Okružní ulice na jihlavském sídlišti březinky. Měla by právě ona nést jméno prvního českého prezidenta Václava Havla?

Okružní ulice na jihlavském sídlišti březinky. Měla by právě ona nést jméno prvního českého prezidenta Václava Havla? | foto: Petr Lemberk, MAFRA

ANKETA: Která část Jihlavy by mohla nést jméno Václava Havla?

  • 35
První český prezident a symbol boje za demokracii Václav Havel by mohl své jméno vtisknout do dokladů Jihlavanů. Na radnici se znovu začíná diskutovat o možnosti pojmenovat po zesnulém státníkovi prostranství v krajském městě. Poraďte radním a dejte hlas místu, které by podle vás mohlo nést Havlovo jméno.

S návrhem pojmenovat ulici po Václavu Havlovi přišel jihlavský zastupitel za TOP 09 Marek Hovorka. "Bavme se o tom, zda nenazrál čas pro to, abychom pojmenovali ulici v Jihlavě po Václavovi Havlovi," řekl.

"Na podzim nebo v zimě se nabízí termíny na přejmenování. Například v říjnu v den narození Václava Havla," vybídl Hovorka městské zastupitele.

Místa k přejmenování vybírejte v anketě zde

Redakce iDNES.cz společně s jihlavskými osobnostmi a politiky proto vybrala desítku míst, které by v budoucnu mohly v Jihlavě Havlovo jméno nést. Který návrh se líbí vám? Hlasovat pro některý z nich můžete v anketě do středy 15. května do 12 hodin.

Pokud máte jiný návrh na pojmenování prostranství v Jihlavě po bývalém prezidentovi, napište jej do diskuze pod článkem.

1. Farní ulice

Farní ulice.

Ulice vedoucí z centrálního Masarykova náměstí k dominantě města, farnímu svatojakubskému kostelu, byla už v 16. století pojmenovaná jako Velká Farní. Po první světové válce se přejmenovala na Farní. Za protektorátu ji Němci poněmčili na Pfarrgasse. Ihned v pětačtyřicátem roce se vrátil český název Farní ulice.

Z ulice pochází jihlavský badatel Vilém Wodák. "Má pro starousedlíky svou tradici. Bylo by jí škoda, nevadila ani Němcům, ani komunistům," nechal se slyšet.

Marek Hovorka právě tuto ulici ale označil jako vhodnou k přejmenování. "Vůbec nelpím na ulici Farní. To byl jen návrh, protože mi přišlo nefér podnět k pojmenování ulice po Havlovi jen tak vznést bez konkrétního návrhu. Jde o to abychom vybrali místo, které opravdu bude ozdobou města," vysvětlil Hovorka.

2. Hradební ulice

Hradební ulice.

Rušný průtah, který kopíruje středověké hradební opevnění města. Přejmenování Hradební ulice na ulici, či třídu Václava Havla, by se dotklo pouze jediné budovy - nákupního centra City Park. Firmy v něm působící by si tak musely měnit razítka a fakturační adresy. Obyvatel by se ale tato změna nedotkla.

"Komplikace to samozřejmě je, ale v tuto chvíli nedokážu říct, co by to v praxi znamenalo," připustil ředitel obchodního centra City Park Pavel Henzl. "Hradební je ale krásný, tradiční, atypický název a pro lidi i pochopitelný, když je u hradeb," dodal Henzl.

"Bylo by to dostatečně důstojné?" zauvažoval nad tímto námětem jihlavský historik Zdeněk Jaroš.

"Vzhledem k významu a velikosti prvního českého prezidenta by to mělo být reprezentativní místo a to Hradební ulice splňuje," přivítal tento návrh badatel Wodák.

3. Okružní ulice

Okružní ulice.

Páteřní ulice vedoucí panelovým sídlištěm Březinky.

 "Březinky mají dnes skoro 12 tisíc obyvatel, to je město samo o sobě. A průtah sídlištěm, Okružní ulice, tam se to přímo nabízí," vybídl historik Jaroš.

4. Nábřeží řeky Jihlavy u Pražského mostu

"Co kdybychom po Havlovi pojmenovali nábřeží pod Pražským mostem?" přišel s ideou historik Zdeněk Jaroš.

Tam dnes už vede Jihlavany oblíbená cyklostezka a má na něm vzniknout zábavní centrum pro rodiny s dětmi. Odpadla by nutnost měnit doklady obyvatelům.

5. Letiště Henčov

Letiště v Henčově.

Po Václavu Havlovi bylo po jeho úmrtí pojmenované pražské letiště na Ruzyni. To jihlavské má zcela jiné parametry. K přistání letadel slouží pouze zelená louka.

Nabízí se otázka, zda by pojmenování nepůsobilo spíše jako jakási parodie. A také se již dříve diskutovalo o strachu Václava Havla z létání. "U Kennedyho také nikdo nezkoumal jestli lítal rád, nebo ne," nezavrhuje však tento nápad Hovorka.

6. Dopravní terminál

Ten má vzniknout pod třídou Legionářů, v místě dnešního vlakového nádraží. Aby se po Václavu Havlovi pojmenovala nově vznikající stavba, třeba dopravní terminál, navrhl v diskuzi náměstek primátora František Zelníček.

7. Náměstí Svobody

Náměstí Svobody.

Prostranství zdobí sousoší rudoarmějců, kteří město osvobodili od nacismu. Změna by tak z tohoto důvodu zřejmě nebyla průchozí.

8. Obchodní dům Prior

 Socialistický dům v osmdesátých letech nahradil původní historickou zástavbu ve středu rozlehlého Masarykova náměstí. Sládek jihlavského pivovaru Jaromír Kalina přišel s návrhem vytvořit z něj památník Václava Havla.

9. Havlíčkova ulice

Havlíčkova ulice.

Dlouhá rušná ulice, která se táhne z centra města přes několik křižovatek až na hlavní vlakové nádraží.

Její část, třeba ta od náměstí Svobody vedoucí kolem areálu bývalé Tesly až po kruhový objezd, by se mohla po prvním českém prezidentu přejmenovat. To by však obnášelo změnu poměrně velkého množství adres.

10. Vrchlického ulice

Ulice vede od jihlavského pivovaru kolem nemocnice až do nové zástavby na okraji města. Mostem překlenuje i silniční obchvat města. Nedávno se u ní otevřel nový hobbymarket. Například část ulice od kruhového objezdu u nemocnice až na její vyústění na ulici S. K. Neumanna na kraji města by se mohla přejmenovat.