Ženská věznice ve Světlé nad Sázavou. Ilustrační foto

Ženská věznice ve Světlé nad Sázavou. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Díky amnestii dostane svobodu i muž v domácím vězení ze Žďárska

  • 1
Prezident Václav Klaus svou amnestií na svobodu pustil nejen vězně z Rapotic a Světlé nad Sázavou, ale i muže ze Žďárska, který měl nařízené domácí vězení. Prominut by mu měl být trest na dvanáct měsíců za to, že muž nejevil opravdový zájem o zajištění řádné školní docházky svého syna.

"Jeho syn se místo školního vyučování potuloval a zameškával vyučovací hodiny," doplnila mluvčí Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Klára Sklenářová.

Trest domácího vězení muž odpykává v místě jeho současného bydliště. "Musí se na tomto místě zdržovat ve dnech pracovního klidu a pracovního volna po celý den a v ostatních dnech v době od 22 hodin do 5 hodin. To znamená, že musí být doma o víkendech, o státních svátcích a ve vymezených nočních hodinách," shrnula Sklenářová.

Počty amnestovaných na Vysočině rostou

V pátek mohla každou z věznic na Vysočině (Rapotice a Světlá) opustit další přibližně stovka amnestovaných.

V předchozích dnech již z mužské věznice v Rapoticích na Třebíčsku vyšlo na svobodu 164 vězňů a s ženskou věznicí ve Světlé nad Sázavou se rozloučilo 69 odsouzených.

Domácí vězeň podle ní svůj trest dosud odpykává řádně již více než dva měsíce. "Nyní musí vyčkat, až mu bude doručeno rozhodnutí soudu ohledně jeho účasti na amnestii prezidenta republiky. Jakmile toto usnesení nabude právní moci, výkon trestu domácího vězení pak pro tohoto odsouzeného skončí," potvrdila mluvčí žďárského okresního soudu.

Ten od 1. ledna 2010 dosud pravomocně uložil 38 trestů domácího vězení. Aktuálně jej vykonává šest odsouzených.

Soudy nejdřív musí vyřešit nástup do vězení, až pak propuštění

Podle Kláry Sklenářové jsou soudy přetížené řadou případů, které se musejí přezkoumat. "Realizace amnestie prezidenta republiky je, s ohledem na její rozsah, značně časově i administrativně náročná. Soud musí primárně rozhodovat ve věcech nástupu a výkonu trestu odnětí svobody. Poté budou ihned následovat trestní věci, ve kterých byl uložen trest domácího vězení, a další vymezené tresty nespojené s odnětím svobody odsouzených," vysvětlila Sklenářová.

Policie na Vysočině zatím nemusela podle mluvčí Dany Čírtkové řešit žádné problémy týkající se odchodu amnestovaných vězňů z obou věznic v kraji. Potíže nebyly ani s osobami, které na propuštěné vězně čekaly.

Podle dostupných informací měla během pátka každou z věznic opustit další přibližně stovka amnestovaných. S tím, jak se snižují počty vězňů, mění se i cifry osob, které jezdí z vězení za prací ven z areálu. V Rapoticích to bylo před amnestií přes osmdesát odsouzených, v letních měsících jich býval až dvojnásobek. Zaměstnává je okolo dvaceti firem.

O pracovníky z věznice přijde více firem

Tento týden ale vězni zůstávají za branami kriminálu, než soudci vyřeší všechny případy amnestovaných. Pomocnou zedničinu v jedné brněnské společnosti ještě o svátcích dělalo asi osm rapotických vězňů. "Teď ale nechodí nikdo z nich. Zda v pondělí některého uvidíme, nebo jestli přijdou úplně jiní, to se teprve ukáže," zmínil zaměstnanec firmy Aleš Musil.

V brněnské slévárně mají v současnosti zaměstnání čtyři vězni. Ani tady nevědí, zda o některého příští týden přijdou nebo ne. "Život nám to ale nezkomplikuje, protože je to naprostý zlomek zaměstnanců, navíc dělají jen tu nejzákladnější práci," podotkl ředitel slévárny Jan Kocian.

Z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou jezdilo pracovat přibližně 200 vězeňkyň. "Momentálně neznám přesná čísla. Ale pokud propouštíme přibližně polovinu žen, dá se předpokládat, že i o polovinu z celkového počtu přijdou zaměstnavatelé," uvedla mluvčí věznice Eva Hodná.

Většina žen jezdila do Humpolce, do firmy, která balí a exportuje cukrovinky. Malá část pak pracovala v jihlavské logistické firmě. Tam nyní podle Hodné dojíždění vězeňkyň skončilo. Ještě před čtyřmi roky přibližně desítka žen ve výkonu trestu pracovala pro město. Světlá nad Sázavou ale pak dala přednost nezaměstnaným.