Barokní most v Náměšti nad Oslavou se objevil na zlaté minci.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou se objevil na zlaté minci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Barokní památka se objevila na zlaté minci, cyklus uzavře Mariánský most

  • 0
Barokní most z Náměště vyhrál v konkurenci uchazečů a objevil se na zlaté minci. Česká národní banka si památku vybrala do cyklu Mosty. Formu mostu přes Oslavu navrhl Martin Dašek. Letos se na minci objeví ještě Negrelliho viadukt v Praze.

Mince s motivem z Náměště má nominální hodnotu pěti tisíc korun a je určená především sběratelům. Je součástí desetidílného cyklu Mosty. Banka v ní vydá technicky, architektonicky nebo historicky zajímavé mosty v zemi.

Návrhů na barokní most přišlo zhruba sto padesát. "Barokní most v Náměšti je hned po Karlově mostě největším mostem s nejbohatší sochařskou výzdobou," ocenil člen bankovní rady Pavel Řežábek.

Barokní most

Most v Náměšti je dlouhý 62 metrů, je mírně vyklenutý. Přežil nejednu povodeň. Nad pilíři mostu je šestnáct soch světců a další čtyři sochy andělů.
Most dal vystavět vlastník náměšťského panství, hrabě Václav Adrian z Enckenvoitu. Dokončen byl v roce 1737, později přibyl soubor soch. Dvoumetrové originály jsou od roku 1992 v lapidáriu zámku, nahradily je kopie.

Autor speciální zlaté mince si barokní most se sochami oblíbil natolik, že do výtvarné soutěže přihlásil hned tři varianty. "Most je nádherný a i mince se povedla," říká autor Martin Dašek.

"Začínal jsem studovat šperkařinu, ale pak jsem přešel k raženým medailím a mincím," prozradil návrhář, který už pro Českou národní banku mince dělal.

"Jako autor dostanu první odražek. Není ale zlatý, je z obecného kovu. A to je cennější," prozradil výtvarník.

Postupně měnil detaily, pohledy na most i varianty návrhů státního znaku na lícní straně. "Komisi zaujala nejvíc kombinace dvou návrhů. Pak začala další práce, upravovalo se písmo, měnily detaily," popisuje vítězný návrh.

Chybělo málo, aby most neexistoval

Ustupující Němci chtěli kamenný most v Náměšti vyhodit za druhé světové války do povětří, ale našli se odvážlivci, kteří v noci na 9. května nálože odstranili.

Most z Náměště nad Oslavou

"Bez původních soch byl most i v květnu 1945. Sochy byly uschovány v nedalekém pivovaře, kam je ukryli místní občané," přidal k historii mostu starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.

Památce uškodily opravy z osmdesátých let minulého století, při kterých byl most překryt železobetonovou deskou. "Deska se vlivem rozdílu teplot prohýbá. Most je staticky v pořádku, ale zídky jsou v pohybu," dodal starosta Měrka.

Případná oprava je však zatím v nedohlednu, nejsou na ni peníze.

Banka už loni dala do oběhu minci se zobrazením mostu v Písku, nejstarším v Česku. Brzy následoval 450 let starý renesanční most ve Stříbře. Další mince budou vydány do konce roku 2015.

Letos na podzim to bude mince s motivem Negrelliho viaduktu v Praze, celou sérii pak uzavře Mariánský most v Ústí nad Labem.