V sušárně květin Diproz v Babicích, která sídlí v bývalém areálu zemědělského družstva, se první požár rozhořel v roce 2008. V neděli 25. září 2011 tam hořelo už pošesté. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Babickou sušárnu květin stíhá žhář, od roku 2008 tam hořelo šestkrát

  • 2
Babice na Třebíčsku řeší podivnou záhadu: v obci totiž řádí sériový žhář, který opakovaně zapaluje jednu firmu. Jedná se o místní sušárnu květin. Naposledy tam vzplál oheň v neděli ráno. Byl to už v pořadí šestý požár.

"Jsem přesvědčen, že tam zase někdo něco hodil a zapálil to," řekl majitel sušárny Diproz Bohuslav Uher.

Ve firmě, která sídlí v bývalém areálu zemědělského družstva, se první požár rozhořel v roce 2008. Plameny se tam ovšem objevily loni i letos. Celková škoda už přesáhla šest milionů korun.

Na místě opakovaně pracovali i psovodi a podle Uhra vedly naposledy stopy od Babic směrem k lesu a sousedním Šebkovicím.

Nový požár přivedl podnikatele do svízelné situace. V sušárně měl zboží na letošní Dušičky. "Teď se pokusíme rychle nakoupit materiál, abychom splnili nasmlouvané zakázky," dodal Uher.

Hoří o víkendu či v pondělí ráno

Majitel netuší, komu jeho podnikání vadí. "Nikdo mi nevyhrožoval. Ale znáte lidi, plácají vás po rameni a za rohem můžou říkat něco jiného," popsal.

U všech požárů navíc vždy spal v objektu a vzbudil ho až štiplavý kouř. Nikoho podezřelého však Uher nezahlédl. Už dříve ostře odmítl spekulace některých obyvatel Babic, že by za požáry mohly být pojišťovací podvody.

Protože suché květiny hoří rychle, netrvají požáry dlouho. "Při tom posledním v neděli jsem šel hasit. Nejvíc to hořelo, když jsem otevřel dveře a dostal se tam vzduch," shrnul Uher.

Všechny požáry mají společné znaky. Hořet začíná vždy v noci či ráno o víkendu nebo v pondělí před rozbřeskem. A zatím se nenašli žádní svědci, kteří by viděli někoho podezřelého.

Vyšetřovatel hasičů potvrdil, že minimálně požáry loni v listopadu a letos v lednu někdo úmyslně založil. I víkendový oheň byl pravděpodobně dílem paliče.

Miliony korun v luftu

Škoda se ve všech případech pohybovala kolem milionu korun. Ale účet za uhašení požáru ze soboty 17. dubna loňského roku se vyšplhal na dva miliony.

Podle babického starosty Miloslava Vechety místní obyvatelé obavy o svůj majetek kvůli pyromanovi nemají. Vědí, že škodí pouze na jednom místě.

Poškozená firma sídlí na okraji obce. "V neděli tam bylo veliké vyšetřování. Kvůli těm suchým květinám je tam nebezpečné prostředí," sdělil Vecheta, který zatím nezná dosavadní výsledky práce hasičských a policejních vyšetřovatelů.

Policisté pracují podle mluvčí Marcely Lavické s více vyšetřovacími verzemi. Za úmyslné zapálení hrozí žháři maximálně tříleté vězení. "Předešlé případy požárů jsme odložili, protože se nepodařilo zjistit pachatele," uvedla Lavická.

Naposledy v neděli ráno vyrazili k sušárně květin hasiči z Moravských Budějovic, Lesonic a Babic. "S požáry této sušárny máme opravdu bohaté zkušenosti," potvrdila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Sérii žhářských útoků zažily v roce 2008 i Šašovice na Třebíčsku. Obyvatelé vesnice tehdy měli vytipovaného místního podezřelého mladíka, kterého sledovali. Pak ho jednou uviděli, jak hořlavinou polévá šašovický kravín. Mladík skončil před soudem.