Adventní akce na Vysočině připomenou vánoční tradice, ilustrační foto

Adventní akce na Vysočině připomenou vánoční tradice, ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Adventní akce na Vysočině připomenou vánoční tradice

  • 1
V době adventu je na různých místech Vysočiny možné poznat nebo připomenout si vánoční tradice. Výstava na zámku v Jaroměřicích přiblíží historii pečení cukroví, Staročeské Vánoce na Michalově statku v Pohledi připomenou zapomenuté vánoční obyčeje.

Vánoce na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se řadí na Vysočině k již tradičním akcím - vrací se sem více než deset let. V novodobé historii to samozřejmě není ve slavnostně adventním čase jedinou připomínkou očekávání narození Ježíška. Po celém kraji je podobných výstav, koncertů, představení či jiných programů o mnoho víc.

Jana Petrová ze státního zámku Jaroměřice nad Rokytnou se však snaží nalákat zájemce právě sem: "Každý rok se snažíme představit ve vánoční výstavě nové téma týkající se Vánoc. Za uplynulých třináct let to již byla slušná řádka nejrůznějších námětů, letošní Vánoce na zámku mají podtitul Sladké Vánoce - výstava se zabývá historií pečení sladkostí."

Každý z nás podle ní dobře zná cukrářské výrobky, ale jaká byla v minulosti cesta na stůl, většinou nevíme. "Doufáme proto, že výstava osloví návštěvníky i tím, že si budou nad vánočním cukrovím uvědomovat, co mlsali jejich předci."

Jarmark, dárky a koledy

Nejen na jaroměřickém zámku bude o tomto víkendu řemeslnický trh, kde si lidé mohou nakoupit dárky pro svoje nejbližší. "Na jarmarku dáváme prostor také charitativním sdružením, návštěvníci mohou zakoupením dárků pomoci i postiženým spoluobčanům," vystihuje širší a hlubší smysl křesťanských svátků Petrová.

Pestrá kulturní část s koledami, jež zazpívají děti z místní školy, nebo hra Setkání před Betlémem v podání Teátru Víti Marčíka a Tři braši zdejších ochotníků dotvoří atmosféru ještě pohádkověji.

"Zámek v Telči chystá na závěr adventu v Justičním sále vernisáž výstav Památky očima dětí a Zámecký herbář, která se uskuteční 15. prosince od 17 hodin a po níž bude následovat poslední přednáška z cyklu Památky kolem nás, věnovaná historii Vánoc," předesílá za Národní památkový ústav Marie Jirková.

Do Telče zve Jirková i na neděli 19. prosince, kdy bude od 15 do 17 hodin připraveno vánoční odpoledne pro děti, které si na zámku vyrobí svíčku či přáníčko.

Představení dnes již zapomenutých zvyků

Staročeské Vánoce na Michalově statku v Pohledi nedaleko Světlé nad Sázavou jsou naplánovány jako tamní poslední letošní akce na následující víkend.

"Ve dnech 18. a 19. prosince od 10 do 17 hodin bude otevřená brána statku k nahlédnutí do života venkovského lidu o vánočních svátcích za časů našich praprarodičů," oznamuje starosta obce Pohleď Jindřich Holub.

Pro návštěvníky, kteří se ocitnou v rolnické usedlosti jakoby v 17. až 19. století, bude jistě okouzlující sledovat ve vytopené a vyzdobené světnici a v ostatních obytných místnostech starobylé, ale dnes již mnohdy bohužel zapomenuté obyčeje.

"Ve stodole uvidíte typickou zimní práci, kterou byl výmlat obilí, pod kůlnou štípání a strouhání dřevěného šindele," líčí Holub, jenž dále pokračuje: "Některé ze zvyků či obyčejů předvede příští sobotu při svém vystoupení folklorní soubor Škubánek ze Světlé. Hrát a zpívat se budou i vánoční koledy."

Na štědrovečerní tabuli chybělo maso

Ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska začala už 4. prosince výstava, která ukazuje, jak vypadaly Vánoce před mnoha desítkami let. Tuto neděli ji zakončí předvánoční jarmark. Návštěvníci se tu například podívají na štědrovečerní stůl současnosti a minulosti.

"Ve srovnání s dnešní dobou bude možná znít neuvěřitelně, že až do začátku první světové války nenajdeme ve štědrovečerním jídelníčku maso. Většinu pokrmů připravovali lidé z kynutého těsta, hub nebo luštěnin. Specialitou byly také omáčky ze sušeného ovoce. Ty pak jedli studené a přikusovali k tomu vánočku," upřesňuje Ilona Vojancová, vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina.

Výstava v blízké památkové rezervaci Betlém se otevře příští úterý. "V roubených domcích lidé naleznou tradiční dárky, pečivo či ozdoby, ale také mechanický betlém vyřezaný v 70. letech 20. století," dodává Vojancová.