Biofarma v Sasově u Jihlavy.

Biofarma v Sasově u Jihlavy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Novou výrobnu v biofarmě na Sasově si předplatili samotní zákazníci

  • 2
Paštiky, jitrnice, tlačenky nebo třeba škvarky vyrábějí v nově otevřené výrobně v Biofarmě Sasov v Jihlavě. Nabízí biomaso z vlastního chovu i jatek stejně jako biobrambory. Na farmě se navíc věnují také chovu koní a nabízejí i ustájení. Na rozšíření farmy přispěli sami zákazníci, kteří poté budou odebírat její výrobky.

Výrobna za 2,3 milionu na farmě Sasov je unikátní, protože její výstavbu zaplatili sami zákazníci. "Ano, pomohli nám naši zákazníci, kteří nám poskytli zálohu na výrobky právě z naší nové provozovny. My tím tedy získali prostředky pro stavbu a zároveň si zajistili odbyt v docela velkém objemu. Je to u nás nový model financování zemědělců v duchu komunitou podporovaného zemědělství," vysvětlil majitel biofarmy Josef Sklenář.

Farma Sasov

* Byla založena 29. 7. 1991 v areálu Školního statku Střední odborné školy v Jihlavě. V roce 1999 získala certifikát Uznaný podnik ekologického zemědělství.

* Pěstují tam kolem dvaceti plodin, chovají prasata, skot masných plemen a koně. Zkraje roku 2010 otevřeli vlastní biojatka.

* Nabízejí mnoho produktů, u nichž dbají o nejvyšší kvalitu.

Hlavním impulzem k výstavbě výrobny bylo, že farmě vypověděli smlouvu dodavatelé, kteří bioprodukty pro farmu vyráběli. "Uzavřít biovýrobu od vidlí až po vidličku byl dlouhodobý záměr. Využít veškeré dary zvířat v duchu filozofie od rypáčku po ocásek," informoval majitel.

Do projektu se zapojilo asi 250 zákazníků. Přispívat mohli minimálně 5 000 korun, ale v průměru vkládali mnohem víc. Nakonec byla potřebná částka 2,3 milionu o tři sta tisíc překročena.

Ve výrobně funguje třeba kutr, řezačka, míchačka, narážka nebo udírna. "Sortiment se bude rozšiřovat o tradiční výrobky jako salám vysočina, polévky, jelita. Rádi bychom zkoušeli i zajímavé receptury s naší pohankou pro celiaky či konopím. Sádlo k požívání i potírání," naznačil majitel. Zákazníci mohou nakupovat i na internetových stránkách biofarmy.

"Máme možnost mít širší sortiment výrobků, lepší ekonomiku a v neposlední řadě i velmi příjemnou práci. Není nad to ochutnat čerstvě vyuzený párek nebo křupavý škvarek," řekl Sklenář.

Do výrobny může nahlédnout i veřejnost, ale pouze v předem stanovených termínech.

"Zájemci k nám mohou přijít jen při zvláštních příležitostech nebo když se s námi předem domluví. Musíme totiž vždy přerušit provoz a po větší návštěvě celý provoz vysanitovat. Nejbližší možnost prohlídky bude 28. září, kdy pořádáme Biozemědělský den," pozval Sklenář.

Ten by si přál, aby se výrobna neustále zdokonalovala a aby se pracovníkům výrobny podařilo oprášit staré recepty.

"Zlepšovat se dá donekonečna, ale spíše než technologicky se snažíme zdokonalit řemeslně. Skutečně není jednoduché dělat potraviny bez chemie. Oprašujeme receptury našich dědů a pradědů," uzavřel Sklenář.