Rekonstrukce jihlavské kanalizace je zase o něco vzdálenější, spor dvou sdružení firem usilujících o půl miliardovou zakázku vrátil Antimonopolní úřad úředníkům k dalšímu posouzení. Ilustrační foto

Rekonstrukce jihlavské kanalizace je zase o něco vzdálenější, spor dvou sdružení firem usilujících o půl miliardovou zakázku vrátil Antimonopolní úřad úředníkům k dalšímu posouzení. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Antimonopolní úřad rozhodl, že pochybil. Bude proto rozhodovat znovu

  • 1
Nekonečný příběh připomíná stále odsouvaný projekt rekonstrukce jihlavských kanalizací. Projekt za zhruba půl miliardy korun, ve kterém se hraje o tučnou dotaci 10 milionů eur, kvůli neustálému odvolávání neúspěšných uchazečů a také pochybnému rozhodování antimonopolního úřadu (ÚOHS) i nadále stojí na mrtvém bodě.

ÚOHS vydal ke sporu, kdy proti sobě stojí sdružení stavebních firem (na jedné straně Syner a další společnosti, na straně druhé mimo jiné jihlavský Agrostav a slovenský Chemkostav), konečně rozhodnutí.

Po více než dvouměsíčním zkoumání případu se ale předseda úřadu Petr Rafaj rozhodl vrátit věc do prvostupňového správního řízení, s odůvodněním, že úředníci téhož úřadu při posuzování případu neposoudili v minulosti všechny aspekty případu.

"Můžeme potvrdit, že předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj svým druhostupňovým rozhodnutím zrušil a vrátil k novému projednání prvoinstanční rozhodnutí," řekl mluvčí ÚOHSu Kristián Chalupa.

Nyní tak budou ti stejní úředníci antimonopolního úřadu od počátku znovu případ posuzovat, na což mají opět zákonem danou lhůtu dva měsíce. Tu v případě průtahů mohou protáhnout i o dalších třicet dní. Po jejich rozhodnutí poputuje spis s odvoláním sdružení firem kolem Syneru opět k předsedovi úřadu.

Úřad rozhodl po termínu, hrozí i další odvolání

Pokud vynese verdikt v případu, stále není jisté, že se opět jeden z uchazečů o zakázku opět neodvolá. "To pro nás znamená jenom další vyčkávání," řekl zklamaně Josef Pospíšil, ředitel jihlavské divize Vodárenské společnosti, která je manažerem celého projektu.

"Konzultujeme s právníky, jaké jsou možnosti zadavatele v této situaci, pro nás je to poměrně nová situace, zatím nedokážu říct, jaké budou naše další kroky," reagoval na čerstvý verdikt ÚOHS Pospíšil.

"Vlk se nažral a koza zůstala celá, nevím proč takové rozhodnutí úřadu trvalo tak dlouho," nelíbí se Jiřímu Vlachovi, předsedovi Svazu vodovodů a kanalizací, tedy organizace, která síť vodovodů a stok pod Jihlavou spravuje.

Úřad totiž rozhodnutí vydal po termínu, které na verdikt měl. "Veřejnými zakázkami se na úřadu zabývá dvacet lidí a jen ti pracují na více než čtyři sta případech," řekl úředník antimonopolního úřadu, který si nepřál být jmenován.

Oficiální tón úřadu ale zní jinak. "Úřad čekal dva týdny na dodání dokumentace k zakázce a další dva týdny na stanovisko Ministerstva vnitra, lhůta se při čekání na podklady zastavuje. K překročení správní lhůty nedošlo," hájí úřad Chalupa.

"Mám velkou obavu, že ať se rozhodne, jak se rozhodne, stejně se neúspěšné sdružení znovu odvolá a zase se věc bude protahovat. Znovu proto pošlu naléhavý dopis na ÚOHS s upozorněním, co nám těmito průtahy hrozí s požadavkem, aby úřad rozhodl co nejdřív," bojí se Vlach ztráty čtvrt miliardy evropské dotace na projekt rekonstrukce stok.

Projektu hrozí, že přijde o evropské peníze

Tu je možné čerpat do konce příštího roku, přitom na zásadní rekonstrukci kanalizací pod Jihlavou je údajně potřeba minimálně patnáct měsíců. Vlach proto trvá na podání žaloby na český stát, po kterém bude SVAK požadovat proplacení neprostavěné části dotace.

"ÚOHS nekoná tak, jak by konat měl, nemám žádné páky abych něco urychlil, jedinou možností je žaloba státu, který úřad zřizuje," dodal k situaci Vlach.

Tu by podle náměstka jihlavského primátora Petra Pospíchala podpořil i jihlavský magistrát. Ve hře je podle něj i další možnost, a sice rozdělení projektu na více menších. Tím by ale projekt přišel o evropskou dotaci a stovky milionů by musel hledat jinde.