Betlemáři v Třešti po roce znovu vystavují svá díla.

Betlemáři v Třešti po roce znovu vystavují svá díla. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Betlemáři představí na Vysočině své skvosty ze dřeva, slámy či šupin

  • 0
Betlemáři a pracovníci muzeí na Vysočině mají napilno. Připravují své skvosty, aby je ukázali návštěvníkům. Do Telče se například po třech letech vrátil betlém starý 130 let. Po nákladné restauraci Kamila Andrese z Třebechovic pod Orebem je nyní plně funkční.

"Na opravu jsme ho posílali už minutu po dvanácté. Kvůli neustálému stěhování a několikaletému provozu bez údržby byl v neudržitelném stavu," sdělila vedoucí telčské pobočky Muzea Vysočiny Helena Grycová Benešová.

Telčský betlém manželů Vostrých vznikal už v Počátkách v 70. letech 19. století, než se autoři přestěhovali do Telče. Bydleli kousek od horní brány, nad domem jim svítila betlémská hvězda a za dvacet krejcarů bylo možné si betlém prohlédnout.

Pohyblivý betlém má délku pět a půl metru a dříve se točil na kliku. Je v něm celkem 89 figur a celý je vyrobený zejména z papíru. Všechny stavby jsou smyšlené, až na věž, která vypadá jako ta v Počátkách. Restaurátor obnovil i starý karusel, který opravil doslova z fragmentů.

"Vypadá to, že původně byly postaveny jenom jesličky a pak se betlém rozrůstal. Ježíšek je totiž takový malinký oproti celkové podobě betlému," dodala Helena Grycová Benešová. Betlém bude k vidění od 25. prosince až do konce roku každý den od desíti do tří hodin v městském muzeu na Státním zámku v Telči.

Třešťské figurky jsou nejen doma, ale také v Praze

Mnohem větší betlemářská tradice se ovšem drží v Třešti. Už od začátku prosince je v tomto městě otevřená Vánoční výstava betlémů.

Členové Spolku přátel betlémů v Třešti pravidelně staví o Vánocích betlémy nejen ve svých domech, ale také v muzeích. "První den výstavy jsme ještě dodělávali poslední přípravy a už v deset hodin přijel autobus návštěvníků," usmívá se jednatelka spolku Marie Roháčková.

Třešťští se podílejí čtvrtým rokem i na stavbě betlému na Jindřišské věži v Praze. Ve třetím a desátém patře jsou umístěny figurky a betlémy právě z Třeště, která je označována za město betlémů. Obě výstavy - tu v Třešti i v Praze - je možné zhlédnout až do druhého února. Do stejného data budou v Třešti vystaveny i betlémy v rodinách.

Rodiny, které v Třešti vystavují betlémy doma, budou mít označení za oknem. Jejich seznam i s mapkou lze najít na internetových stránkách Spolku přátel betlémů v Třešti.

V Třebíči bude k vidění betlém z nití i rybích šupin

V Třebíči zase mohou zájemci obdivovat i rakouské betlémy. Tamní Muzeum Vysočiny připravilo výstavu České a rakouské betlémy. Expozice v Galerii Malovaný dům obsahuje profesionální i amatérská díla, která byla přivezena například z Dolního Rakouska, Brna nebo z jindřichohradeckého muzea.

Na výstavě se nacházejí betlémy ze slámy, nití, rybích šupin nebo miniatury v ořechové skořápce. Největším lákadlem je mechanický betlém Josefa Duchoně, který byl před lety opraven. Je na kliku a zájemci si detailněji mohou prohlédnout mechanismus s dřevěnými ozubenými pastorkovými koly.

Výstava je otevřena v galerii na Karlově náměstí denně kromě pondělí až do 1. ledna. "Vážní zájemci mohou přijít ve čtvrtek 22. prosince, kdy jim od čtvrté hodiny mohu poskytnout zajímavé informace," doplnil betlemář a kurátor výstavy Antonín Žamberský. Betlémy budou k vidění třeba i v bývalé škole v Modlíkově - od 19. do 27. prosince.