Listina s podpisem Ferdinanda I. adresovaná do Českých Budějovic je také předmětem aukce. | foto: archiv Petra Beneše

Nezvyklá aukce nabízí dopisy českých králů, zájemci nabízejí tisíce

  • 1
Jsou to listiny, u kterých kdysi seděli Marie Terezie, Rudolf II. či Ferdinand I. Neobvyklá kolekce písemností s podpisy panovníků se teď dostala do aukce, která vyvrcholí ve čtvrtek. Ceny se zatím pohybují kolem deseti tisíc korun.

Listiny s podpisy českých králů neleží jen ve státních archivech. Jsou sběratelé, kteří je chtějí mít doma. Další lidé to berou jako zajímavou investici.

Petr Beneš pořádá aukce cenných rukopisů a podpisů už roky, ale tak mimořádnou kolekci jako nyní ještě nenabízel.

„Je to opravdu výjimečná série listin panovníků. Podobnou jsem ještě na trhu neviděl a to s rukopisy obchoduji dvacet let. Ta sbírka patří člověku, který ji zdědil a prodává ji,“ uvedl Beneš.

V aukci, která končí tento čtvrtek, má třeba italsky psaný dokument s rukopisem Marie Terezie. Jeho průběžná cena se začátkem týdne dostala na úroveň 5 600 korun.

Jihlavský sběratel podpisů Miroslav Němec by ale do takové aukce nešel. „To už jsou spíš záležitosti, které patří do národního písemnictví či někam do muzea. Přesto se s nimi obchoduje. No nevím...,“ uvedl Němec.

Napomeňte řezníka, aby nenapadal osoby vyšších stavů

Petr Beneš nabízí i listinu s podpisem „zimního krále“ Fridricha Falckého. Ten byl korunován českým králem na krátkou dobu v roce 1619. Fridrich Falcký je podepsán pod listinou, na níž jsou stopy po voskové pečeti. V česky psaném textu je požadavek, aby byly Anně Dobřichovské z Písnice vráceny klíče od domu se zahradou, který patřil jejímu manželovi.

Co je také na prodej

Ferdinand I.

Listina podepsaná Ferdinandem I. v německém jazyce z roku 1530 adresovaná purkmistrovi a Radě královského města České Budějovice, aby prozkoumali stížnost Vicence Khemseczera.

Marie Terezie

Vlastnoruční přípis Marie Terezie na listině z roku 1759 v italském jazyce. Dokument schvaluje zprávu státní italské kanceláře o žádosti Bartolomea Barberiniho týkající se jeho dcery Marianny.

Rudolf II

Listina s podpisem Rudolfa II. z roku 1603. Je psána v českém jazyce. Adresátem je královské město Tábor se žádostí, aby obeslali řezníka Jana Brněnského a napomenuli ho, aby osoby vyšších stavů nenapadal.

Ferdinand II.

Podepsaná listina Ferdinandem II. v českém jazyce z roku 1629 je adresovaná purkmistrovi a konšelům královského města České Budějovice, aby se vyjádřili ke stížnosti Jana Vratislava z Mitrovic v záležitosti dluhu.

Kromě Ferdinanda II. obsahuje dokument i podpis šlechtice Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka. Ten byl vyhozen z okna při pražské defenestraci.

Josef II.

Podepsaná listina v německém jazyce z roku 1785. Rezoluce, aby mohly být uzavírány sňatky i v době adventu.

Další samostatně prodávaná listina z roku 1787 s podpisem Josefa II. je adresována baronu Kresslovi, že souhlasí s užitím služeb dvorního rady Sonnenfelse ve dvorské duchovní komisi.

Ferdinand III.

Podepsaná listina Ferdinandem III. z roku 1648. Je adresována purkmistrovi a konšelům královského města Mělníka, že císařovna Eleonora jmenovala Jindřicha Kryštofa ze Zábří a Lipky podkomořím. Listina obsahuje i podpis kancléře Jiřího z Martinic.

Na další listině s pečetí je podpis Rudolfa II. „Adresátem je královské město Tábor se žádostí, aby obeslali řezníka Jana Brněnského a napomenuli ho, aby osoby vyšších stavů nenapadal,“ popsal Petr Beneš. Cena této listiny už překročila hranici 10 tisíc korun.

Podle Libora Jůna z archivu Národního muzea jsou to zajímavé dokumenty.

„Ale jistě ne raritní. Byť opravdu písemností Fridricha Falckého není mnoho, ceny zde uvedené jsou v zásadě přemrštěné. Ale pokud je poptávka, je i nabídka. Nepříjemnou skutečností je i fakt, že pokud budou sběratelé ochotni zaplatit za de facto bezcenný podpis obdobné sumy, mohlo by to v důsledku vést i ke zvýšenému nebezpečí krádeží v archivech,“ obává se Jůn. Historická hodnota dokumentů je podle něj obecně dána jejich obsahem. „Rozhodně ne tím, že tam je podpis panovníka,“ dodal.

Dědic unikátní sbírky, která je nyní na prodej, podle Beneše již část písemností nabídl státním archivům.

„Tam si vzali ty nejzajímavější věci. Zbytek, o který zájem neměli, nabízíme prostřednictvím této aukce,“ doplnil Petr Beneš. Majitel dokumentů s podpisy panovníků si Beneše našel na internetu. „Sám jsem si od něj něco málo koupil,“ doplnil pořadatel aukcí na webu rukopisy. wdr.cz. Zatím asi nejstarší dokument, který v minulosti prodal v aukci, byl podepsaný králem Vladislavem Jagellonským. Kupec dal za listinu 26 tisíc korun.

A podle svých zkušeností ví, že ceny se nejvíce hýbají v poslední den aukce. Ta současná běží již třetí týden. „Lidé čekají, kam se ta cena vyšplhá,“ doplnil Beneš.

Sám už sbírá podpisy a rukopisy od začátku osmdesátých let. „Jsem hlavně sběratel, aukce jsou jen moje doprovodná aktivita. Jinak pracuji ve stavebnictví,“ prozradil.

Ve své sbírce se zaměřuje mimo jiné na nežijící osobnosti z historie české kultury i dalších oblastí. A doufá, že mu někdy přijde do aukce třeba podpis spisovatelky Boženy Němcové. Zatím ho tam neměl a ví, že jich několik mezi sběrateli je.