Zbraně odevzdané v rámci amnestie policii v Praze.

Zbraně odevzdané v rámci amnestie policii v Praze. | foto: Policie ČR

Najde amnestie druhou Blue Helveticu? Zatím vede samonabíjecí pistole

  • 1
Po pěti letech opět stát vyhlásil půlroční zbraňovou amnestii. Od roku 1996 už počtvrté. První kousky už se na policejních služebnách na Vysočině objevily. I kuriózní - podle informací MF DNES jeden majitel policistům předal samotnou hlaveň, kterou dosud používal jako součást antény.

"Letos jsme zatím od začátku července do dnešního dne přijali v celém kraji čtyři krátké a dvě dlouhé zbraně - jednalo se o brokovnice. A k tomu 270 kusů různého střeliva," informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

"U krátkých zbraní stojí za zmínku belgická samonabíjecí pistole FN vzor 1910, ráže 7,65 milimetru," doplnila.

Blue Helvetica se nabízela v aukci za 11 500 eur

Odevzdané předměty putovaly na odbornou expertizu do rukou brněnských policejních techniků.

Jeden z nich, Zdeněk Herauf v dřívějším rozhovoru zmínil, že při předchozích amnestiích k němu z Vysočiny doputovala zbraň zcela mimořádná. "Nic parádnějšího jsem za svou praxi neviděl. Byla to pistole SIG P-210 - výroční model Blue Helvetica, který byl vyroben v omezeném množství k sedmistému výročí Švýcarské konfederace," řekl Herauf.

Jak zlegalizovat zbraň

* "Zlegalizovat lze zbraně v kategoriích A, B, C, D, jejich hlavní části nebo střelivo, které jejich držitel přechovává bez povolení," říká mluvčí policejního prezidia Petra Strašilová.

* Pak specializované pracoviště zbraň prozkoumá. Odborníci také porovnají nové vzorky s databází. "Abychom vyloučili podezření, že byl se zbraní spáchán trestný čin.

* Když se problém neobjeví, policie informuje držitele, že si může ve lhůtě do šesti měsíců požádat o vydání dokladů opravňujících k držení zbraně.

* Nepožádá-li, nebo pokud doklady nedostane třeba proto, že není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, má několik možností, jak se zbraní naložit - převést vlastnictví ke zbrani kategorie A, B nebo C na jiného držitele nebo požádat policii, aby povolila zničení, znehodnocení nebo výrobu řezu zbraně kategorie A, B nebo C. Případně může požádat, aby to udělali policisté. Je také možné požádat policii, aby předala zbraně nebo střelivo obchodníkovi či do úschovy.

Na internetu stejnou zbraň zahlédl v aukci za 11 500 eur. I taková věc si našla cestu přes černý trh do Česka. "Když se mi ta pistole objevila na stole, řekl jsem si, že majitel je velmi šťastný muž," podotkl odborník z brněnského odboru kriminalistické techniky a expertiz.

Tento typ pistole býval součástí výzbroje švýcarské armády. "Takže švýcarská precizní práce. Vyráběl se v letech 1948 až 1975. Výroční model z omezené série je samozřejmě vždy o to cennější," doplnil k tomu Jan Skramoušský, který pracuje jako kurátor sbírek moderních palných zbraní a střeliva ve Vojenském historickém ústavu Praha (VHÚ).

Na policii skončily i německé zbraně z války

Na Vysočině se podle Dany Čírtkové při minulé amnestii objevila také například zachovalá opakovací vojenská puška Mauser, vzor 98K, ráže 8 x 57 JS. Nebo samonabíjecí pistole Walter P-38, ráže 9 milimetrů. Obě pocházely z druhé světové války.

"To byly zbraně, které měla ve výzbroji německá armáda. Vyrobila se jich spousta, po válce to často zůstalo někde doma schované a pak zapomenuté. Stává se dodnes, že lidé koupí dům a při opravách něco takového najdou," vysvětlil Skramoušský.

Zbraňová amnestie letos přichází s novelou zákona o zbraních. Jak to mají lidé udělat, aby mohli tyto věci zlegalizovat? Základem je, že je odevzdají do konce roku na kterémkoli útvaru policie, který o převzetí vydá potvrzení.

Při poslední zbraňové amnestii v roce 2009 lidé v celé republice odevzdali rekordní počet nelegálně držených zbraní - skoro osm tisíc. Objevily se výtvory domácích kutilů i sedmimetrové dělo.

"V paměti mi utkvěl opravdový unikát. Přímo v Praze jeden člověk legalizoval experimentální rakousko-uherský revolver Steyr v hodnotě několika stovek tisíc korun," vybavil si i po letech Jan Skramoušský z VHÚ.

Občas se stane, že zbraň nakonec z různých důvodů propadne státu. Někdo ji třeba rovnou přinese na policii s tím, že ji nechce zpět.

Unikátní zkušební vzorek? Třeba pistole ze Strakonic

Pokud ji stát například neodprodá nebo nepředá kriminalistickému ústavu či oddělení balistické expertizy, tak někdy takový předmět policisté nabídnou právě Vojenskému historickému ústavu.

"A my se můžeme rozhodnout, že ho zařadíme do sbírek, když nám dosud chybí," řekl kurátor Jan Skramoušský.

"To se stalo při minulé zbraňové amnestii v roce 2009 s československou pistolí ČZ. Šlo o povrchově chromovaný exemplář pistole vzor 36 P, pocházející z partie zkušebních vzorků. Česká zbrojovka ve Strakonicích jich v roce 1934 rozeslala omezený počet mezi puškaře, aby novinku vyzkoušeli. Hodnota této zbraně je tedy dnes vyšší než u běžných kusů ze sériové výroby," dodal Skramoušský.