Oba obvinění loni navštívili také hrob Anežky Hrůzové. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie obvinila radikála Bartoše kvůli výrokům nad hrobem Anežky Hrůzové

  • 545
Loňský velikonoční výlet šéfa ultrapravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše do Polné má policejní dohru. Jihlavští kriminalisté před Vánocemi zahájili úkony trestního řízení a obvinili Bartoše i jeho spolustraníka Ladislava Zemánka.

Na konci března 2015 oba navštívili spolu s dalšími muži hrob Anežky Hrůzové i místo, kde byla o Velikonocích roku 1899 zavražděna.

Na místě pak zanechali ceduli s její fotografií, k níž mimo jiné napsali: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“ Pod text se podepsali Bartoš a Zemánek. Fotky z Polné pak zveřejnili.

Za protižidovsky laděný text na ně podal trestní oznámení Michal Doležel, který je v Brně radním za politické hnutí Žít Brno.

Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové budou podrobnosti k obvinění zveřejněny v nejbližší době.

Podle Doležela čin Bartoše a Zemánka podněcoval a vybízel k rasové nesnášenlivosti a k řešení židovské otázky, což je termín bytostně spjatý s holokaustem a masovým vyvražďováním Židů během druhé světové války.

Anežku Hrůzovou zavraždili v Polné na Jihlavsku v březnu roku 1899. Případ tehdy plnil stránky tisku. Ze zločinu byl obviněn a odsouzen Žid Leopold Hilsner.

Jak se však později ukázalo, neprávem. V té době ale případ rozvířil obrovskou vlnu antisemitismu. Zmiňované období historici nazývají hilsneriádou.

Členové Klubu Za historickou Polnou se nyní s berlínským lékařem Petrem Vašíčkem snaží dosáhnout právní rehabilitace Hilsnera. Vědí, že to nebyl žádný svatoušek, ale jak upozorňují, postavil se za něj i první československý prezident T. G. Masaryk.

Pro rehabilitaci Hilsnera se již dříve vyslovil rovněž významný italský právník Mario Umberto Morini. „Nespravedlnost spáchaná na Leopoldu Hilsnerovi musí být v každém případě odčiněna. Jeho rehabilitace musí být dosaženo nejen z historického pohledu, ale také především z pohledu justičního,“ konstatoval Morini.

Ostrá slova má Adam B. Bartoš i pro imigranty:

5. ledna 2016