Lubomír Lipský

Lubomír Lipský | foto: Marek Navrátil, iDNES.cz

Devadesátiletý Lubomír Lipský si zahrál ještě před svým narozením

  • 0
Starosta Pelhřimova povede příští týden delegaci, která v Praze popřeje k devadesátinám rodákovi Lubomíru Lipskému. Mezi gratulanty nebudou chybět místní ochotníci ze spolku, kde úspěšný herec začínal. V Pelhřimově prožil mládí i řadu příhod. Chodil tu do kina se zrcátkem nebo s hrncem na hlavě.

V divadelním prostředí pobýval už před narozením. Tehdy v roce 1923 nacvičili pelhřimovští ochotníci hru Oblaka od Jaroslava Kvapila. A těhotná paní Lipská byla u toho. Syn Lubomír se jí narodil v dubnu toho roku.

Síň Lipských

V Pelhřimově si můžete připomenout kulatiny populárního herce v Síni Lipských na náměstí. Zajímavá expozice potěší zejména milovníky filmů bratrů Lipských.

V dubnu je otevřeno ve všední dny v časech 9.00 - 12.30 a 13.00 - 17.00. V sobotu je otevírací doba od devíti do půl jedné.

Budoucí úspěšný herec zažil v Pelhřimově důležité životní momenty. Třeba první platonickou lásku v sedmnácti letech. Za velký trest považoval, že se musel učit na klavír i v době, kdy v pelhřimovských zahradách dozrávaly třešně.

Rodiče Lubomíra Lipského se poznali, když bylo mamince pouhých šestnáct let. Do svého budoucího muže se zamilovala na první pohled. Hned se jí zalíbil.

"Měl takovou malou hlavu a mně tehdy blesklo hlavou: To se mi budou dobře rodit děti!" vyprávěla o mnoho let později se smíchem svým úspěšným synům.

Otec Lubomíra Lipského byl v Pelhřimově velmi aktivní člověk. Měl cukrárnu, hrál fotbal, dělal rozhodčího, zpíval ve sboru a vedl městské kino. Především však režíroval a hrál v ochotnickém divadle. Když v cukrárně připravoval těsto na kremrole, tak se u toho často učil role. Třeba Jaga z Othella či Vávru z Maryši.

Hrnec na mléko mu z hlavy sundal až šikovný klempíř

Jeho syn Lubomír mu ale uměl připravit perné chvilky. Jednou šel s hrncem pro mléko a v rozvernosti si ho nasadil na hlavu. Když došel do prodejny, hrnec nešel sundat. Plecháč z hlavy nedostala ani fortelná prodavačka, a tak poslala chlapce domů.

Lubomír Lipský, Ladislav Trojan a Jan Skopeček v seriálu Tři chlapi v chalupě (1963)

To byl už ale problém. Hlava otékala a hrnec zakryl i Lubomírovy oči. Když ho lidé dovedli domů, zkoušeli plecháč bezúspěšně strhnout i otec s matkou. Nakonec pomohl až přivolaný klempíř, který dorazil po deseti minutách a budoucího herce vysvobodil.

Otec vedl děti k divadlu i filmu. V kině sledovali bratři i nepřístupné filmy. To se ale dívali potajmu z druhé strany plátna. Titulky proto luštili pomocí zrcátek.

Lásku k filmu později bratři přetavili do své práce. Z Oldřicha Lipského se stal velmi úspěšný režisér a z Lubomíra vyhledávaný herec.

Na svět přišli na pelhřimovském náměstí v prvním patře domu číslo 78. Tehdy mělo město čtyři tisícovky obyvatel. Dnes jich tam žije více než šestnáct tisíc.

Lezení na stromy nepřipadalo kvůli obezitě v úvahu

Život v cukrárně způsobil, že chlapci Lipští vypadali blahobytně. "Tatínkovým sladkostem dokázal odolat málokdo. Byl jsem dítko obézní, u něhož lezení po stromech absolutně nepřipadalo v úvahu," zavzpomínal později Lubomír Lipský ve svých memoárech.

Tatínek přenášel z divadla režírování i domů. Když se Lipským narodil dva dny před Štědrým dnem nejmladší syn Borek, otec to před staršími bratry utajil. Ti uviděli brášku až pod stromečkem s maminkou. Nadšení z toho ale prý moc nebyli, přáli si jiné dárky.

Nejmladší Borek (podle Lubomíra nejtalentovanější z bratrů) měl pouze krátký život. Při prázdninovém koupání v rybníce ho zabil blesk. Bylo to 17. července 1947, sedmý den v týdnu, v sedmnáct hodin.

"Brácha chodil do septimy, bylo mu sedmnáct let a sedm měsíců. I proto věřím, že je něco nad námi. Velký loutkář, který tahá za ty naše špagátky," uvedl pelhřimovský rodák v knize Lubomír Lipský o sobě a bratru Oldřichovi.

A dodnes si pamatuje, že poprvé si zahrál na jevišti 31. května 1936 o půl třetí odpoledne ve Strakonickém dudákovi. Tehdy ještě ráčkoval a špatně vyslovoval též písmeno L. Pokud se proto tehdy někde představoval, tak to s jeho řečovou nedokonalostí znělo jako Vubomív Vipský. Když hrál o mnoho let později ve filmech, jeho výslovnost už byla perfektní.

Herec své kulaté narozeniny oslaví v pražském Divadle ABC

V bratrově režii natočili společně třeba veleúspěšnou komedii Šest medvědů s Cibulkou. Při náročném natáčení se zvířaty se společně škádlili. Režisér Oldřich třeba podrbal bratra pochvalně za uchem, podal mu kostku cukru a řekl: Hodnej Lubomír. "A já jsem mu za to načuřeně dával pac," vzpomínal herec.

Lubomír Lipský jako učitel Georg Camel ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970)

I film Šest medvědů s Cibulkou si můžete připomenout v pelhřimovské Síni Lipských, která je otevřena na náměstí.

 "Síň pravidelně aktualizujeme každý rok podle toho, co členové rodiny Lipských nového udělali," popsal Martin Ecler, šéf Kulturního zařízení města Pelhřimova. Také on se chystá popřát v Praze k narozeninám Lubomíru Lipskému.

Své devadesátiny oslaví herecká legenda v pražském Divadle ABC představením Pan Kaplan má třídu rád. Příští týden 17. a 18. dubna se odehrají benefiční představení pro veřejnost, hlavní benefiční představení je plánováno na 19. dubna převážně pro zvané hosty.

Od března je v horním foyeru Divadla ABC k vidění také retrospektivní výstava dokumentující role Lubomíra Lipského v Městských divadlech pražských od roku 1950 až do současnosti.