co bude. Nám nezbývá nic jiného, než ten černý humor. Hlavu k nebi raději ani nevyvracím, když tady startují a přistávají. Randál je jedna věc, s tím tady žijeme léta. Ale fakt mám strach, kdy něco dalšího upadne. Nedejbože, aby spadla celé helikoptéra nebo stíhačka," okomentoval obyvatel Josef Tichý.

Personálu máme dost, brání se základna

"Nemají to tam asi jednoduché. Armáda je stát ve státě. Oni na základně ani nevědí, jestli kvůli úsporám budou mít práci, nebo ne. Slyšela jsem jednoho mladého kluka. Dělá technika a netuší, jestli zůstane tady, jestli nebude propuštěn. To určitě nepřidá na psychice, a pak můžou chybovat," zamyslela se důchodkyně Vlasta z Náměště.

Nové letouny L-159 na letecké základně v Náměšti nad OslavouNové letouny L-159 na letecké základně v Náměšti nad Oslavou

Zda nemůže být za posledními nepříjemnými událostmi nejistota a nedostatek lidí, to armáda odmítá. "Na letišti se nachází dostatečný počet létajícího i pozemního personálu k zabezpečení stanovených úkolů tak, aby nebyla v žádném případě dotčena bezpečnost letového provozu," vzkázala mluvčí základny Štěpánka Skřipská.

Letouny v Náměšti

L-39 Albatros
10 strojů
cvičný dvoumístný, proudový, jednomotorový dolnoplošník
ve výzbroji armády od roku 1974
létá ve více než 30 zemích světa

Mi-24
24 strojů
bojový vrtulník
používá se v bitevní, výsadkové, transportní a sanitní variantě
využívá ho 41 států světa

L-159 Alca
12 strojů dočasně od září do konce října
jednomotorový, jednomístný, lehký víceúčelový podzvukový bojový letoun
armáda objednala 72 kusů za 708 milionů dolarů v červenci 1997
od prosince 2000 jsou letouny ve výzbroji vojska

"Tabulková místa jsou naplněna, nicméně v současné době několik vojáků z povolání podalo žádost o ukončení služebního poměru," připustila Skřipská.

Špitá se, že kvůli škrtům v rozpočtu armáda utlumí letectvo. "To je čirá spekulace a tyto události s tím nijak nesouvisí," pravila Skřipská.

Za nouzové přistání mohla dvakrát technická záhada

V Náměšti pracuje zhruba 900 lidí. Armáda nezveřejňuje, kolik z toho je vojáků. Od října 2008 tu funguje smíšený provoz. Je zde 24 bojových vrtulníků Mi-24 a deset proudových letounů L-39 Albatros.

Dvanáct strojů L-159 je v Náměšti jen na "návštěvě". Patří do Čáslavi, kde je výluka. Proto L-159 dočasně přesídlily na náměšťskou základnu.

Proč tedy upadly nádrže ze stíhačky a vrtulníky neplánovaně dosedají na polích?

"Všechny tři případy nouzového přistání vrtulníku Mi-24 byly řádně prošetřeny. U prvních dvou případů byla zjištěna závada na hydraulickém systému stroje způsobená únavou materiálu. V případě nouzového přistání nedaleko Olomouce ze srpna vyšetřovací komise po přezkoumání vrtulníkových systémů a následném záletu nepotvrdila závadu vrtulníku," uvedla Skřipská.

Událost s palivovými nádržemi šetří komise velitele společných sil a vojenská policie. Pilot zatím nesmí létat. "U letounu L-159 se incident tohoto charakteru nikdy předtím nestal," podotkla Skřipská.