Podpisy fašistických vůdců Benita Mussoliniho a Adolfa Hitlera (na snímku pořízeném na jejich mnichovské schůzce v roce 1938) patří mezi sběrateli k nejcennějším.

Podpisy fašistických vůdců Benita Mussoliniho a Adolfa Hitlera (na snímku pořízeném na jejich mnichovské schůzce v roce 1938) patří mezi sběrateli k nejcennějším. | foto: AP

Mussolini za 5 tisíc, Rudolf II. za 12. Podpis Karla IV. v dražbě chybí

  • 0
I sedmdesát let po druhé světové válce se obchoduje s listinami, které podepisovali její viníci. Jeden takový dokument s podpisem italského diktátora Benita Mussoliniho je nyní v české internetové dražbě za vyvolávací cenu pět a půl tisíce korun.

„Je to v Čechách vzácně se vyskytující podpis. Pakliže se objeví, tak je o něj velký zájem. Obecně se podpisy lidí, kteří se zapsali negativně do dějin, prodávají za vyšší ceny. Paradoxně je o ně větší zájem,“ uvedl Petr Beneš, pořadatel aukce.

Vedle Mussoliniho je na stejné listině i podpis jeho současníka - předposledního italského krále Viktora Emanuela III. Podobný dokument prodal Beneš před několika lety za patnáct tisíc korun.

Obchoduje se i s dopisy a podepsanými fotkami Adolfa Hitlera či Reinharda Heydricha. Třeba v jihlavské pamětní knize na radnici je podpis Heinricha Himmlera, který město za války navštívil. Pochopitelně není na prodej. Jakou by měl pro sběratele cenu?

„Pohybuje se většinou v relacích desítek tisíc korun. Stejně tak, možná o něco výše, jsou ceněny podpisy Hitlera. V českých sbírkách se už kvůli vyšší ceně nevyskytují tak často. Nevím, jestli v tom hrají nějakou roli i emoce,“ popsal Beneš.

Naopak podpisy Stalina ještě na českém trhu neviděl. V americké aukci se nabízel rukopis Stalina za cenu v řádech statisíců korun. Nikdo z výše jmenovaných ale v současné aktuální nabídce není.

Majitel prodává sbírku, kterou jeho předci dědili po generace

Podpis Mussolinoho, který se nyní prodává, je součástí sbírky jedné podnikatelské rodiny. Ta shromažďovala od dob Rakouska-Uherska přes první republiku až do konce druhé světové války různé listiny s podpisy králů a dalších osobností.

„V době svého vzniku do sbírky majitel investoval nemalé peníze. Po druhé světové válce se sbírka už nerozrůstala a dědila se z generace na generaci. Až současný majitel se rozhodl sbírku prodat,“ vysvětlil Beneš.

První část nabídl přes aukci letos v zimě, druhou a poslední nabízí právě nyní. Zájemci se mohou zúčastnit dražby do desátého června. V současné nabídce jsou opět podepsané listiny českých králů i jedna, na níž se zvěčnil následník trůnu František Ferdinand d´Este.

Ceny zatím nepřesahují deset tisíc korun. Pouze listina s podpisem Rudolfa II. byla už koncem minulého týdne na úrovni 12 500 korun.

Sbírání podpisů je jistou investicí, ceny stále porostou

Obě aukce (ta zimní uzavřená i současná) předvedly takřka kompletní sbírku listin podepsaných Habsburky na českém trůně. Dražba probíhá na webové adrese rukopisy.wdr.cz.

V nabídce ale opět chybí to zřejmě nejočekávanější jméno: Karel IV. V minulosti se objevilo na trhu několik listin ze 14. století, ale ty nebyly panovníky podepsány. Pouze pocházely z kanceláře příslušného vladaře a byly vydány jeho jménem.

„Nicméně jejich cena je velká. V jedné renomované švýcarské aukční společnosti jsem viděl listinu z kanceláře Václava IV. za odhadem 300 tisíc korun,“ uvedl Beneš. Podle něj existuje celá řada sběratelů, kteří se snaží v písemnostech zkompletovat české krále. „Reálné to je od Jagellonců dále,“ dodal.

O tyto vzácnosti už se neucházejí jen typičtí sběratelé, ale i lidé se silným vztahem k historii.

Sbírání rukopisů se dá podle Beneše považovat za velice jistou investici. „Je to velmi jednoduché - nových historických rukopisů nepřibude. Část starých sbírek se zničí nebo ztratí, část vykoupí archivy a muzea. Pouze část jde na trh. Navíc u mezinárodně známých osobností, jako jsou právě Habsburkové, je velmi jednoduché je prodat v zahraničí,“ dodal pořadatel aukce. Padělků je podle něj na trhu zanedbatelné minimum.