Výrobní areál Satt ve Žďáře nad Sázavou.

Výrobní areál Satt ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Zuzana Dudášová, MF DNES

Audit v městské firmě odhalil předražené nákupy. Prověří je policie

  • 2
Forenzní audit ve žďárské teplárenské a telekomunikační firmě Satt bude mít dohru. Nový ředitel městské „akciovky“ Petr Scheib podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Auditem vyšlo najevo, že společnost například nakupovala až o třetinu dražší materiál, než by získala u jiných dodavatelů.

„Vycházíme z podezření vyplývajícího z forenzního auditu, který potvrdil nápadně předražené nákupy materiálu, konkrétně potrubí na stavbu horkovodu,“ uvedl Petr Scheib. Audit zadal loni po svém nástupu.

Na žádost státního zástupce trestní oznámení doplnil a ten už má zásadní indicie na stole. Na koho trestní oznámení míří? Ředitel Scheib zůstal opatrný. Problém se podle něj může týkat přímo některých bývalých zaměstnanců firmy.

Dlouholetý ředitel společnosti Josef Žák ani ekonomická ředitelka Ivana Lisnerová už v Sattu nepracují. Žák skončil v červnu 2014, následně se však soudil o platnost výpovědi. Loni pak došlo k mimosoudnímu vyrovnání.

Lisnerová, kterou mnozí zaměstnanci považovali za skutečnou hlavu firmy, dostala podle zjištění MF DNES výpověď letos v březnu. „Její výpověď ale s trestním oznámením přímo nesouvisí,“ odmítl Scheib.

Nabídka dodavatele byla po dodatečné ruční úpravě snížena

Redakce požádala o vyjádření i Josefa Žáka. „O auditu vím. Nevzpomínám si, o jaké zakázky mělo jít,“ řekl pouze s tím, že jako důchodce nemá bližší informace a o trestním oznámení neví.

Podle nového ředitele bylo trestní oznámení nevyhnutelné, jeho podání posvětilo i představenstvo. „Předmětem forenzního auditu nebylo vykalkulovat přesnou ztrátu, ale porovnat nabídky jiných konkurentů stejného typu zakázek. Na základě vybraných zakázek auditorskou společností bylo zjištěno, že se dal udělat nákup materiálu předizolovaného potrubí o 15 až 30 procent levněji,“ uvedl žďárský místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL), který je v Sattu předsedou představenstva.

Auditor poukázal například na to, že v roce 2008 v soutěži na dodavatele potrubí vyhrála společnost Isoplus, i když původně nepředložila cenově nejvýhodnější nabídku. Po ruční úpravě parafované Žákem se snížila cena z 610 tisíc na 425 tisíc korun.

Auditor obvykle ověřuje zakázky namátkově. V Sattu prověřil asi šest náhodných zakázek v období od roku 2008 do výměny ředitelů. K jaké došlo škodě? „Její přesnou výši bude stanovovat soudní znalec,“ reagoval Petr Scheib.

Někdejší starosta Brychta má svědomí čisté

Město Žďár je v Sattu většinovým vlastníkem (61,7 procenta), Nové Město na Moravě a Velké Meziříčí drží necelých 15 procent, Dolní Rožínka vlastní 8,5 procenta akcií.

Majoritního akcionáře v orgánech Sattu nejdéle zastupoval bývalý starosta a místostarosta Jaromír Brychta (ODS). „Teplárenství měl na starosti přímo ředitel Žák, který také rozhodoval o nákupech materiálu. Nebylo to předmětem činnosti představenstva,“ podotkl Brychta, který byl v dotčeném období členem představenstva (spolu s Žákem a Lisnerovou) a od roku 2011 jeho předsedou.

„A jestli někdo jednal nehospodárně? Nemůžu vycházet z toho, co se píše v novinách, a tedy ani komentovat něco, co se ještě nevyšetřilo. Sám mám svědomí čisté,“ řekl politik, který v orgánech Sattu působil do poloviny roku 2015, kdy došlo k obměně vzhledem k výsledkům komunálních voleb.

Podezření Brychtu překvapilo. Satt, který zaměstnává přes čtyřicet lidí a jeho roční obrat se pohybuje kolem 135 až 150 milionů, se v posledních letech chlubil špičkovým ratingem a v hodnocení Czech TOP 100 se zařadil mezi nejstabilnější firmy v Česku.

Podle Josefa Klementa dostal nový ředitel úkol přepracovat vnitřní směrnici pro zadávání zakázek a výběrových řízení s širším zapojením jednotlivých orgánů Sattu.