Zhruba dvacet rodin je pravidelně ukazuje veřejnosti od 26. prosince do 2....

Zhruba dvacet rodin je pravidelně ukazuje veřejnosti od 26. prosince do 2. února jako součást Betlémské cesty. Do stejného data potrvá i výstava společného betléma. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Betlémáři v Třešti chystají vánoční výstavy a bojí se o osud tradice

  • 1
Třešťští betlémáři se obávají o budoucnost staleté tradice. Snaží se najít své nástupce, zájemci se ale nehrnou. Třeba Jan a Zdena Bukvajovi zvelebují betlém ve své domácnosti už 47 let. A i letos ho otevřou pro veřejnost. Opět se zapojí do tradiční Betlémské cesty, při níž nechají desítky betlémářů nahlídnout na svá díla.

Třešťský betlémář Jan Bukvaj má v těchto dnech napilno. Spolu s manželkou Zdenou totiž finišují s přípravami svého rodinného betléma na sezonu, která začne o Vánocích.

Bukvajovi ho spolu s dalšími rodinami od 26. prosince zpřístupní veřejnosti v rámci tradiční Betlémské cesty. Jejich betlém, čítající přes šest set figur, patří k největším v Třešti - kolébce betlémářské tradice trvající už několik století.

Nad touto tradicí ale kvůli nedostatku pokračovatelů visí otazník.

Fotogalerie letošních betlémů

Přípravami na betlémářskou sezonu žijí Bukvajovi prakticky už od léta. "Když jsem na procházce v lese, tak už se koukám po pařezech a mechu a vybírám, co by se do betléma hodilo," říká Bukvaj.

Na podzim pak vyráží s manželkou na kole s ruksakem hluboko do okolních lesů na sběr nových betlémářských dekorací. "Ujedeme i dvacet kilometrů, uděláme si výlet. Utrhneme jen kousek mechu, aby mohl dorůstat. V betlému je jich kolem třiceti druhů. Je tu třeba bělomech nebo tak zvané bochníky. Taky jezdím pro rašeliníky na rašeliniště. Ty staré pak dávám orchidejářům, kteří je použijí k pěstování květin. Nic nepřijde vniveč," vysvětluje Bukvaj.

Novým unikátem betléma bude jeskyně se zrcadly

Jako důkaz ukazuje olšovou větev, která slouží jako konstrukce pro stavení s figurkami. "Vytáhl jsem ji z rašeliniště. Je uvnitř dutá, takže jsem do ní dal kytky a mechy," popisuje Bukvaj.

Ten je letos obzvlášť pyšný na jeskyně se zrcadly, které v útrobách svého betlému vytvořil. "Zrcadla krásně protáhnou perspektivu. Hodně záleží, jak se nakloní. Jeden musí koukat a druhý ho natáčí. Stačí milimetr a už to není ono. Musí odrážet krajinu, ne vás," vysvětluje betlémář.

Letos Jan Bukvaj předělal také tak zvané zbořeniště - chlév s Ježíškem, aby se kolem vešlo víc nově vyřezaných figurek. To jeho je přírodní, vytvořené z kůry.

"Vynikající je kůra borová nebo březová. Nejlépe se ale pracuje s vrbovou. Tu, když se někde kácí, sloupnete za syrova a srolujete, můžete ji mít doma třeba deset let. Když ji pak potřebujete, stačí ji dát do vany s vodou a kůra se zase natáhne," prozradil tvůrce betlémů.

Kromě dekorací letos do betlému přibylo i několik desítek nových malovaných figurek. Ty jsou hlavně dílem manželky Zdenky, která kumšt před desítkami let odkoukala od svého manžela.

Kurzy přilákaly jen dva zájemce, ale mladé nikoliv

Ten vlastnoručně vyrobené figurky dodává hlavně do jiných betlémů. "Jsou tady nově třeba dřevaři, co sekají na špalku dříví, nebo děvče, které vede na pastvu krávu na provaze," ukázal Bukvaj. Některé z figurek pochází také ze vzájemné výměny s jinými řezbáři, jako je například pláteník z Orlických hor v tradičním místním oděvu.

Třešťské řezbáře však podle Bukvaje trápí budoucnost - zachování tradice. Většina z asi 80 členů místního betlémářského spolku je totiž již v pokročilém věku a právě letos několik klíčových tvůrců onemocnělo. Aktivně tvoří a staví už jen hrstka z nich.

I proto se Bukvajovi rozhodli zkusit vychovat své nástupce a začali doma pro zájemce pořádat kurzy vyřezávání figurek a výroby betlémů. Zatím o ně ale prý zájem příliš není.

"Chodí sem jen pár lidí, jedna místní paní, pak pán z Dušejova, ale mladí lidé to nejsou. Přišli sem třeba mladíci ukázat nadšeně figurku, ale pak už ne. Důležité je vydržet. Mám zkušenost, že jak to člověka jednou chytí, už u toho zůstane. Zatím to vidím ale spíš černě," konstatuje Bukvaj, který betlémy staví už odmalička.

Tradici převzal od svého dědečka. Rodinné betlémy vlastní strýc a jeho bratr.

Jan Bukvaj s manželkou mají doma betlém, který kdysi převzali od souseda a zvelebují jej už 47 let.