Učitelka Alena Hašková u Okresního soudu v Jihlavě.

Učitelka Alena Hašková u Okresního soudu v Jihlavě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Úplatnému advokátovi amnestie trest nevymaže, nešťastné učitelce ano

  • 0
Jihlavský advokát Petr Navrátil chtěl podle obžaloby čtyřmi miliony uplatit svědka v případu obřího daňového úniku. Dostal za to podmínku 2,5 roku. Amnestie mu nepomůže. Za to se do školky může vrátit učitelka Alena Hašková. Ta dostala trest poté, co malou holčičku zabil pád branky na hřišti.

V listopadu roku 2009 vtrhli policisté v kuklách do advokátní kanceláře na jihlavském Královském vršku. S pouty na rukou tehdy skončil jihlavský advokát Petr Navrátil a také Zdeněk Bulawa z Ostravy, jenž si nyní odpykává devítiletý trest za stamilionové daňové úniky na alkoholu.

Alena Hašková se může mezi děti vrátit díky amnestii dřív

Učitelka Alena Hašková by se mohla po prezidentské amnestii vrátit ke svému oboru. Byla odsouzena za to, že nezajistila prostor, ve kterém si hráli předškoláci, a na jednu dívku tam spadla branka. Šestiletá Sára na následky zranění zemřela.

Ředitelka mateřské školy v Dolní Cerekvi Hana Kněžínková se zaměstnáním Aleny Haškové počítala. "V únoru je to rok, co si Alena Hašková začala odpykávat podmínku, takže amnestie její nástup zpět do školky teoreticky uspíší o měsíc," uvedla ředitelka.

"Většina dětí měla Alenu Haškovou velice ráda. Samozřejmě ten okruh rodiny kolem zemřelé holčičky, tam to je jiné. Obávám se tlaku na paní učitelku. Vím, že co se stalo, je hrozné, ale nejde to vzít zpátky," řekla ředitelka s tím, že za bývalou učitelkou Haškovou stojí. Ve školce v Dolní Cerekvi je 53 dětí. Alena Hašková by se starala o třiadvacet z nich, věnovala by se těm menším dětem.

"Případ, přestože je přes tři roky historií, je stále živé téma," připustil starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa. "Jak na to bude reagovat místní veřejnost, toť otázka. Zda budeme vyvolávat nějaké diskuse, to bych nepředjímal, zatím bych to neeskaloval," řekl starosta.

Advokát Navrátil měl tehdy pro Bulawu zajistit změnu výpovědi jednoho ze svědků v brněnské věznici, jehož byl obhájcem v jiném, s kauzou souvisejícím případě.

Navrátil podle obžaloby svědkovi ve vězení nabídl peníze za to, že "zachrání" lidi, jimž hrozí až dvanáctileté vězení. Policisté tehdy v mapování takzvané kauzy ovlivňování svědků nasadili i odposlechy.

Navrátil byl po svém zatčení z vazby po 12 dnech propuštěn. Soud s ním se vlekl přes dva roky až do současnosti. A zatím padl nepravomocný rozsudek. "Jedná se o odsuzující rozhodnutí, předpokládám odvolání odsouzeného, na které měl osm dní," sdělila ve čtvrtek soudkyně okresního soudu Brno-venkov Lenka Šulcová. Víc k případu nechtěla říct.

Podle informací MF DNES Navrátil vyvázl s podmínkou na 2,5 roku. Hrozil mu přitom za podplácení a nadržování trest do šesti let ve vězení. "Proti rozsudku určitě půjde odvolání, víc vám k tomu neřeknu," sdělil obhájce Navrátila Jaroslav Širmer.

Případ pak bude posuzovat krajský soud v Brně. "Každému, kdo je trestně stíhaný a padne odsuzující rozsudek, se to zdá nespravedlivé, že nic neudělal a nějak se do toho zamotal, takhle to cítím i já," řekl MF DNES Navrátil.

"Ale nějaké prohlášení o tom, že jsem nevinen, mi přijde trapné. Každý to vnímá subjektivně a z jiného úhlu a široké okolí nezná pozadí případu. O něm si mohu myslet své i já po odborné stránce," řekl nepravomocně odsouzený muž.

Že chtěl za úplatek přesvědčit svědka, aby změnil výpověď, však odmítá. "Jako jeho obhájce jsem za ním do věznice jezdil v jiné kauze, ve které byl stíhán a která byla s případem propletená," líčí Navrátil, jenž se v advokacii pohybuje 16 let. Zastupuje u soudu i jihlavskou nemocnici.

Pokud by krajský soud verdikt potvrdil, mohla by pro něj podmínka znamenat znemožnění výkonu advokátní praxe. "To by záleželo na rozhodnutí advokátní komory a s tím já musím počítat," dodal Navrátil. I kdyby se proti rozsudku neodvolal, nevztahovala by se na něho amnestie. Na podmíněné tresty platí pouze do výše dvou let.